Kasztanowiec australijski ( Castanospermum australe) nazywany jest również drzewem fasolowym. W naturalnym środowisku rośnie w lasach deszczowych Australii, gdzie uchodzi za wysokie drzewo i może osiągnąć nawet do 40 m wysokości. W uprawie doniczkowej jest znacznie mniejszych rozmiarów. Roślina ta uprawiana jest również w wielu innych rejonach świata.
Zapamiętaj!
- Kasztanowiec australijski (Castanospermum australe) to wysokie drzewo pochodzące z lasów deszczowych Australii, ale może być uprawiane w innych częściach świata.
- Ma rozłożystą koronę z dużymi, ciemnozielonymi i błyszczącymi, pierzastymi liśćmi.
- Jego czerwono-żółte kwiaty motylkowe rozwijają się w wydłużone, pękate i sztywne strąki, które zawierają duże, owalne, brązowe nasiona.
- Do udanej uprawy gatunek ten potrzebuje osłoniętego stanowiska, żyznej i próchniczej gleby o lekko kwaśnym pH, lekko wilgotnego podłoża oraz temperatury nie niższej niż 15°C.
- Pielęgnacja obejmuje regularne podlewanie, podwyższoną wilgotność powietrza oraz nawożenie nawozem dla azalii lub paproci.
- Popularne odmiany to 'Variegata’ o limonkowych liściach i 'Magnifico’ o liściach przypominających orzech.
Jak wygląda kasztanowiec australijski?
Opis rośliny przede wszystkim mówi o tym, że kasztanowiec australijski ma rozłożystą koronę. Jego liście są bardzo duże i pierzaste, a składają się z 11-15 owalnych lub szerokolancetowatych skórzanych listków. Charakteryzuje je to, że są ciemnozielone, błyszczące i z wyraźnie zaznaczonym nerwem głównym. Jeśli roślina uprawiana jest w donicy, to wydaje ona duże czerwono-żółte motylkowe kwiaty. Zebrane są one w groniaste kwiatostany, znajdujące się na pędach. Kwiaty po okresie kwitnienia przekształcają się w owocostany. Są to wydłużone, pękate i sztywne strąki, a wypełniają je duże, owalne nasiona o barwie brązowo-brunatnej. Z wyglądu strąki oraz nasiona przypominają nieco fasolę, stąd potoczna nazwa tej rośliny, to drzewo fasolowe.
Kasztanowiec australijski – wymagania
Chcąc uprawiać kasztanowiec australijski należy zapewnić mu odpowiednie warunki.
Są to:
- stanowisko osłonięte przed bezpośrednim słońcem;
- żyzna oraz próchnicza ziemia;
- lekko kwaśny odczyn pH gleby;
- lekko wilgotne podłoże;
- przez cały rok temperatura nie powinna spaść poniżej 15 °C;
- podwyższona wilgotność powietrza.
Co ciekawe, już kupując sadzonkę, specjalista ze sklepu ogrodniczego powinien pakować kasztanowiec wraz ze specjalnym ogrzewaczem, tak aby podróż mu nie zaszkodziła.
Jak pielęgnować kasztanowiec australijski?
Ten gatunek rośliny, która pochodzi z Australii, nie lubi suszy, ani zalania, w związku z czym powinno się podlewać kasztanowiec australijski dość często, ale umiarkowanie. Odpowiednią wilgotność powietrza zapewni pielęgnacja za pomocą spryskiwacza z letnią wodą lub ustawienie tej rośliny doniczkowej w pobliżu nawilżacza powietrza. Z każdym kolejnym podlewaniem należy czekać, aż 1/4 wysokości bryły przeschnie. Niespełnienie powyższego warunku, naraża drzewko na przeschnięcie. Latem temperatura pokojowa w pomieszczeniu, gdzie znajduje się doniczka z tym tropikalnym gatunkiem, powinna wynosić maksymalnie 24 °C, a zima natomiast preferowany przedział to 15-18 °C. Zaleca się również przeszczepienie kasztanowca raz do roku, a należy to zrobić wówczas, kiedy liście tego drzewa zaczną opadać. Nawożenie jest konieczne, ponieważ roślina ta jest wrażliwa na gnicie korzeni. Warto co około 10 dni stosować rozcieńczony o połowę nawóz do azalii lub paproci. Bardzo ważne jest, aby zminimalizować kontakt kasztanowca australijskiego z miejscem nasłonecznionym.
Kasztanowiec australijski – rozmnażanie i przesadzanie
Znając powyższe warunki pielęgnacyjne, można z powodzeniem uprawiać kasztanowiec australijski. A od czego zacząć? Można kupić gotowe drzewko, sadzonki lub nasiona. Te ostatnie należy umieścić do połowy ich wysokości w wilgotnym podłożu. W tym przypadku, jak i podczas przesadzania tej rośliny, odpowiednia będzie ziemia ogrodnicza z dodatkiem gruboziarnistego piasku, a także torfu wysokiego. Podczas przesadzania, na dno doniczki należy wyłożyć drenaż. Rośliny wybrane do takiej czynności, powinny być silnie rosnące. Co ważne, należy pamiętać o tym, żeby nie przykrywać ziemią, wyrastających u podstawy łodygi korzeni. Ciekawe jest to, że w naturalnym środowisku kasztanowiec australijski odwiedzają nie tylko owady, ale również ptaki i nietoperze. Te ostatnie spośród wymienionych, są głównym zapylaczem tego drzewa.
Zastosowanie – czyli gdzie warto przechowywać kasztanowiec australijski
Kasztanowiec australijski w klimacie takim, jaki występuje w Polsce, może być tylko uprawiany w donicy. Jego oryginalny i egzotyczny wygląd najlepiej prezentuje się w wyeksponowanym miejscu. Idealne miejsce, to parapet okna wschodniego lub głębia słonecznego pomieszczenia. Nie każdy może sobie pozwolić na ten gatunek rośliny. Jest to zależne od osiągania przez nią sporych rozmiarów. Większe egzemplarze idealnie sprawdzą się w większych holach, salonach lub ogrodach zimowych. Mniejsze natomiast mogą stanowić ozdobę widnej łazienki, czy sypialni.
Kasztanowiec australijski – popularne odmiany
Do znanych odmian kasztanowca australijskiego należy:
- „Variegata” – liście w kolorze limonkowym, w warunkach domowych dorasta do 2 m wysokości;
- „Magnifico” – popularna odmiana o liściach przypominających liście orzechowca.
Niezależnie od posiadanej odmiany kasztanowca australijskiego należy wiedzieć, że jest on silnie trujący. W związku z tym posiadając małe dzieci lub zwierzęta domowe lepiej wybrać inną roślinę ozdobną.