Zapamiętaj!

  • Difenbachia jest rośliną tropikalną pochodzącą z dalekiej Brazylii, gdzie rośnie w warunkach naturalnych.
  • W klimacie środkowoeuropejskim jest uprawiana w doniczkach.
  • Wyróżnia się pięknymi, nakrapianymi liśćmi i regularnym, wzniesionym pokrojem.
  • Preferuje raczej jasne i rozproszone światło słoneczne niż bezpośrednie słońce.
  • Potrzebuje gleby o odczynie lekko kwaśnym z dobrym drenażem.
  • Należy obchodzić się z nią ostrożnie – Dieffenbachia seguine jest toksyczna!

Dieffenbachia seguine – charakterystyka

Dieffenbachia seguine to roślina zielna należąca do rodziny obrazkowatych (Araceae), rosnących głównie w lasach tropikalnych, a także w klimacie umiarkowanym. Jej nazwa pochodzi od nazwiska słynnego austriackiego ogrodnika cesarskiego pałacu w Schönbrunn. Występuje głównie w lasach brazylijskich, choć można ją spotkać również w Argentynie, Meksyku czy Paragwaju. W naturalnych warunkach może osiągnąć nawet 180 cm wysokości, lecz w warunkach domowych w doniczkach wyrasta maksymalnie do 110 cm.

Dieffenbachia seguine – jak wygląda ta roślina?

Dieffenbachia wyróżnia się pięknymi i dużymi liśćmi o sercowatym kształcie z licznymi i charakterystycznymi dla gatunku jasnymi przebarwieniami. Wyrastają one ze wzniesionej i sztywnej łodygi rosnącej pionowo. Młode rośliny posiadają intensywnie zielony kolor z kremowymi, nakrapianymi przebarwieniami. Wyróżniamy także inne ciekawe odmiany difenbachii, takie jak Exotica mająca kremowobiałe blaszki liściowe z zielonymi brzegami, a także odmiana Tropic Snow, której liście posiadają przebarwienia biegnące wzdłuż unerwienia.

dieffenbachia seguine jak wygląda ta roślina

Ciekawostka na dziś

Indianie amazońscy używali soku z tej rośliny do zatruwania swoich strzał. Sok z dieffenbachii zawiera silne trujące alkaloidy, które mogą powodować poważne szkody dla organizmu. W przypadku spożycia, objawy zatrucia mogą obejmować bóle brzucha, wymioty, biegunkę, problemy z oddychaniem oraz obrzęk języka i gardła.

Dieffenbachia seguine – uprawa i pielęgnacja

Zakup difenbachii do domu to bardzo dobry sposób na wprowadzenie do pomieszczeń mieszkalnych atrakcyjnej dekoracji o tropikalnym charakterze. Roślina nie jest szczególnie wymagająca, dlatego nie sprawi problemów w uprawie. Dieffenbachia doskonale prezentuje się w każdym wnętrzu bez względu na zastosowany styl aranżacji. Kluczowe znaczenie dla prawidłowego wzrostu i rozwoju rośliny jest miejsce, w którym ustawimy doniczkę. W codziennej pielęgnacji należy pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu. Konieczne jest także przesadzanie.

Jakie stanowisko?

Dieffenbachia to roślina tropikalna jednak nie przepada ona za zbyt intensywnie nasłonecznionymi stanowiskami. Intensywnie operujące promienie słoneczne mogą spowodować pojawienie się nieestetycznych, żółtych przebarwień na powierzchni liści. Błędem jest także ustawianie doniczki z rośliną w miejscu zbyt zacienionym, przez co roślina może stracić swoje walory wizualne. Difenbachia preferuje stanowiska jasne o umiarkowanym i rozproszonym nasłonecznieniu. Roślina nie lubi spadków temperatury poniżej 15 stopni Celsjusza oraz przeciągów, które mogą być przyczyną jej osłabienia.

Jaka gleba?

Do prawidłowego wzrostu i rozwoju difenbachia potrzebuje urodzajnej gleby o lekko kwaśnym odczynie na poziomie 4,5-5,5 pH. Podłoże powinno być przepuszczalne i lekko wilgotne. Doskonale sprawdzi się mieszanka torfu i ziemi kompostowej z dodatkiem wermikulitu. Dno donicy warto wyłożyć warstwą drenażową z keramzytu ogrodowego, którą zasypujemy przygotowaną wcześniej mieszanką.

dieffenbachia seguine uprawa i pielęgnacja infografika

Jak podlewać?

W okresie wiosenno-letnim difenbachia intensywnie rośnie i wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na wodę. W tym czasie podlewanie należy przeprowadzać 2-3 razy w tygodniu używając wody o temperaturze pokojowej, nigdy zimnej! W pozostałych okresach roku częstotliwość podlewania można zmniejszyć do jednego razu w tygodniu lub gdy tylko zauważymy, że wierzchnia warstwa podłoża zupełnie przeschła. Difenbachia uwielbia dużą wilgotność powietrza, dlatego jej liście powinny być często zraszane.

Jak nawozić?

Niezwykle korzystnie na rozwój i wygląd difenbachii wpłynie nawożenie. W miesiącach wiosennych i letnich należy je przeprowadzać raz na dwa tygodnie za pomocą nawozów w płynie przeznaczonych do roślin ozdobnych, Preparaty te zawierają mnóstwo składników odżywczych i minerałów, które zbawiennie wpływają na kondycję rośliny.

Jak przesadzać?

Każdy początkujący i doświadczony ogrodnik powinien pamiętać o corocznym przesadzaniu rośliny. Jest to niezbędne ze względu na to, że bryła korzeniowa diffenbachii rośnie i w pewnym momencie jej korzenie po prostu nie mieszczą się w doniczce. Nowa doniczka powinna być przynajmniej o kilka centymetrów większa. Podobnie jak podczas sadzenia na jej dnie najpierw układamy warstwę drenażową, a następnie zasypujemy urodzajną ziemią.

Rozmnażanie dieffenbachii

Rozmnażanie difenbachii polega na przycięciu jej pędów na wysokości około 10 cm od podłoża. Następnie pędy należy ukorzenić umieszczając je w naczyniu wypełnionym wodą lub mieszanką żyznej ziemi z torfem. Rozwijająca się roślina powinna być ustawiona w ciepłym miejscu. Należy również zadbać o utrzymywanie optymalnego poziomu wilgoci. Gdy sadzonka wypuści korzenie, nasza dieffenbachia jest gotowa na przesadzenie do donicy.

rozmnażanie dieffenbachii

Choroby i szkodniki

Dieffenbachia jest dość odporna na choroby i szkodniki, a ewentualne kłopoty są najczęściej wynikiem błędów w pielęgnacji. Wszelkie dolegliwości można łatwo wykryć poprzez dokładne przyjrzenie się wszystkim częściom rośliny. Żółte plamy i przebarwienia w dolnej części łodygi są sygnałem, że korzenie rośliny zostały zaatakowane przez śnieć i zgniliznę wywołane działalnością bakterii. Jest to efekt nadmiernego podlewania lub ustawienia donicy w zbyt suchym i chłodnym miejscu.

Dieffenbachia seguine – roślina trująca!

Dieffenbachia to piękna i łatwa w pielęgnacji roślina jednak należy się z nią obchodzić bardzo ostrożnie. Źródłem zagrożenia jest płynący w jej tkankach sok o wysoce trujących właściwościach. Przypadkowe spożycie części rośliny może spowodować paraliż strun głosowych, a nawet tymczasową utratę zdolności mówienia. Dodatkowo mogą wystąpić typowe objawy zatrucia, takie jak biegunka, ból brzucha, wymioty, osłabienie i zaburzenia rytmu serca. Wszelkie prace związane z uprawą difenbachii należy wykonywać w rękawiczkach, gdyż nawet niewielka ilość soku w kontakcie z nieosłonięta częścią ciała może wywołać stan zapalny skóry.

Często zadawane pytania

Czy difenbachia może być w sypialni?

Difenbachia może być hodowana w sypialni, ale należy zachować ostrożność, ponieważ jest to roślina trująca i może powodować podrażnienia skóry i dróg oddechowych, a nawet zagrażać życiu w przypadku spożycia. Należy unikać kontaktu z sokiem rośliny i utrzymywać ją z dala od dzieci i zwierząt.

Czy difenbachia lubi zraszanie?

Difenbachia lubi częste zraszanie, ale nie należy przesadzać, ponieważ może to prowadzić do chorób grzybowych.

Czy difenbachia oczyszcza powietrze?

Difenbachia jest uważana za roślinę oczyszczającą powietrze, ponieważ usuwa z niego niektóre szkodliwe związki chemiczne, takie jak formaldehyd, trichloroetylen i benzen.

Jakie kwiaty są szkodliwe w domu?

Niektóre kwiaty mogą być szkodliwe w domu, ponieważ wydzielają trujące substancje lub powodują alergie. Przykłady takich roślin to filodendron, kalatea, oleander, hiacynt, lilie, narcyzy, a także niektóre gatunki palmy. Należy pamiętać, że niektóre rośliny mogą być trujące dla zwierząt domowych, więc przed zakupem rośliny warto sprawdzić, czy nie stanowi ona zagrożenia dla naszych pupili.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023