Dom bez roślin wydaje się pusty, ich widok poprawia samopoczucie i dodaje energii. Większość roślin domowych jest całkowicie bezpieczna dla człowieka. Zdarzają się jednak okazy, które zawierają substancje toksyczne. Domowa uprawa trujących roślin może być fascynująca, ale nie możesz zapominać o pewnych środkach ostrożności, zwłaszcza kiedy w twoim domu są dzieci lub zwierzęta.
Trujące rośliny doniczkowe – jakie mogą wywołać objawy?
Objawy kontaktu z trującymi roślinami doniczkowymi mogą być różne w zależności od ich gatunku. Czasem negatywne skutki odczujesz już podczas kontaktu fizycznego, ale duża ich część niebezpieczna jest dopiero wtedy, gdy fragment rośliny dostanie się do układu pokarmowego. Oto, jakie objawy mogą wywoływać trujące rośliny:
- podrażnienia skóry, które wywoływane są, gdy dotkniesz łodygi lub liścia;
- podrażnienia błon śluzowych;
- obrzęk układu oddechowego;
- zatrucia pokarmowe;
- kołatanie serca;
- konwulsje;
- swędzenie;
- wysypka.
W najbardziej skrajnych przypadkach dojść może do zatrzymania oddychania, dlatego na swoją kolekcję trujących roślin musisz bardzo uważać!
Jak pomóc w przypadku zatrucia?
Na trujące rośliny szczególnie powinieneś uważać, kiedy jesteś alergikiem. Wiele gatunków ma właściwości uczulające. Co powinieneś zrobić, kiedy ktoś z twoich bliskich wykazuje objawy zatrucia?
- jeżeli osoba jest przytomna, a zachodzi podejrzenie, że połknęła fragment liścia trującej rośliny, to należy wywołać wymioty;
- wymioty powinny zostać zabezpieczone, lekarze będą mogli szybciej zidentyfikować toksynę;
- możliwie jak najszybciej trzeba zadzwonić po karetkę lub przewieźć tę osobę do szpitala;
- zapamiętaj objawy, może to pomóc w szybkiej diagnozie;
- jeżeli sok rośliny dostał się do oczu, to jak najszybciej musisz je przemyć wodą.
Najważniejsze, żebyś szybko wezwał pomoc. W przypadku zatrucia czas jest bardzo ważny. Szybko udzielona pomoc może uratować życie.
Poznaj najbardziej trujące rośliny domowe
Początkujący hodowca powinien wiedzieć, które rośliny z jego kolekcji są mogą być niebezpieczne. Wiele z nich jest równie groźna, jak piękna. Otoi najpopularniejsze i najbardziej trujące rośliny, które możesz uprawiać w domu.
Anturium
Jest to roślina często spotykana w domach, a pochodzi z lasów Ameryki Środkowej i Wysp Kanaryjskich. Rozpoznasz ją po dużych, błyszczących liściach w kształcie serca. Kwiatostan Antarium przypomina łódkę owiniętą wokół kolby o żółtawym lub kremowym kolorze. Wygląd rośliny jest wprost urzekający. Uważana jest za lekko trującą, ponieważ jej pędy i liście zawierają niewielką ilość kryształków szczawianu wapnia. Kontakt fizyczny może doprowadzić do pojawienia się wysypki, a jej spożycie grozi obrzękiem języka i gardła. Kiedy sok Antarium dostanie się do twoich oczu, możesz nabawić się zapalenia spojówek.
Cyklamen perski
Ten kwiat możesz znać pod nazwą fiołka alpejskiego. Wyróżnia się niesamowitą świeżością barw. Najczęściej występuje w kolorze różowym lub białym. Kwiaty mają zwykle pięć lub więcej liści, ich kształt jest sercowaty. To jedna z najpiękniejszych trujących roślin, jakie możesz hodować w domu. To piękno kryje w sobie niestety także niebezpieczeństwo. Bulwy cyklamenu zawierają saponiny i cyklaminę. Kontakt z nimi może prowadzić do:
- nudności;
- wymiotów;
- zawrotów głowy;
- drgawek;
- biegunki.
Podczas kontaktu z cyklamenem perskim używaj rękawiczek gumowych i nie zbliżaj rąk do ust. Po skończonej pracy wyrzuć rękawiczki, a ręce dokładnie umyj.
Bluszcz doniczkowy
Jego dzika odmiana występuje na terenie całej Polski. Swoją popularność w domowej hodowli zawdzięcza niewielkim wymaganiom glebowym i wysokiej wytrzymałości. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych trujących roślin, szczególnie owoce bluszczu są wysoce toksyczne. Przyczyną tego jest saponina, która znajduje się w soku tej rośliny. Oto, jakie objawy może powodować zatrucie bluszczem:
- biegunka;
- pieczenie ust;
- pieczenie gardła;
- skurcze mięśni;
- zatrzymanie oddechu;
- odrętwienie;
- halucynacje;
- wysypka.
Przy pielęgnacji bluszczu powinieneś używać rękawiczek i robić to z dużą ostrożnością!
Datura
Datura, czyli bieluń dziędzierzawa, to roślina, która kiedyś występowała jedynie w Meksyku. Jest to trująca roślina narkotyczna. Obecnie spotkać ją można też Eurazji i Ameryce Północnej. Łatwo ją rozpoznać po zwisających ku ziemi kwiatach, które mają kształt kieliszka lub trąbki. Ze względu na swoje właściwości wykorzystywana jest jako narkotyk psychodeliczny. Za jej cechy narkotyczne odpowiadają:
- hioscyjamina;
- atropina;
- skopolamina.
Do zatrucia może dojść poprzez układ oddechowy, ale najgorsze w skutkach jest spożycie nasion. Oto jakie są objawy zatrucia:
- pobudzenie;
- słowotok;
- rozszerzenie źrenic;
- wysypka na skórze;
- przyspieszone tętno;
- mdłości i wymioty;
- drgawki.
Diffenbachia
Jest to bardzo popularna roślina pokojowa. Budzi zachwyt swoimi ogromnymi, zielonymi liśćmi. Przy jej uprawie musisz bardzo uważać. Wystarczy wspomnieć, że jej sok służył brazylijskim plemionom Indian jako trucizna do strzał. Ta trująca roślina uważana jest za jedną z najniebezpieczniejszych na świecie. Ponownie za jej groźnymi właściwościami stoi szczawian wapnia. W przypadku dostania się do oczu narazisz się na:
- podrażnienie spojówki;
- łzawienie;
- ból powiek.
Spożycie rośliny może spowodować:
- podrażnienie gardła;
- trudności z oddychaniem;
- zdarzają się przypadki paraliżu strun głosowych.
Filodendron
Z filodendronem na pewno się spotkałeś. Jest to bardzo popularna roślina ozdobna, na którą możesz natknąć się w domach i biurach. Charakterystyczną cechą filodendronu są duże liście w kolorze zielonym. Nie wymaga on szczególnej pielęgnacji i łatwo przystosowuje się do panujących warunków. Do rozwoju potrzebuje jedynie odpowiedniej temperatury i naturalnego światła. Za jedną z trujących roślin jest uważany, ponieważ zawiera szczawian wapnia. Spożycie filodendronu może powodować:
- pieczenie jamy ustnej;
- silny ból błon śluzowych;
- ślinotok;
- bóle brzucha;
- biegunkę;
Wśród trujących roślin można wymienić także:
- oleandra pospolitego;
- skrzydłokwiat;
- wilczomlecz lśniący;
- kroton pstry;
- cyklamen perski.
Trujące rośliny domowe – jak zabezpieczyć je przed dziećmi?
Fantazyjne kształty liści i kwiatów na pewno zainteresują twoje dzieci. Dlatego trujące rośliny mogą nie być najlepszym wyborem dla osób, które posiadają potomstwo. Jeżeli jednak już zdecydujesz się na hodowlę, to powinieneś ją odpowiednio zabezpieczyć przed dziećmi. Oto kilka rad:
- trujące rośliny domowe stawiaj w miejscach trudnodostępnych, najlepiej, żeby znajdowały się jak najwyżej;
- często ostrzegaj swoje dzieci, by nie dotykały roślin, ponieważ mogą one wyrządzić im krzywdę;
- możesz też zdecydować się na stworzenie domowej szklarni, to rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej profesjonalne i pozwoli roślinom na bezpieczny rozwój;
- do zabezpieczenia roślin możesz też użyć specjalnych siatek, które utrudnią dziecku dostęp do wnętrza doniczki;
- mniejsze rośliny doniczkowe możesz zawiesić pod sufitem, dobre mocowanie sprawi, że dostęp do rośliny będzie niemożliwy.
Możesz też po prostu unikać trujących roślin w swojej domowej kolekcji. Bezpieczne kwiaty są równie piękne, a jednocześnie nie zagrażają życiu i zdrowiu najmłodszych.
Trujące rośliny doniczkowe a zwierzęta
Twoje domowe zwierzęta mogą być narażone na kontakt z kolekcją trujących roślin. Trudniej jest je ochronić przed ich szkodliwym działaniem niż dzieci. Koty potrafią dosięgnąć bardzo wysoko, a psy dzięki swojej sile mogą przewrócić nawet bardzo solidne konstrukcje. Oto kilka rad, w jaki sposób ochronić zwierzęta przed trującymi roślinami:
- rośliny stawiaj w takim miejscu, żeby koty nie mogły się tam swobodnie położyć;
- dobrym rozwiązaniem będzie zasianie trawy w doniczce i położenie jej w okolicy miski zwierzęcia. Pozwoli to twojemu pupilowi na wąchanie i przygryzanie, co może sprawić, że straci on zainteresowania twoją kolekcją trujących roślin doniczkowych.
- twoje rośliny mogą też znajdować się w wydzielonym pomieszczeniu, do którego zwierzęta nie będą miały wstępu;
- korzystaj ze specjalnych siatek ochronnych do zabezpieczania roślin.
Trujące rośliny mogą być ukoronowaniem twojej kolekcji. Pamiętaj, że ich pielęgnacja wymaga dużo więcej czasu. Najważniejsze, abyś rośliny zabezpieczył najlepiej, jak potrafisz. Jeżeli w twoim domu są dzieci lub zwierzęta, ich bezpieczeństwo stawiaj na pierwszym miejscu.