Cyklamen przyciąga uwagę swoimi wyjątkowymi kwiatami. Wydają się one bardzo delikatne i lekkie, niemal przezroczyste. Ten rodzaj roślin nie obejmuje jednak wyłącznie odmian ozdobnych. Dowiedz się o nim więcej, czytając nasz artykuł.

Rodzaj Cyklamen obejmuje 23 gatunki roślin z rodziny pierwiosnkowatych. Większość z nich pochodzi z Europy, zwłaszcza z jej cieplejszych rejonów. W Polsce dziko występuje jedynie jeden z nich – cyklamen purpurowy (Cyclamen purpurascens). Niektóre z pozostałych odmian są hodowane jako rośliny ozdobne – w mieszkaniach lub w ogrodzie. Sprawdź, jak pielęgnować cyklameny.

Jak wyglądają cyklameny?

Cyklameny to niskie i długoletnie kwiaty. Z ich bulw wyrasta wiele krótkich łodyg, które zakończone są mięsistymi liśćmi w kształcie przypominającym serce. Niektóre z nich mają ozdobne ciemne lub jasne plamy na wierzchniej warstwie blaszki. Na pojedynczych, dłuższych pędach rośliny pojawiają się kwiaty. Ich duże, kolorowe płatki przypominają skrzydła motyla. Mogą występować w różnych kolorach, a niektóre z nich cechują się przyjemnym zapachem. Po przekwitnięciu na roślinie pojawiają się owoce. Mają postać brązowych okrągłych torebek z licznymi drobnymi nasionkami, przez co przypominają nieco makówkę.

Gatunki cyklamenów

Najbardziej znanym przedstawicielem rodzaju jest cyklamen perski. To popularna roślina doniczkowa, która cieszy oko posiadaczy, kwitnąc zimą. Występuje w wielu odmianach, które różnią się zarówno kształtem, jak i kolorem kwiatów. Dzielą się one na kilka grup:

  • cyklameny pastelowe, które wyróżniają się jasnymi brzegami płatków;
  • cyklameny Fimbratium o postrzępionych kwiatach;
  • cyklameny Rococo o karbowanych, falistych płatkach;
  • cyklameny Odoraturm, które charakteryzują się wydzielaniem przyjemnego zapachu;
  • cyklameny Decora o wzorzystych liściach. 

Poza cyklamenem perskim na uwagę zasługują zwłaszcza rośliny uprawiane w gruncie. W Polsce są to trzy gatunki – cyklamen purpurowy, cyklamen bluszczolistny i cyklamen dyskowy.

Cyklamen – uprawa rośliny doniczkowej

Jak już wspomniano, jako roślina domowa uprawiany jest przede wszystkim jeden gatunek, cyklamen perski, który bywa nazywany też fiołkiem alpejskim. Cyklamen perski nie jest mrozoodporny, a więc jego hodowla uda się tylko i wyłącznie w mieszkaniu. Pielęgnacja rośliny nie jest trudna, o ile prawidłowo przeprowadzane jest jej podlewanie. 

Cyklamen – podlewanie

Czynność tę najbezpieczniej jest wykonać w następujący sposób:

  1. Zagotuj i odstaw wodę do przestudzenia;
  2. Wlej ją na podstawkę rośliny;
  3. Poczekaj, aż roślina wchłonie wilgoć;
  4. Po około 30 minutach wylej wodę z podstawki.

Pozostawienie wody na podstawce najczęściej kończy się gniciem bulwy. Z powodu jej wrażliwości nie powinno się też podlewać rośliny od góry.

Nawożenie

Pielęgnację cyklamenu warto uzupełnić o jego nawożenie i usuwanie przekwitłych kwiatów. Tę ostatnią czynność należy wykonywać ostrożnie, wykręcając cały pęd z bulwy u jej podstawy. Należy zawsze pozbywać się całych łodyg kwiatowych, ponieważ pozostawione końcówki mogą zacząć gnić. Prawidłowo przeprowadzone zabiegi pielęgnacyjne wydłużą czas kwitnienia cyklamenów.

Co zrobić z przekwitniętym cyklamenem perskim?

Nie wszyscy wiedzą, że cyklamenem perskim można cieszyć się dłużej niż jeden sezon. Roślinę wystarczy przechowywać wiosną i latem w odpowiednich warunkach, aby na następną jesień ponownie zakwitła. Po przekwitnięciu należy schować ją do chłodnego i ciemnego pomieszczenia, na przykład do piwnicy. Lato może spędzać na zewnątrz. Pod koniec sierpnia lub na początku września bulwę trzeba przenieść do świeżej, żyznej i przepuszczalnej ziemi i do czasu kwitnienia nawozić ją co dwa tygodnie. W tym momencie roślinę należy trzymać już w mieszkaniu, aby nie narazić jej na pierwsze przymrozki.

Stanowisko i wymagania cyklamenów ogrodowych

Nie ma większych różnic pomiędzy wymaganiami poszczególnych gatunków ogrodowych cyklamenów. Uprawa uda się na glebie żyznej, przepuszczalnej, bez tendencji do zatrzymywania zbyt dużej ilości wilgoci. Odczyn gleby powinien być obojętny lub lekko zasadowy. W związku ze wspomnianą wrażliwością korzeni cyklamenu na gnicie, powinno unikać się przy sadzeniu obniżonych miejsc, do których spływa woda. Stanowisko powinno być wybierane bardzo uważnie, ponieważ są to rośliny długowieczne. W miarę możliwości powinno być ono zaciszne i koniecznie półcieniste

Sadzenie i pielęgnacja cyklamenów ogrodowych

Cyklameny purpurowe i bluszczolistne sadzi się wiosną, natomiast w przypadku cyklamenu dyskowego trzeba poczekać z tym do lata. Kwiaty należy umieścić w ziemi dość płytko, na głębokości około 3–6 cm. Mało jest roślin tak bezobsługowych jak cyklamen. Pielęgnacja ogranicza się do okrywania kwiatów na zimę. Robi się to za pomocą agrowłókniny lub igliwia. W razie ekstremalnych upałów konieczne może być podlewanie.

Cyklameny to piękne rośliny cieszące oko swoimi uroczymi kwiatami. Możesz sam zdecydować, czy wybierzesz gatunek rosnący w domu – cyklamen perski – czy taki, który posadzisz w swoim ogrodzie. Najlepiej, jeśli zdecydujesz się na oba. Posadzenie gatunków rosnących w gruncie i zakup cyklamenu w doniczce, sprawi, że będziesz mógł cieszyć się ich kwitnieniem przez większą część roku.

Zobacz także:
Archiwum: styczeń 2022