Zapamiętaj!

 • Guzmania języczkowata ma efektowne kwiatostany, składające się z kwiatów i czerwonych (lub żółtych) liści przykwiatowych 🏵️
 • Kwitnie na zimę – wtedy pojawia się w sklepach i możesz ją nabyć za kilkadziesiąt złotych ❄️
 • Aby długo cieszyć się kwiatem guzmanii języczkowatej, zapewnij jej dużo rozproszonego światła i temperaturę powyżej 15°C ⛅🌡️
 • Wiosną i latem lubi temperatury od 18°C do nawet 27°C. Powietrze musi być wilgotne 💧
 • Po przekwitnięciu możesz pozyskać z rośliny sadzonki, oddzielając ukorzenione odrosty ✂️

Guzmania to rodzaj roślin z rodziny ananasowatych, pochodzący z Ameryki Południowej i Środkowej. Najwięcej gatunków pochodzi z Kolumbii i Panamy. Jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych jest wśród nich guzmania języczkowata. Jakich warunków wymaga Guzmania lingulata? Czy jej pielęgnacja jest wymagająca? W jaki sposób chronić ją przed chorobami? Sprawdź to już teraz!

Jak wygląda guzmania języczkowata?

Guzmania języczkowata to bardzo egzotycznie i ozdobnie wyglądający kwiat. W naturze tworzy sztywne kępy, a w doniczce ma wygląd rozety. Liście są skórzaste, długie i równowąskie. Najczęściej mają jasnozielony kolor, ale istnieją też odmiany ciemnozielone, a nawet wzorzyste.

Między nimi pojawiają się kwiatostany. Same kwiaty są drobne i niezbyt ozdobne. Efektownie natomiast wyglądają liście przykwiatowe, które nabierają z czasem intensywnie czerwonego lub żółtego koloru. Dzieje się to na początku zimy i wówczas rośliny najczęściej pojawiają się w sprzedaży. Co ważne, utrzymują barwę przez wiele tygodni.

Guzmania języczkowata – pielęgnacja

Guzmania lingulata lubi jasne stanowiska, ale powinna być osłonięta przed bezpośrednim słońcem. Zbyt intensywne promienie mogą poparzyć jej liście. Zbyt słaby dostęp do światła sprawi z kolei, że roślina szybko przekwitnie. 

Guzmania języczkowata dobrze radzi sobie w ciepłych pomieszczeniach. Wiosną i latem zapewnij jej temperaturę od 18°C do nawet 27°C. Zimą optymalne warunki to nie mniej niż 15°C. Guzmanii nie powinno stawiać się blisko grzejnika, ponieważ preferuje wysoką wilgotność powietrza.

Ziemia dla guzmanii języczkowatej

Gleba dla guzmanii języczkowatej nie musi być bardzo żyzna. Pamiętaj przy tym, że korzenie rośliny nie mogą być pozbawione powietrza. Jaka powinna być więc ziemia? Lekka i przepuszczalna, o kwaśnym odczynie. Podłoże do storczyków wymieszane z piaskiem i mchem torfowym sprawdzi się tu idealnie. Trzeba pamiętać, żeby w doniczce zastosować warstwę drenującą (na przykład keramzyt). 

Guzmania języczkowata – podlewanie i utrzymanie wilgotności

Guzmania języczkowata nie potrzebuje bardzo wilgotnej gleby, jednak lubi dużą wilgotność powietrza. Jak jej to zapewnić?

 1. Warto podlewać ją, intensywnie spryskując liście rośliny wodą. Powinieneś to robić 2 lub 3 razy na tydzień w okresie letnio-wiosennym, a zimą i jesienią raz w tygodniu. 
 2. Aby dodatkowo podnieść wilgotność powietrza wokół rośliny, możesz umieszczać przy niej naczynie z wodą. Podczas parowania nawilży ono atmosferę wokół guzmanii. 
 3. Jeśli jest bardzo gorąco, dodatkowo wlewaj wodę do środka rozety liści rośliny. Gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej 21°C, musisz ją jednak wylać, ponieważ liście guzmanii mogą stać się wrażliwe na gnicie. 
Guzmania języczkowata – podlewanie i utrzymanie wilgotności

Rozmnażanie guzmanii języczkowatej

Guzmania języczkowata zamiera szybko po zakończeniu kwitnienia. Co zrobić, by cieszyć się nią dłużej niż przez jeden sezon? Oczywiście, pozyskiwać co roku nowe sadzonki. Jak wygląda rozmnażanie tej rośliny?

 1. Kiedy guzmania zaczyna przekwitać, wypuszcza w dolnej części rozety odrosty. 
 2. Gdy mają wysokość około połowy dorosłego okazu, możesz je oddzielić i posadzić w osobnych doniczkach. 
 3. Później warto je podlać i owinąć folią, co ograniczy utratę wilgotności. 
 4. W ciągu kilku tygodni sadzonki dobrze się ukorzenią i folię będziesz mógł zdjąć.
 5. Młode guzmanie zakwitną po dwóch lub trzech latach i cały cykl znowu trzeba będzie powtórzyć.

Choroby i szkodniki guzmanii języczkowatej

Jeśli ta roślina ma odpowiednie warunki, wówczas rzadko narażona jest na ataki chorób lub szkodników. Uważaj jednak na nadmiernie suche powietrze, ponieważ mogą się pojawić na niej wełnowce lub przędziorki. Miej też na uwadze, że zbyt obficie podlewaną guzmanię języczkowatą może zaatakować szara pleśń lub dotknąć gnicie korzeni.

To najważniejsze zasady hodowli guzmanii języczkowatej. Pielęgnacja rośliny może być wyzwaniem, jeśli chodzi o podlewanie. Jednocześnie jednak nie trzeba jej nawozić. Mało jest gatunków, które przy tak ograniczonym zapotrzebowaniu pokarmowym mają równie efektowne kwiatostany. Może warto zdecydować się na taki okaz?

Od Redakcji 💬

Polecamy też inne przedstawicielki rodziny bromeliowatych (ananasowatych)! Na przykład echmea wstęgowata wytwarza piękne różowe kwiaty w kształcie gwiazdy na tle skórzastych, plamiastych liści. Z kolei frizea lśniąca ma kwiatostany przypominające czerwono-żółte piórka, a skrytokwiat to miniaturowa roślinka z intensywnie czerwonymi liśćmi.

Choroby i szkodniki guzmanii języczkowatej

Najczęściej zadawane pytania

Ile razy kwitnie guzmania?

Każda rozeta guzmanii kwitnie tylko raz, a po przekwitnięciu obumiera. Na jej miejsce wyrastają 2–3 nowe rozety, które zakwitną w kolejnym sezonie.

Co zrobić z przekwitniętym kwiatem guzmanii?

Kiedy twoja guzmania języczkowata przekwitnie, wytnij suche i obumarłe części. Z młodych odrostów, które się pojawią, możesz zrobić sadzonki.

Czy guzmania jest wieloletnia?

Tak. To roślina wieloletnia, która kwitnie od początku zimy do przedwiośnia. Następnie obumiera jej kwiatostan, ale nie cała roślina. Może wypuszczać kolejne rozety i zakwitać ponownie.

Ile kosztuje kwiat guzmania?

Średniej wielkości roślinę na wczesnym etapie kwitnienia możesz kupić za 40–50 zł.

Jak uratować guzmanię?

Rośliny matecznej, która zasycha po przekwitnięciu, nie da się uratować. Można natomiast oddzielić młode odrosty i posadzić w nowych doniczkach.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023