Bieluń dziędzierzawa jest rośliną pospolitą jednoroczną, która występuje na całym świecie. Jak wygląda i czym się charakteryzuje? Czy oprócz właściwości trujących ma jeszcze jakieś zastosowanie? Tego wszystkiego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Każdy ogrodnik chce mieć najpiękniejsze rośliny w swoim ogrodzie. Jedną z nich z pewnością jest bieluń dziędzierzawa. Nie jest to niestety odpowiedni wybór dla każdego, gdyż ma on właściwości toksyczne. Jednak zachowując ostrożność, można z powodzeniem uprawiać go na swojej działce. Przeczytaj i dowiedz się, jak dbać o tę ciekawą roślinę.

Bieluń dziędzierzawa – jak wygląda?

Bieluń dziędzierzawa (Datura stramonium) należy do rodziny psiankowatych. Jest on trującym chwastem, ale wyróżnia się ozdobnym wyglądem. Przeważnie osiąga metr wysokości.

Łodyga, liście i kwiaty bielunia 

Łodyga bielunia dziędzierzawy jest widlasta i lekko omszona. Liście są zatokowo ząbkowane, zaostrzone, o lekko jajowatym kształcie. Ogonki i nerwy liściowe są miękko owłosione z wierzchu. Kwiaty bielunia mają kształt lejkowaty i są bardzo duże. Owoce to kolczaste torebki wielkości orzechów włoskich, które pękają na cztery części, ukazując czarne, liczne nerkowate nasiona. Kwitnie od czerwca do października. Istnieje wiele potocznych nazw tej rośliny, na przykład: cygańskie ziele, ogórczak, trąba anioła, czy też świńska wesz.

Jakie wymagania ma Datura stramonium?

Zastanawiasz się, czy Datura stramonium jest wymagająca? Ta roślina rośnie na stanowiskach ruderalnych, czyli zmienionych przez człowieka. Świadczy to o tym, że nie potrzebuje szczególnych warunków do swojego rozwoju. Stanowisko bielunia dziędzierzawy powinno być słoneczne i półcieniste, najlepiej osłonięte przed wiatrem. Optymalnym podłożem będzie przepuszczalna, bogata w wapń, próchnicza i żyzna gleba o pH zasadowym oraz o umiarkowanej wilgotności. Bieluń świetnie poradzi sobie też w gorszych warunkach, takich jak zasolona czy zanieczyszczona gleba.

Jak prawidłowo uprawiać bielunia dziędzierzawę?

Jeśli uznałeś, że bieluń nie zagraża tobie ani twoim bliskim, to możesz przystąpić do jego uprawy. Jak wygląda wysiew cygańskiego ziela? Możesz go sadzić do inspektu na przełomie marca i kwietnia bądź bezpośrednio do gruntu w drugiej połowie maja. Do wysiewu potrzebne ci będą nasiona bielunia dziędzierzawy, które kupisz, na przykład, w sklepach zielarskich. Możesz też wykopać roślinę z podłoża, które jest ogólnodostępne. Rób to bardzo uważnie, aby nie uszkodzić jej korzeni.

Podlewanie

Jest to bardzo ważna czynność, dlatego nie zapominaj o niej. Podlewaj intensywnie i nie dopuszczaj do przesuszenia się bryły korzeniowej.

Nawożenie

Dla rośliny Datura stramonium istotne jest również nawożenie. Warto podawać jej nawozy granulowane: azotowe lub wieloskładnikowe.

Uprawa doniczkowa

Jeśli zdecydujesz się na uprawę doniczkową, to użyj do niej uniwersalnej ziemi przeznaczonej do roślin pokojowych i wymieszaj ją z odrobiną piachu. Zalecany jest tutaj drenaż.

Cygańskie ziele – jakie ma zastosowania?

Bieluń dziędzierzawa nie nadaje się do spożycia, ponieważ jest trującą rośliną. Znajduje on jednak zastosowanie:

  • jako ozdoba w ogrodzie lub na balkonie – w rabatach lub w pojemnikach. W szczególności pasuje do ogrodów wiejskich i naturalistycznych (pamiętaj o zabezpieczeniu przed dziećmi, które mogą dotykać rośliny podczas zabaw);
  • jako surowiec zielarski/roślina lecznicza – z jego nasion i liści wykonuje się różne preparaty do leczenia między innymi chorób neurologicznych, jak i do wzmacniania układu odpornościowego (mogą być one stosowane tylko pod ścisłą kontrolą lekarza ze względu na działanie trujące).

Bieluń dziędzierzawa – nasiona o właściwościach trujących

Dla bielunia dziędzierzawy nasiona odgrywają bardzo ważną rolę. Jak już wiesz, można z nich wytwarzać produkty lecznicze. Jednak należy się z nimi obchodzić ostrożnie. To właśnie w nich jest największe stężenie trujących związków. Spożycie nawet kilku sztuk może skończyć się śmiercią, zwłaszcza w przypadku dzieci. Musimy tutaj koniecznie dodać, że to nie tylko nasiona tej rośliny są trujące, ale wszystkie jej części! Skąd wiedzieć, że zatruło się bieluniem dziędzierzawą? Do najczęstszych objawów należą: 

  • wymioty;
  • napady padaczki; 
  • zaczerwienienie skóry; 
  • zaburzenia widzenia;
  • paraliż układu oddechowego.

Atrakcyjny wygląd Datura stramonium i jego liczne zastosowania świadczą o tym, że warto wprowadzić go do swojego ogrodu. Jeśli zdecydujesz się na tę roślinę, pamiętaj, że ma ona właściwości toksyczne. Dlatego uważnie dbaj o jej uprawę i zabezpieczenie.

Zobacz także:
Archiwum: styczeń 2022