Chcesz stworzyć ogród wiejski? Świetnie! To kolorowe i praktyczne miejsce, w którym panuje sielski klimat. Już za chwilę dowiesz się, jakie rośliny w nim posadzić i jak dobrać dodatki!
Ogród wiejski jest idealny dla miłośników roślin. Można tam znaleźć dużo zieleni i liczne kwiaty z różnych gatunków. To przestrzeń, która wiernie odwzorowuje naturę, jaką można spotkać tylko na wsi – piękną w swej nieregularności. Ogród wiejski jest również bardzo użyteczny. Zazwyczaj występują tam drzewa owocowe, warzywa i zioła. Z tego powodu świetnie sprawdzi się dla osób ceniących zdrową żywność oraz miłośników domowych przetworów. Jednak pomimo tego, że styl wiejski jest dość swobodny, aranżując taki ogród, trzeba się dobrze przygotować. Już za chwilę dowiesz się, jak stworzyć rustykalną przestrzeń tuż przy swoim domu!
Ogród wiejski – krok po kroku
Wiejski ogród to miejsce, w którym panuje przyjemna atmosfera, przywodząca na myśl wakacje u babci. W projektowaniu takiej przestrzeni występuje spora dowolność. Są tutaj przeróżne gatunki roślin, rustykalne dodatki i kręte, naturalistyczne ścieżki. Czy zatem warto zaczynać od zaplanowania ogrodu, czy jednak lepiej uruchomić kreatywność i postawić na przypadkowe nasadzenia? Sprawdźmy!
Plan ogrodu wiejskiego
Planowanie rozmieszczenia rabat, nawet w ogrodzie w stylu wiejskim, jest bardzo przydatne. Przede wszystkim pomoże ci uniknąć sytuacji, w której okaże się, że posadzone razem rośliny mają odmienne wymagania. Poza tym planowanie przestrzeni pozwoli ci zaprojektować dokładnie taki ogród, jakiego pragniesz, w którym znajdą się rośliny dekoracyjne i cenne, a także potrzebne elementy małej architektury.
Wielowarstwowy ogród w stylu wiejskim
Ogród rustykalny to świetne miejsce na piętrowe nasadzenia. To przestrzeń dla drzew, krzewów, wysokich i niskich bylin. W takim ogrodzie bardzo dobrze sprawdzą się również pergole dla roślin pnących. Możesz je kupić lub stworzyć samodzielnie, co tylko doda uroku aranżacjom.
Ścieżki w ogrodzie wiejskim
Poza rozmieszczeniem rabat w ogrodzie wiejskim warto zaplanować także schemat ewentualnych ścieżek. Zastanawiasz się jakie materiały zastosować? W przypadku stylu rustykalnego dobrze sprawdzą się kamienie, żwir, stara cegła, ale również trawnik. Najlepiej, aby ścieżki były lekko kręte i nieregularne.
Ogród wiejski – architektura
Jak wspomnieliśmy wcześniej, w ogrodzie wiejskim warto postawić pergole dla roślin pnących. Jeśli często organizujesz przyjęcia na wolnym powietrzu, z pewnością przyda ci się altana lub rustykalne zadaszenie. Warto pozostawić w ogrodzie stare szopy czy składziki na narzędzia, jeśli takie występują. Delikatna renowacja przywróci im dawną świetność.
Ogród wiejski – rośliny
Zanim zaplanujesz, jakie rośliny posadzisz w swoim ogrodzie, sprawdź parametry gleby. Przyjrzyj się również, jak wygląda nasłonecznienie konkretnych części ogrodu. Wybierając gatunki roślin na wspólną rabatę, upewnij się, że mają one zbliżone wymagania glebowe oraz podobne zapotrzebowanie na światło.
Kolorowy ogród wiejski
W ogrodzie wiejskim występuje wielość barw. Nie musisz więc wybierać koloru przewodniego, a wręcz odwrotnie, zainspirować się w tej kwestii kolorystyką łąk kwietnych. Aranżacje rabat w rustykalnym ogrodzie wyglądają bowiem tak, jakby stworzyła je natura. Warto też zwrócić uwagę na porę kwitnienia roślin, aby ogród przez cały sezon był kolorowy i żywy.
Jakie rośliny do ogrodu wiejskiego?
Ogród wiejski daje wiele możliwości, zarówno pod względem wyboru, jak i łączenia roślin. Oto nasze propozycje, co warto w nim posadzić:
- drzewa i krzewy: jabłoń, grusza, śliwa, wiśnia, brzoskwinia, wierzba, brzoza, sosna, jaśminowiec, malina, porzeczka, agrest, róże, kalina;
- byliny i rośliny cebulowe: naparstnica, malwa, floks, dalia, piwonia, łubin, kosmos, słonecznik, nagietek, lawenda, bodziszek, rudbekia, lwia paszcza, aksamitek, maciejka, ostróżka, nasturcja, stokrotka, goździk;
- pnącza: winorośl, róże pnące, wiciokrzew, groszek pachnący.
W dużych ogrodach wiejskich można pozwolić sobie na sad, w mniejszych z kolei, warto posadzić przynajmniej kilka drzew. Bardzo dobrym pomysłem jest również założenie warzywnika i uprawa ziół. Wówczas ogród będzie przedstawiał prawdziwie wiejski krajobraz oraz będzie rodził cenne plony.
Pielęgnacja roślin w ogrodzie wiejskim
Wiejski ogród jest miejscem, w którym rośliny rosną dość swobodnie. Nie należy więc ich przesadnie przycinać i formować. Oczywiście, regularne cięcie roślin, które tego wymagają, należy do niezbędnych czynności pielęgnacyjnych ogrodu wiejskiego. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to miejsce, w którym powinny pojawiać się symetria i ostre bryły.
Rustykalne dodatki
Jeśli jesteś rękodzielnikiem lub majsterkowiczem, aranżacja ogrodu w stylu wiejskim sprawi ci wiele radości. Możesz bowiem wykonać własnoręczne pergole, altanę, a także dekoracje. Co ciekawe, w ogrodzie urządzonym w tym stylu dekoracją może być tak naprawdę wszystko, co wpadnie ci w rękę. Oczywiście ozdoby powinny mieć charakter rustykalny, a nie nowoczesny. Gliniane donice, wiklinowe kosze, stare naczynia itp. z pewnością będą tutaj pasować. W chwili obecnej można z łatwością zakupić je w sklepach ogrodniczych. Styl rustykalny jest bowiem obecnie bardzo popularny, toteż nie ma problemu z dostępnością dodatków. Poza tym warto odwiedzić targi staroci czy portale ogłoszeniowe. Można tam znaleźć prawdziwe perełki w dość niskich cenach. Świetną ozdobą jest również samo ogrodzenie – stare, drewniane płotki wprowadzą do ogrodu iście wiejski klimat.
Meble ogrodowe w stylu wiejskim
Jak w każdym ogrodzie, tak również w tym urządzonym w stylu wiejskim możemy liczyć na wypoczynek. Dlatego też, aranżując taką przestrzeń, warto pomyśleć o meblach ogrodowych. Należy jednak unikać nowoczesnych rozwiązań. Dużo lepiej sprawdzą się materiały takie jak wiklina czy drewno. Jeśli posiadasz stare meble drewniane, to bardzo dobrze. Wystarczy odpowiednia impregnacja, a powinny zdobić twój ogród przez kolejne lata.
O czym należy pamiętać, aranżując ogród wiejski?
- Ogród wiejski to kwintesencja natury. Dlatego też, aranżując taką przestrzeń, miej na uwadze tę istotną cechę stylu wiejskiego.
- W ogrodzie wiejskim mogą znaleźć się przeróżne gatunki kwiatów jednorocznych i dwuletnich. Jeśli nie wiesz, jakie wybrać, wybierz się latem na łąkę. Zainspiruj się jej swobodną kolorystką i odtwórz ją w swoim ogrodzie.
- Nie przesadzaj z przycinaniem roślin – w miarę możliwości pozwól im rosnąć swobodnie.
- Styl wiejski jako jeden z niewielu pozwala na wprowadzanie do aranżacji licznych dodatków i ozdób.
- W ogrodach na wsi pojawiają się wielobarwne kwiaty, drzewa owocowe, zioła i warzywa. Z tego powodu, aranżując ogród wiejski, zwróć uwagę nie tylko na jego urodę, ale także użyteczność.
Ogród wiejski idealnie sprawdzi się dla miłośników roślin kwitnących, kolorowych aranżacji oraz dla tych, którzy lubią otaczać się przedmiotami z duszą. Osoby, które lepiej czują się w otwartych przestrzeniach, w otoczeniu nowoczesnych dodatków i mebli, ogród wiejski raczej nie przypadnie do gustu.