Kalina jest rośliną, która naturalnie rośnie w strefie klimatu umiarkowanego na półkuli północnej. W Polsce spotkasz kilka odmian tego krzewu. Sprawdź, w jaki rodzaj kaliny możesz wyposażyć swój ogród!
Kalina należy do grupy roślin, od której należy ponad 175 gatunków różnych roślin tego typu. Takie krzewy znajdują zastosowanie zarówno w małych, jak i dużych ogrodach. Roślina wyróżnia się przede wszystkim wieloma walorami dekoracyjnymi. W wyniku tego uznawana jest najczęściej za krzew ozdobny. W sklepach ogrodniczych znajdziesz różne gatunki kaliny przeznaczone do samodzielnej uprawy. Zanim podejmiesz decyzję o posadzeniu tego gatunku rośliny w ogrodzie, koniecznie dowiedz się, jakie są jej wymagania glebowe.
Kalina – jak wygląda?
Zastanawiasz się, jak wyglądają kwiaty i owoce kaliny? W zależności od wybranego gatunku najczęściej spotkasz się z kwiatami w barwie różowej lub białej. To główna ozdoba tej rośliny, która występuje w formie okrągłych lub płaskich kwiatostanów. Owoce kaliny najczęściej mają kolor czerwony lub bordowy, szczególnie w przypadku gatunku kaliny koralowej (Viburnum opulus). Popularne sadzonki kaliny mogą wyrosnąć nawet na wysokość do 3 metrów. Pamiętaj, że ta roślina rośnie rozłożyście, a jej liście przyjmują kształt lancetowaty lub jajowaty. Drzewo kalina pasuje niemalże do każdego ogrodu ze względu na ozdobne liście z białymi kwiatami i czerwonymi owocami. Jeśli chcesz cudnie urządzić swój przydomowy ogród, koniecznie postaw na sadzonki kaliny dowolnego gatunku.
Jak uprawiać kalinę? Najważniejsze informacje
Zdecydowana większość odmian kaliny występuje w stanie dzikim na półkuli północnej. To prosta w uprawie roślina, na jaką decyduje się wielu ogrodników także w Polsce. Ta roślina woli pełne słońce, aniżeli mocno zacienione stanowiska. Najlepsze warunki dla kaliny to takie, gdzie panuje wysoka temperatura i naprawdę mocne nasłonecznienie. Postanowiłeś posadzić kalinę w swoim ogrodzie? Koniecznie dowiedz się, jak powinno wyglądać w praktyce jej podlewanie, cięcie oraz nawożenie.
Młode sadzonki, jak i większe krzewy musisz ochronić przed silnym wiatrem. Roślina upodobała sobie też podłoża próchnicze, wysoce przepuszczalne i bogate w minerały i inne składniki odżywcze. Kiedy posadzisz kalinę na glebie podmokłej lub nadmiernie suchej prawdopodobnie sadzonka ulegnie zniszczeniu. Dobrym sposobem na wspomaganie wzrostu kaliny jest obsadzanie jej wokół ściółką. W ten sposób zatrzymasz wilgoć w glebie na optymalnym poziomie dla tej rośliny.
Chcesz wiedzieć, kiedy posadzić kalinę? Najlepiej zrób to w okresie wiosennym. Niektóre kaliny nie są odporne na mrozy, dlatego odpowiednie warunki panujące na zewnątrz są kluczowe jeśli chodzi o jej prawidłowy wzrost. Zanim posadzisz sadzonki sprawdź, czy gleba jest odpowiednio użyźniona i ma wszystkie składniki odżywcze. Dla pewności możesz zastosować kompost tuż przed wysadzeniem krzewów. W przypadku zielonych gatunków kaliny najlepiej sprawdzają się nawozy organiczne.
Kalina – jakie gatunki występują w Polsce?
Kalina to krzew występujący w różnych gatunkach nadających się do uprawy w ogrodach przydomowych oraz dużych sadach. Najciekawsze odmiany kaliny, to:
- kalina sztywnolistna (Viburnum rhytidophyllum);
- kalina wonna (Viburnum farreri);
- kalina koralowa (Viburnum opulus);
- kalina hordowina (Viburnum lantana);
- kalina koreańska (Viburnum carlesii).
Powyższe rodzaje są bardzo podobne do siebie, choć różnią się między innymi wysokością krzewów oraz sposobem wzrostu. Kalina sztywnolistna dorasta do 3 m wysokości, przy czym kalina koreańska ma zaledwie 1,5 metra. Pamiętaj, że wszystkie odmiany kaliny wyróżniają się niesamowitym zapachem oraz pięknym kształtem liści. Niektóre z nich tworzą jajowate i wydłużone liście wraz z białymi kwiatami. Dla przykładu: kalina koreańska tworzy luźne wiechy z białymi kwiatami. W zależności od gatunku okres kwitnienia rośliny może być różny. Te najczęściej rozrastają się i kwitną od kwietnia aż do lipca.
Jakie właściwości ma kalina?
Niektóre gatunki kaliny mają wiele cennych substancji odżywczych i witamin wpływających na zdrowie człowieka. Owoce kaliny zawierają najczęściej takie składniki, jak:
- witaminy A;
- witaminy C;
- witaminy P;
- garbniki;
- pektyny;
- zdrowe cukry.
Tak bogaty skład owoców sprawia, że np. sok z kaliny jest stosowany w przypadku problemów z układem pokarmowym (wrzody) lub w razie występowania biegunek. Częste spożywanie naparów surowców pozyskiwanych z tej rośliny wspomaga trawienie, redukuje wzdęcia oraz poprawia pracę układu krążenia. Masz problemy z ciśnieniem krwi lub cholesterolem? W takim razie kalina pomoże ci naturalnie poprawić stan twojego zdrowia. Dodatkowo sok z kaliny to świetne lekarstwo na bóle gardła oraz kaszel w miesiącach zimowych.
Pielęgnacja krzewów i drzew kaliny – jak zrobić to dobrze?
Kalina ogrodowa nie ma wygórowanych preferencji odnośnie typu gleby, miejsca posadzenia oraz metod pielęgnacji. Nie musisz intensywnie przycinać krzewów, chyba że chcesz stworzyć z nich idealnie równy żywopłot. Pamiętaj, że sadzonki kaliny możesz sadzić pojedynczo oraz w grupach. Do prawidłowego wzrostu rośliny wystarczy regularne podlewanie, dobrej klasy gleba oraz regularne cięcie sanitarne i odmładzające. W kwestii pielęgnacji krzewów kaliny warto zastosować tzw. ściółkowanie, co znacznie ogranicza odparowywanie wody z podłoża. Dzięki temu poziom wilgotności gleby, gdzie posadzona jest kalina będzie odpowiedni.
Dobrą metodą pielęgnacji zarówno młodych, jak i dorosłych krzewów kaliny jest stosowanie nawozów organicznych lub mineralnych. Najlepiej wybieraj takie, które mają zwiększoną dawkę fosforu. Ten składnik pozytywnie wpływa na lepsze kwitnienie rośliny dowolnego gatunku. Przydatny okazuje się także potas, który poprawia krzewienie rośliny. Wszelkie krzewy liściaste oraz zimozielone gatunki kaliny nie są trudne ani w uprawie ani pielęgnacji. Wystarczy, że gleba będzie odpowiednio żyzna i wilgotna. Zapamiętaj, że prawie wszystkie odmiany kaliny nie są jednak odporne na nadmierną suszę. Podlewanie to skuteczna metoda pozwalająca na zmniejszenie ryzyka zniszczenia rośliny. Nie podlewaj sadzonek zbyt często, ale za to obficie. Dzięki temu woda przedostanie się bezpośrednio do bryły korzeniowej i odżywi roślinę.