Niewielkie skrawki wolnego terenu wokół domu wcale nie muszą być zmarnowanym obszarem, na którym rośnie tylko trawnik. Dzięki wykorzystaniu elementów małej architektury, odpowiednim doborze roślin i co najważniejsze – przemyślanemu projektowi, można przeobrazić tę przestrzeń w miejsce, które będzie urzekało swoim wyglądem, a przy tym pozwoli na solidny wypoczynek. Nawet mieszkańcy tzw. szeregówek mogą ciekawie urządzić mały ogród i wykorzystać dostępną przestrzeń. Poznaj zasady, które powinny spełniać planowane pod mały ogród aranżacje!
Stworzenie małego ogródka to duże wyzwanie!
Bardzo często kupując wymarzony dom czy segment, zwłaszcza w dużym mieście, nie przykładamy aż takiej wagi do jego podwórza, a już w szczególności do jego rozmiaru. Niewielka posesja kosztuje mniej, ale aranżacja jej nawierzchni już nie okazuje się taka łatwa. Tu nie ma miejsca na błędy w projektowaniu – taką przestrzeń nietrudno zdominować dużymi roślinami czy elementami architektury ogrodowej, przez co będzie przytłaczająca i z pewnością nie ozdobi twojego domu. Jeśli jednak uda ci się uniknąć błędów, to bardzo prawdopodobne, że twój ogród stanie się świetnym miejscem na odpoczynek i wspaniałym dodatkiem do domu.
Jak urządzić mały ogród – kilka stylów
Aranżacja małego ogrodu powinna być wykonana w taki sposób, abyś to ty przede wszystkim czuł się w nim komfortowo. Nie warto oglądać się na innych i wybierać takie projekty ogrodów, które ci się podobają. Możesz sobie na to pozwolić zwłaszcza jeśli twoja posesja jest otoczona murem czy żywopłotem, przez co łatwo przekształcić ją w swój prywatny zakątek. Wśród wartych rozważenia stylów, możliwych do zastosowania małym ogrodzie, warto wymienić styl nowoczesny, wiejski, romantyczny śródziemnomorski czy skandynawski – każdy z nich może pomóc ci stworzyć ogród marzeń – nawet, jeśli dysponujesz ograniczoną przestrzenią.
Aranżacja małego ogrodu przydomowego a altana
Czy w małym ogródku znajdzie się miejsce na altanę ogrodową? Odpowiedź na to pytanie zależy wyłącznie od ciebie. Altanka może mieć wiele sensu, jeśli zależy ci na oddzieleniu strefy wypoczynkowej z grillem od domu – np. żeby uniknąć przedostawania się dymu do wnętrza. Natomiast w konstrukcjach, w których dach został przedłużony i osłania również taras, raczej okazuje się ona niepotrzebnym dodatkiem. Altanę lub zadaszony taras możesz dodatkowo wyposażyć w niewielki skład na drewno i murowany grill, połączony z coraz modniejszą ostatnio wędzarnią. Spędzisz tu więc miło czas z przyjaciółmi, ale również wykonasz domowe wyroby.
Jakie rośliny posadzić, projektując ogród?
Nie każdy posiadacz małego ogrodu ma zacięcie do ogrodnictwa. Jeśli preferujesz raczej pasywne spędzanie czasu na podwórzu, to warto obsadzić ogród niewymagającą roślinnością. Doskonale sprawdzą się tu iglaki, które nie gubią liści na jesień i mają dużych wymagań. W połączeniu z trawnikiem pozwalają na uzyskanie dobrze wyglądającego i spójnego efektu. Oczywiście wiele woli zaprojektować bardziej rozbudowany, ale i pracochłonny ogród. W końcu kto powiedział, że zastąpienie trawnika skalniakiem musi być złym pomysłem?
Małe ogrody aranżacje – sklaniak
Od rozplanowania rabat w ogrodzie zależeć będzie jaki efekt osiągniesz. Miniaturowe drzewa i krzewy optycznie powiększają dostępną przestrzeń, dlatego mogą być doskonałym uzupełnieniem ogrodowych rabat. Wygospodarowanie miejsca na tulipany, krokusy czy inne cebulki kwiatowe to sprawdzony sposób na różnorodną i ciekawie wyglądającą przestrzeń. Możesz posadzić niemal dowolne drzewka i rośliny ozdobne, ale pamiętaj – kilka zbyt dużych wystarczy, by zdominować niedużą przestrzeń i wizualnie ją zmniejszyć. Zachowaj więc rozwagę i kupując sadzonki do skalniaka, myśl o tym, jakie rozmiary osiągnie każda z nich.
Małe ogrody aranżacje – warzywniak
Kto powiedział, że na małej przestrzeni nie możesz wykonać funkcjonalnego ogrodu warzywnego? Szczególnie wydajne okazują się zioła, które z relatywnie niewielkiej powierzchni potrafią dać naprawdę spore zbiory. Już jeden metr kwadratowy przestrzeni da całkiem sporo pietruszki, koperku, szpinaku czy bazylii, a powierzchnię możesz dodatkowo rozbudować donicami, które możesz ustawić nawet na tarasie. Niektóre, niskie odmiany np. wybrane gatunki mięty czy oregano możesz nawet posadzić pomiędzy płytkami lub w szczelinach ścieżek. Satysfakcja z jedzenia swoich upraw gwarantowana!
Oczko wodne w małym ogrodzie? Jak najbardziej!
Jeśli marzy ci się oczko wodne w niewielkim ogródku, to nie musisz z niego rezygnować z uwagi na niewielką posesję. Niewielki zbiornik wodny, mający np. 60 cm głębokości, obsadzony roślinami wodnymi nie tylko wzbogaci, ale nawet optycznie powiększy twoją działkę. Oczywiście musisz wówczas dopasować rozmiar innych elementów czy sadzonek, a z niektórych z nich zrezygnować, ale spokój, jaki zapewnia przepływająca woda (jeśli przy tym zdecydujesz się na fontannę czy wodospad) i niesamowity efekt połączenia z wodą, jest nie do przecenienia i dla wielu wart poświęceń.
Jakie zaprojektować ogrodzenie dla małego ogrodu?
W niewielkim ogrodzie nie możesz sobie pozwolić na żadne marnotrawstwo przestrzeni. Nawet murek otaczający posesję może być wykorzystany, na przykład jako baza dla wiszącego ogrodu ziołowego. Oczywiście nie w każdej koncepcji sprawdzi się dokładnie takie rozwiązanie, tym niemniej warto myśleć o ogrodzeniu właśnie jako o dodatkowej (tym razem pionowej) przestrzeni do wykorzystania. Płot z pewnością nie powinien być masywny ani zbyt wysoki, gdyż to wizualnie zmniejszyłoby działkę. Sporo osób przekonuje się o zaletach np. lekkiego, ażurowego płotku, wykonanego z drewna – oczywiście tam, gdzie nie musi ono oddzielać działki od nieatrakcyjnego otoczenia.
Małe ogrody aranżacje – najważniejsze jest planowanie!
Niewielki ogród wcale nie musi być wypełniony trawnikiem – równie dobrze może wyglądać żwirowy podjazd, obsadzony roślinami. Aby wyglądał pięknie, najważniejsze jest dokładne zaaranżowanie powierzchni – jeszcze na długo, zanim przejdziesz do nasadzeń, rozmieszczania małej architektury czy budowy ogrodzenia. Tylko wówczas można osiągnąć pełnię zadowolenia – mały, ale funkcjonalny ogród, na którym chętnie będziesz spędzać czas.
Małe ogrody to ogromne pole do popisu. Jak mogłeś przeczytać, niewielka powierzchnia wcale nie jest przeszkodą w spełnianiu marzeń – nawet o zbiorniku wodnym czy o własnych warzywach. Chwile spędzone na projektowaniu przełożą się na długie godziny wypoczynku na idealnie rozplanowanej przestrzeni!