Ogrody greckie są urządzane zgodnie z tradycją, a większość podwórkowych zieleni wygląda tam podobnie. Ciepły, śródziemnomorski klimat sprzyja spędzaniu czasu na zewnątrz, dlatego Grecy tak bardzo dbają, aby stworzyć sobie relaksującą i estetyczną przestrzeń do wypoczynku i spotkać z przyjaciółmi. Choć w Polsce warunki atmosferyczne są nieco inne i zdecydowanie bardziej zmienne, bez problemu odtworzysz tu ogród w stylu greckim.

Czym jest ogród w stylu greckim?

Niepowtarzalny wystrój greckiego ogrodu jest związany z wielowiekową tradycją, sięgającą nawet czasów starożytnych. Poza tym istotny jest tu również krajobraz i położenie wyspy – zlokalizowanie kraju na wybrzeżu spowodowało, że w wystrojach nawiązuje się kolorystyką do morza, a także do całego środowiska naturalnego, które tam występuje. Co ciekawe, rzadko spotyka się tu drewniane dodatki, a częściej wykorzystuje się metal i kamień.

Oprócz funkcji dekoracyjnej ogrody greckie mają też służyć za przestrzeń do wypoczynku. W związku z tym wszelkie meble mają być wygodne i dość duże, by pomieścić rodzinę i przyjaciół – w Grecji relacje międzyludzkie są istotną częścią codziennego życia.

Jak zaprojektować ogród grecki?

W ogrodzie greckim jest sporo elementów – od roślin przez meble aż po dodatki, ale na szczęście jego zaaranżowanie nie jest trudnym do wykonania zadaniem. Pierwszą kwestią jest rozplanowanie przestrzeni. Warto zastanowić się, gdzie chcemy mieć główną część roślinną, ogródek warzywny czy ziołowy, a także inne elementy typu taras, kącik jadalny oraz wszelkie ścieżki i alejki.

Istotnym aspektem (a może nawet najistotniejszym w przypadku greckiego ogrodu) są dodatki dekoracyjne. Koniecznie pomyśl o glinianych naczyniach, w tym o wazach, które nie tylko będą pięknie wyglądać, ale przy opadach będą zbierać deszczówkę, którą podlejesz rośliny. Pasować będą też ceramiczne i gliniane skrzynki oraz donice, w których posadzisz bardziej wrażliwe gatunki roślin. Dominują tu intensywne, kojarzące się z nadmorskim klimatem kolory, takie jak biel, błękit i pomarańcz. Co ważne, donice ceramiczne i gliniane znacznie mniej się nagrzewają, a to korzystnie wpływa na kwiaty podczas upałów.

Jakie rośliny posadzić w ogrodzie w greckim stylu?

Klimat grecki jest o tyle charakterystyczny, że upały są tam naprawdę potężne, dlatego wszelkie rośliny muszą być bardzo odporne na działanie warunków atmosferycznych. Często wybiera się tam oleandry, które można nasadzić także w Polsce, pamiętając, by w zimniejszych okresach chować je w pomieszczeniach. Znacznie łatwiej będzie uprawiać popularne u nas surfinie i pelargonie, które długo kwitną i cieszą oko intensywnymi kolorami. W miejscach, w których jest mało słońca, można postawić na fuksje.

W samej Grecji najczęściej uprawia się drzewa cytrusowe i oliwne, figowce, hibiskusy, oleandry i zioła, jednak część z nich będzie miała problem z rozwijaniem się w naszym klimacie. Rozwiązaniem jest zasadzenie ich w donicach i chowanie na zimę, by temperatura nie spadała poniżej 10 stopni Celsjusza. Dzięki temu latem twój ogród rzeczywiście będzie przypominać śródziemnomorskie krajobrazy.

Oczywiście w przypadku ziół sprawa wygląda nieco inaczej. Są one bowiem zwykle jednoroczne, więc co roku sadzi się nowe. Wyjątkiem jest chociażby rozmaryn. Oprócz niego warto posadzić inne zioła, w tym szałwię, kolendrę, miętę, melisę, tymianek, lubczyk czy estragon. W przypadku warzyw sprawa jest naprawdę prosta – sprawdzą się wszystkie, które doskonale znamy, w tym pomidory, roszponka, rukola, sałaty, ogórki, cebule itp. Taka część ogródka będzie mieć walor praktyczny, dlatego warto o niej pomyśleć.  

Dekoracje i wystrój w greckim ogrodzie

Jak zostało wcześniej wspomniane, dodatki ogrodu nawiązują do krajobrazów greckich. W związku z tym często spotyka się intensywnie niebieskie lub białe meble. Często nawet dachy białych domów są błękitne. Barwy są więc intensywne i żywe, podobnie jak w przypadku kwiatów. Ścieżki najczęściej wykonuje się z kamienia, podobnie zresztą jak tarasy. Na krzesłach i ławkach ogrodowych warto umieścić wygodne poduszki, które pozwolą spędzić długie godziny w gronie przyjaciół.

Ogród grecki sprawi ci wiele przyjemności już w trakcie jego urządzania. Weź pod uwagę powyższe wskazówki i stwórz wokół domu niepowtarzalną przestrzeń.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2022