Lwia paszcza znana jest babciom i matkom z lat ich młodości. Nazwę potoczną zawdzięcza zabawie w układanie dwuwargowego kwiatu w kształt ryczącej paszczy lwa. Przeczytaj i dowiedz się więcej o tej ciekawej roślinie.

Większość ludzi zna ją pod nazwą „lwia paszcza”, chociaż prawidłową nazwą jest wyżlin większy (Antirrhinum majus). To wdzięczna roślina o pięknych kwiatach. Łatwa w uprawie, kwitnąca od czerwca do większych mrozów. Pochodzi z południowo-zachodniej Europy, a w ogrodach ceniona jest za piękne barwy i słodką woń. Nadaje się też na kwiaty cięte, gdyż długo wytrzymuje w wazonie. Warto o niej poczytać, a może zagości i w twoim ogrodzie.

Charakterystyka lwiej paszczy

Wyżlin większy występuje w wielu odmianach i barwach. W naturalnym środowisku jest byliną, jednak w naszym klimacie stosowana jako roślina jednoroczna. Wyróżnia się 3 grupy tej rośliny: karłowate, średnie i wysokie. Wysokość od 20 cm (w przypadku karłowatej) do 100 cm (w przypadku wysokiej), a szerokość od 10 do 30 cm. Kwiaty w wielu odmianach kolorystycznych: białe, żółte, pomarańczowe, różowe, łososiowe, czerwone i wielobarwne. Roślinę łatwo można krzyżować z innymi jej odmianami. Kwiaty, w zależności od odmiany, cechują się mocnym lub słabym zapachem – słodkim, przyjemnym, podobnym do cytryny.

Wymagania rośliny

Lwia paszcza jest łatwa w uprawie. To bylina jednoroczna, która nie ma dużych wymagań. Preferuje bardziej przepuszczalną glebę, ale wyrośnie też na byle trawniku. Można ją wysiać w skrzynce na podłożu ziemi uniwersalnej. Ważne, aby nie miała za mokrej ziemi ani jałowej ziemi. Stanowisko dla niej powinno być słoneczne, ale i w tym przypadku wykazuje się tolerancją i jest w stanie się dopasować do stanowiska półcienistego.

Pielęgnacja lwiej paszczy

Pielęgnacja tej rośliny nie jest trudna. Wystarczy podlewać ją umiarkowanie raz w tygodniu, uważając, aby jej nie przelać. Ale też nie można jej wysuszyć. Lwia paszcza znosi tylko lekkie obsuszenie. A odporniejsza na brak wody jest tylko pod koniec roku, gdy ma bardziej zdrewniałe pędy.

Najlepiej wysiać ją w marcu, wtedy ma czas na rozwój, a od czerwca czas na zakwitnięcie. Jednak można też kupić gotową rozsadę, w przypadku gdy nie miało się czasu wcześniej na wysiew. Po 2 tygodniach od wysiewu można nawozić roślinę, najlepiej nawozem do roślin kwitnących.

Zastosowanie lwiej paszczy

W Polsce kojarzy się ją bardziej z babciami i ich opowieściach o zabawach tą rośliną. Gdy ściska się jej płatek z dwóch stron, wygląda jak głowa ryczącego lwa. Stąd też ta potoczna nazwa. W architekturze krajobrazu bardziej kojarzy się tę roślinę jako gatunek pod ogrody rustykalne i naturalistyczne. Z kolei w ogrodnictwie stosowana jest jako roślina na rabaty, kwietniki, do doniczek, na balkon lub do wazonu.

Rozmnażanie Antirrhinum majus

Lwia paszcza jest rośliną obcą w naszym klimacie, więc nie jest ona w stanie żyć jako bylina. Dlatego stosuje się ją jako jednoroczną. Można uprawiać ją z nasion lub kupić już gotowe sadzonki. Po pierwszym kwitnieniu można zebrać przekwitnięte kwiatostany, co stymuluje kwitnienie, jednak uniemożliwi zebranie nasion na kolejny rok. Roślina, będąc w doniczce lub innym pojemniku, jest w stanie przezimować w domach, o ile temperatura nie będzie poniżej -5°C. Siejąc ją w ziemi, warto zachować odstęp ok. 30 cm.

Odmiany kwiatu lwiej paszczy

  • „Atos” – jego kwiaty mają różowe zabarwienie;
  • „Aramis” – o czerwonych kwiatach;
  • „Night&Day” – kwiaty dwubarwne, biało-czerwone;
  • „Portos” – o pomarańczowo-czerwonych płatkach;
  • „Sentinel White Spiere” – z białymi kwiatami.

Jest ich oczywiście więcej, a te wyżej wymienione są najczęściej spotykane. Odmianę karłowatą można kupić w miksach zawierających 500 nasion, taka saszetka kosztuje ok. 2 zł. Najdroższą odmianą jest średnia o zwisających kwiatach. Jedna saszetka to koszt rzędu ok. 6 zł. Wbrew pozorom odmiana wysoka jest najtańsza, a przy tym daje najwięcej możliwości. Cena takich nasion to ok. 1,50 zł.

Lwia paszcza w ogrodach

Lwia paszcza to jedna z tych roślin, które bez obaw można zasadzić w ogrodzie. Nie jest trująca, więc nie zaszkodzi ani zwierzętom, ani dzieciom. Jest stosunkowo tania i łatwo ją wysiewać. Jej wymagania nie różnią się zbytnio od tych roślin, które już masz i nie musisz trudzić się w kwasowość gleby czy jej nawożenie. Wysiew nasion czy siewki możesz zrobić łatwo i na przykładzie tej rośliny pokazać dziecku, jak sadzić rośliny. Lwie paszcze ładnie komponują się na tle już istniejących kwietników czy bylin.

Wyżlin większy – zalety

Kolejnymi atutami są piękne pachnące kwiaty i możliwość pokazania dziecku zabawy w otwieranie lwiej paszczy. Kwiaty świetnie nadają się do bukietów i do wazonów. Są w stanie wytrzymać do 2 tygodni. Łatwo można samodzielnie zbierać nasiona kwiatów przed przymrozkiem, o ile nie usuwało się przekwitniętych już kwiatostanów.

Lwia paszcza pięknie prezentuje się w ogrodzie i na balkonie. Polecana jest nawet dla młodych pasjonatów ogrodnictwa.

Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2022