Słonecznik to roślina dekoracyjna, która przepięknie wygląda w ogrodzie. W zależności od efektu, jaki chce się otrzymać, można ją sadzić pojedynczo lub w skupiskach. Dzięki łatwej uprawie nadaje się nawet dla początkującego ogrodnika. Dlatego jeśli chcesz upiększyć swój ogród i cieszyć się rośliną kwitnącą przez całe lato, słonecznik będzie znakomitym wyborem.
Słonecznik, słoneczna roślina z Ameryki Północnej
Chociaż w polskim klimacie czuje się całkiem dobrze, słonecznik pochodzi z kontynentu amerykańskiego. Najwięcej jego odmian (około 70) powstało w Ameryce Północnej – w Ameryce Południowej wyhodowano tylko trzy gatunki słoneczników. Roślina ta należy do rodziny astrowatych, a jej nazwa łacińska Helianthus wywodzi się z języka greckiego. Stanowi połączenie słów helios (słońce) oraz anthos (kwiat). W pogodny letni dzień warto obserwować kwiaty słonecznika, które zawsze skierowane są ku słońcu i podążają za jego biegiem.
Odmiany słonecznika – jednoroczne (słonecznik zwyczajny) i byliny
Najbardziej rozpowszechnioną odmianą jest słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus). To bardzo okazała roślina, która może osiągać nawet 3,5 metra wysokości, natomiast w sprzyjających warunkach średnica kwiatostanu rozrasta się do 50 centymetrów. Ogrodnicy zazwyczaj wybierają odmiany ozdobne słoneczników – nie są one tak duże, ale nadal mają piękne i okazałe kwiaty. Okrągły środek kwiatostanu otaczają płatki o języczkowatym kształcie, a ich kolor zależy od odmiany. Najczęściej spotyka się żółte, ale mogą być również pomarańczowe, czerwone albo czerwono-brązowe.
Odmiany jednoroczne słonecznika
Słonecznik ozdobny jest rośliną jednoroczną, która ma wiele odmian. Większość wykorzystywana jest w ogrodnictwie, ale interesują się nimi również kwiaciarze. Do najpiękniejszych gatunków słoneczników należą między innymi:
- Duble Dandy o ciemnowiśniowych kwiatach;
- Sonnengold o kwiatach złocistożółtych;
- Valentin, który ma ciemny środek i jaskrawożółte płatki.
Odmiany wieloletnie słonecznika
Wśród roślin spotyka się też słoneczniki bylinowe. To między innymi słonecznik dziesięciopłatkowy, olbrzymi oraz bulwiasty. Mogą pozostawać na zimę w glebie – wyjątek stanowią odmiany o czerwonych kwiatach. Trzeba je wykopać i przezimować w piwnicy, a jeżeli nie ma takiej możliwości, należy je szczelnie okryć, by mróz nie wyrządził zbyt dużych szkód.
Uprawa słoneczników – najważniejsze zasady
Rośliny nie wymaga skomplikowanych zabiegów. Wszystkie gatunki potrzebują żyznej, średniowilgotnej i dobrze nawożonej. Najlepiej czują się w miejscu, które jest mocno nasłonecznione. Nasiona słonecznika nie potrzebują rozsady, ziarna można wysiewać od razu do gleby na przeznaczone im stanowisko. Najlepsza pora to druga połowa kwietnia lub maj, trzeba bowiem wybrać porę, by roślinom nie zaszkodziły przymrozki. Ziarna słonecznika wysiewa się po kilka w odstępie 25-30 cm, a kiedy wzejdą, koniecznie trzeba dokonać selekcji, pozostawiając tylko najbardziej dorodne siewki. Rośliny rozkwitają po trzech miesiącach od zasadzenia – zdobią ogród od lipca do początku października.
Pielęgnacja słoneczników
Podczas kwitnienia warto wzbogacać glebę o składniki odżywcze – mogą pochodzić z kompostu albo odpowiednich odżywek. Oprócz tego w trakcie suszy konieczne jest obfite podlewanie roślin. Warto również obserwować ich wzrost, gdyż szczególnie wysokie okazy będą potrzebować podtrzymania. Ciężkie kwiatostany słoneczników ozdobnych mogą spowodować zginanie łodyg ku ziemi.
Słonecznik ozdobny a słonecznik jadalny
Warto pamiętać, że ozdobne odmiany tych kwiatów nie będą dostarczać tak lubianych pestek słonecznika. W tym celu można oczywiście posadzić gatunek jadalny. Od dekoracyjnego odróżnia go przede wszystkim tarcza z pestkami, a także gruba i sztywna łodyga. Hoduje się więc go zarówno jako ozdobę, jak i na cele spożywcze. Słonecznik łuskany jest bogaty w witaminę E oraz witaminy z grupy B, a także cynk, magnez, selen, potas i żelazo. Stanowi zdrową przekąskę oraz dodatek do potraw. Poza tym słonecznik zwyczajny służy do produkcji olejów jadalnych, natomiast bulwiasty jest rośliną paszową.
Słoneczniki są kwiatami kojarzonymi z latem. Ze względu na dużą liczbę odmian można dzięki nim upiększyć swój ogród lub działkę – nie wymagają bowiem dużego nakładu pracy, a kiedy już zakwitną, budzą prawdziwy zachwyt.