Hiacynt jest jedną z roślin, które nierozerwalnie kojarzą się z wiosną. Te rośliny cebulowe rozpoczynają wegetację bardzo wcześnie, gdy na grządkach nieśmiało pojawiają się pierwsze kwitnące pierwiosnki, cebulice i szafirki. Wyglądają niezwykle malowniczo zestawione z różnokolorowymi przedstawicielami wiosennej flory. Często też stanowią dekorację mieszkań. Stojący na stole lub parapecie pojemnik z kwitnącym hiacyntem to znak, że zima ustąpiła cieplejszej porze roku. Niekiedy stosuje się specyficzne szklane naczynia, aby uwidocznić długie, białe korzenie odchodzące z cebuli, które są zanurzone w wodzie. Kwiaty hiacyntów mają żywe kolory i wydzielają intensywny zapach. Jeśli chcesz, żeby rośliny zakwitły powtórnie, stosuj odpowiednią pielęgnację cebulek po przekwitnięciu.
Hiacynt po przekwitnięciu – jak pielęgnować roślinę?
Co należy zrobić, gdy kwiaty zbrązowieją? Nie musisz wyrzucać wtedy swojej rośliny. Hiacynty można wysadzić do gruntu jesienią, aby na wiosnę cieszyły oko intensywnymi barwami. Wystarczy zapewnić roślinom odpoczynek, a następnie w odpowiednim terminie posadzić zdrowe cebule do gruntu. Na wiosnę można wtedy spodziewać się ponownego zakwitnięcia. Aby tak się stało, musisz zastosować się do opisanych poniżej sposobów pielęgnacji.
Jak podlewać kwitnące hiacynty?
W warunkach domowych kwiat tych roślin cebulowych może cieszyć oko do ponad pół miesiąca. Przez ten czas należy zapewniać mu dopływ światła oraz utrzymywać odpowiednią wilgotność w donicy. Jeśli uprawiasz swój domowy okaz w szklanym naczyniu, dopilnuj, aby woda była regularnie zmieniana. Nie używaj chlorowanej i zimnej wody z kranu. Najlepsza jest nieco odstana o temperaturze pokojowej. Co jakiś czas możesz nieco skracać dłuższe korzenie.
Nawożenie azotem i preparatami wieloskładnikowymi
Początek kwitnienia hiacyntów przypada na kwiecień. Kwiaty utrzymują się długo, nawet 3 tygodnie. W tym okresie możesz zasilać rośliny nawozem azotowym do roślin kwitnących. Po zakończeniu kwitnienia hiacynt przygotowuje się do spoczynku. Stosuj wtedy nawozy wieloskładnikowe, aby cebulka została dobrze odżywiona przed zakończeniem wegetacji.
Traktowanie cebulek po zakończeniu kwitnienia
Cebulki hiacyntów po przekwitnięciu należy pozostawić przez jakiś czas w pojemniku, a potem wyjąć z podłoża i osuszyć, a liście obciąć krótko. Z usuwaniem części nadziemnych i wyciągnięciem rośliny z doniczki należy poczekać, aż liście zbrązowieją i zaczną usychać. Jest to gwarancja tego, że substancje zgromadzone w sezonie wegetacyjnym w częściach zielonych zdążyły już zostać zmagazynowane w cebulkach. Dzieje się to zwykle późną wiosną.
Czy wykopywanie jest konieczne? Pozostawienie cebulek w glebie z zasady nie szkodzi roślinom. Jeśli jednak będą one w ziemi przez okres dłuższy niż 4 lata, zmarnieją. W konsekwencji ich kwitnienie nie będzie tak obfite, jak dotychczas.
Kiedy sadzić hiacynty do gruntu?
Zanim rozpoczniesz sadzenie hiacyntów, musisz zadbać o odchwaszczenie i spulchnienie gleby. Cebule przechowane w suchym i przewiewnym miejscu są gotowe do umieszczenia w gruncie. Czas sadzenia hiacyntów przypada na okres od września do października. Rośliny najlepiej jest sadzić na taką głębokość, jak 3 długości cebuli. Pomiędzy poszczególnymi okazami zachowaj odstęp wynoszący 15-25 cm. Warto co jakiś czas zmieniać miejsce rabaty z roślinami cebulowymi, aby zabezpieczyć kwiaty przed inwazją chorób i szkodników.
Hiacynt – jak dbać o roślinę, aby zakwitła ponownie?
Po zakończeniu kwitnienia odpowiednią pielęgnacją można sprawić, że roślina ponownie wytworzy pęd kwiatowy. Wystarczy zapewnić cebuli czas odpoczynku, który przypada na miesiące letnie. Po przekwitnięciu przechowuj ją w chłodnym miejscu, a jesienią wsadź z powrotem do doniczki lub na grządkę do ogrodu. Wsadzone do gruntu cebule mają czas na wytworzenie korzeni zanim nadejdą zimowe mrozy. Aby nie przemarzły, należy zadbać o przykrycie gleby ściółką.
Ściółkowanie – zabezpieczenie cebul przed mrozem
Aby zabezpieczyć je przed uszkodzeniem, warto na powierzchnię ziemi wyłożyć stroisz lub suche liście. Taka warstwa będzie stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed minusowymi temperaturami. Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy zimy są bezśnieżne i mroźne. Przezimowane hiacynty na wiosnę wypuszczają pędy liściowe i kwiatowe.
Pędzenie cebul hiacyntów wczesną wiosną
Hiacynty można też odpowiednio pielęgnować, aby zakwitły na wiosnę. W pojemniku z przepuszczalnym i wilgotnym podłożem należy umieścić cebulę w taki sposób, aby jej górna część lekko wystawała ponad powierzchnię ziemi. Najpierw trzeba ją postawić w ciemnym i chłodnym miejscu, gdzie temperatura nie przekracza 10°C. Po około 10 tygodniach przenieś rośliny do jasnego i ciepłego pomieszczenia. Wytworzy się pąk kwiatowy, który zakwitnie po upływie miesiąca.
Co robić, by hiacynt w doniczce zakwitł?
W przypadku zakupu wykiełkowanych cebul ich pędzenie w donicy polega na tym, że stawia się je w słonecznym miejscu, w którym temperatura wynosi mniej niż 20°C. Należy w tym okresie zadbać o odpowiednią wilgotność podłoża. Najlepiej jest umieścić donicę na podstawce i podlewać roślinę od spodu.
Hiacynty w ogrodzie – wymagania i zabiegi pielęgnacyjne
Hiacynty wymagają stanowiska słonecznego i ciepłego. Pozbawione dużej ilości światła wytwarzają wydłużone i pustawe kwiatostany. Mimo tego możliwe jest posadzenie ich np. wokół drzew, ponieważ wczesną wiosną korona nie jest ulistniona, co umożliwia dopływ światła. Rośliny osiągają maksymalnie 30 cm wysokości, czyli są dość wysokie jak na wczesnowiosenne kwiaty, dlatego warto im zapewnić miejsce osłonięte od wiatru. Podłoże powinno być dość żyzne, przepuszczalne i próchnicze. Najlepiej, gdy jego odczyn jest zbliżony do obojętnego.
Jak wyglądają kwiaty hiacyntów u różnych odmian?
Hiacynt wschodni (Hyacinthus orientalis) to popularny gatunek, od którego wywodzi się wiele współcześnie spotykanych odmian. Wydaje on kwiaty w kolorze niebieskim, zebrane w grona. Inne odmiany hiacyntów to np. żółty „City of Haarlem”, pomarańczowy „Gipsy Queen”, czerwony „Woodstock”, fioletowy „Purple Star”, biały „Carnegie” lub błękitny „Sky Jacket”.
To, czy kwiatów jest dużo, czy mało, zależy od odmiany oraz od wielkości cebuli. Im jest ona większa, tym większy kwiatostan wytworzy. Warto o tym pamiętać, gdy kupujesz cebulę będącą w stanie spoczynku. Oprócz ogromnego zróżnicowania barw kwiatów cechą charakterystyczną hiacyntów jest ich intensywny zapach. Hiacynty to wdzięczne kwiaty wiosenne, które dodają koloru na grządkach. Odpowiednie przechowanie cebul i wsadzenie do gruntu umożliwia roślinom powtórzenie kwitnienia. Skomponuj swoją wiosenną grządkę, wykorzystując gatunki kwitnące w kwietniu i w maju. Urozmaicą twój ogród i zwabią owady, które odżywiają się nektarem.