Ogród zimowy to niezwykle klimatyczne miejsce, które sprzyja miłemu spędzaniu czasu z książką i kubkiem gorącej herbaty. I to nie tylko w słoneczne zimowe popołudnia, ale przez cały rok. Dowiedz się, jak zaprojektować swój wymarzony ogród krok po kroku.
Ogród zimowy kojarzy się z dużą ilością roślin, ciepłem kominka i przepięknym widokiem za dużą przeszkloną powierzchnią. Ale to nie jest jedyna opcja, żeby mieć przydomową oranżerię i chłonąć energię słoneczną o każdej porze roku. Architektura daje wiele możliwości – taki ogród może być wkomponowany w projekt domu i stanowić część salonu, lub gabinetu, może być dobudowany do jednej ze ścian budynku, albo być zabudowanym tarasem. W niektórych przypadkach zimowe oranżerie stanowią oddzielną konstrukcję zbudowaną w malowniczej części ogrodu. Przeczytaj i dowiedz się więcej.
Ogród zimowy – oranżeria i jej krótka historia
Historii oranżerii można się doszukiwać w pierwszej połowie XIX wieku. Wówczas pełniły różne funkcje, ale zawsze stanowiły najbardziej prestiżowe i absolutnie niezbędne pomieszczenie w arystokratycznych rezydencjach. Pojawiały się również w domostwach zamożniejszego mieszczaństwa, dla których była to swoista nobilitacja, więc chętnie zapraszali tam swoich gości.
Ogród zimowy obecnie
Zdaje się, że stosunkowo niewiele się zmieniło w kontekście funkcjonalności ogrodów zimowych, nadal służą do odpoczynku, a ich gospodarze lubią zapraszać do nich gości, bo uważają, że to najbardziej reprezentatywne miejsce w ich domu. Jednak bez wątpienia zmieniła się technika budowania i panujące trendy architektoniczne, które bez wątpienia czerpią z tradycyjnych wzorców, ale dodają do nich nutę współczesności. W efekcie powstają niesamowite projekty, które zachwycają pomysłowością: bryłą, formą, rozwiązaniami konstrukcyjnymi i przyprawiającą o zawrót głowy kolekcją roślin.
Budowa ogrodu zimowego to nie tylko wybór konstrukcji
Jeżeli planuje się ogród zimowy razem z budową domu, to sprawa jest dużo łatwiejsza. W takiej sytuacji istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że konstrukcja współczesnej oranżerii nie będzie spójna z bryłą domu. Dodatkowo daje to również inne możliwości takie jak: zaprojektowanie całorocznego ogrodu, przedłużenie jednego z pomieszczeń, czy stworzenie narożnego ogrodu w strategicznym punkcie domu. Tak naprawdę wtedy jedynym ograniczeniem jest fizyka, prawo budowlane i budżet.
Ogród zimowy na tarasie, czyli co zrobić, kiedy dom już stoi?
O wiele trudniej jest, kiedy dom jest wybudowany, a właściciel pragnie mieć swój zimowy ogród. W takiej sytuacji (wykluczając całkowitą przebudowę) istnieją dwie możliwości. Jeżeli przydomowy teren dysponuje odpowiednią powierzchnią i warunkami, można postawić oddzielny budynek. To rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Plusem jest całkowite przeszklenie, więc słońce nie tylko o każdej porze roku, ale również o każdej porze dnia. Jednak minusy są bardziej doskwierające, bowiem w zimną lub brzydką pogodę trzeba się ubrać i zmienić buty, żeby tam dojść. Poza tym ogrzewanie oddzielnego budynku może być nie tylko być kosztowne, ale też trudne.
Drugą, wydaje się, że bardziej dostępną opcją jest dobudowanie zimowego ogrodu, np. na tarasie. Jeżeli tego typu podest jest przy domu, to wystarczy zaprojektować odpowiednią konstrukcję, wybrać profile i zdecydować, jakie drzwi będą najodpowiedniejsze. Należy jeszcze zdecydować o innych kluczowych kwestiach, ale tym najczęściej zajmują się firmy i producenci ogrodów zimowych, którzy pomagają w projekcie i budują zamówioną konstrukcję.
Ogrzewanie ogrodu zimowego, czyli jak nie marznąć i nie zbankrutować?
Stosunkowo łatwo i niedrogo można zbudować ogród zimowy, ale ogrzewanie go nie jest tanie. Na ogrzewanie w tego typu pomieszczeniach ma wpływ wiele czynników takich jak: przenikanie ciepła przez konstrukcję, izolacyjność pomieszczenia, architektura domu, którego jest częścią, wentylacja, uprawiana tam roślinność, dach ogrodu zimowego i jeszcze wiele innych, dlatego najlepiej przedyskutować tę kwestię z doświadczonymi fachowcami.
Klasyczne grzejniki
Niektórzy korzystają wyłącznie z tradycyjnych grzejników, jednak one nie do końca się sprawdzają, bowiem w pobliżu nieustannie zimnej powierzchni, jaką jest hartowana szyba, grzejnik nagrzewa się bardzo powoli.
Grzejniki kanałowe w konstrukcji ogrodu zimowego
Jeżeli jest taka możliwość, można zamontować grzejniki kanałowe umieszczone w podłodze wzdłuż przeszklonych okien. Są nieco wydajniejsze od tradycyjnych kaloryferów, a niektóre modele mają funkcję chłodzenia w upalne dni, co też może się sprawdzić w oszklonym pomieszczeniu, szczególnie usytuowanym od południowej strony.
Ogrzewanie podłogowe z zimowym ogrodzie
Innym rozwiązaniem jest zastosowanie ogrzewania podłogowego. Nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale ma wiele plusów, m.in.: nie zajmuje miejsca i podłoga długo utrzymuje ciepło (nawet po wyłączeniu ogrzewania).
Rośliny do ogrodu zimowego?
Powszechnie wiadomo, że w dawnych oranżeriach uprawiano głównie drzewka cytrusowe oraz inne tropikalne rośliny. W dzisiejszych zimowych ogrodach można spotkać wiele roślin. Jeżeli ktoś jest miłośnikiem roślin egzotycznych, może tam sobie zorganizować palmiarnię (w tej sytuacji warto też zadbać latem o nawilżacz powietrza, bo w innym wypadku palmy usychają i mogą być atakowane przez przędziorki). Być może ktoś inny marzy o pokaźnej kolekcji kaktusów i sukulentów (południowy kierunek z całkowicie przeszklonym dachem gwarantuje sukcesy w uprawie, bo te gatunki uwielbiają większą dawkę promieni słonecznych).
Jak zaaranżować całoroczny ogród?
Na koniec zostaje najprzyjemniejsza część, czyli aranżacja. Tutaj tak naprawdę jest duża dowolność. Najlepiej zainspirować się gotowymi projektami z internetu lub czasopism wnętrzarskich, wybrać jeden styl i się go trzymać. Tak naprawdę jedyne ograniczenie jakie tu pasuje, to odpowiednie dobranie gatunków roślin do nasilenia promieni słonecznych, bowiem nie wszystkie gatunki dobrze się czują z dużą dawką światła. Taka ciągła ekspozycja może je narazić na poparzenia liści, a nie piękny rozkwit, przykładami takich roślin są: monstery, szeflery i filodendrony. Z tego powodu każdy, kto nie interesuje się roślinami i ich uprawą, powinien zasięgnąć wiedzy od doświadczonego ogrodnika, który doradzi, jakie rośliny w danej przestrzeni będą najlepiej rosły.
Niegdyś sądzono, że ogród zimowy to tylko miejsce hodowli egzotycznych roślin w klimacie do tego nieprzystępnym. Obecnie to również dodatkowa przestrzeń mieszkalna, która służy do odpoczynku. Tak jak pozostała część mieszkania oranżeria musi być urządzona w odpowiednim stylu, aby odpoczynek odbywał się w miłych okolicznościach bujnej zieleni i wygodnych mebli.