Wbrew pozorom, większość roślin pochodzących z tropików można z powodzeniem uprawiać w naszym klimacie. Ich pielęgnacja nie jest bardzo czasochłonna ani skomplikowana, a efektowne okazy o ozdobnych liściach mogą stanowić niebanalną ozdobę mieszkania. Postaw na kwiaty doniczkowe rosnące w dżungli i zmień wystrój swojego otoczenia!

Jakie wymagania mają rośliny egzotyczne?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się, jakie rośliny egzotyczne chcesz uprawiać w swoim mieszkaniu. Jeśli mają to być gatunki pustynne, będą dobrze rosły w suchym pomieszczeniu. Do tej grupy roślin należą kaktusy i sukulenty. Rośliny z klimatu tropikalnego, które w naturze porastają dżungle, preferują wilgotne środowisko życia i wysoką temperaturę. Tym gatunkom trzeba zapewnić odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Dlatego warto postawić doniczki w pojemniku wypełnionym wodą i keramzytem. To umożliwi zatrzymanie wilgoci w pobliżu rośliny. Można też spróbować uprawiać takie gatunki w oranżerii lub jako element kompozycji w szkle.

Odpowiednie podłoże do egzotycznych roślin

Rośliny egzotyczne mają specyficzne wymagania co do podłoża. Ich korzenie nie tolerują zalania oraz braku powietrza w obrębie bryły korzeniowej. Gleba w doniczce powinna być przepuszczalna i przewiewna. Struktura takiego podłoża umożliwia swobodny dostęp do powietrza oraz zapobiega powstawaniu zastojów wody. Warto kupić specjalne podłoże do kaktusów i sukulentów lub do palm. Możesz też samodzielnie przygotować ziemię dla twoich roślin. Będziesz do tego potrzebować piasku i żwiru lub innych elementów rozluźniających strukturę gleby.

Jak uprawiać rośliny egzotyczne – zimowanie

Większość gatunków roślin pochodzących z egzotycznych rejonów przechodzi okres odpoczynku zimowego. Najlepiej jest wtedy przenieść je do chłodnego i jasnego pomieszczenia, np. do garażu z oknem, na klatkę schodową lub do widnej piwnicy. Temperatura powietrza nie powinna przekraczać 10-15 stopni Celsjusza. Trzeba wtedy ograniczyć podlewanie, zaprzestać nawożenia i zabezpieczyć bryłę korzeniową przed przechłodzeniem, np. stawiając ją na styropianie.

Popularne sukulenty do mieszkania

Wśród roślin egzotycznych sukulenty zajmują szczególne miejsce. Dobrze czują się na parapecie okiennym, można je postawić na stole lub biurku. Rośliny te charakteryzują się odpornością na niedobory wody, dlatego są idealne dla osób, którym zdarza się zapomnieć o podlewaniu. Sukulenty tolerują suche powietrze w pomieszczeniu i raczej nie są podatne na choroby oraz szkodniki. Wśród polecanych gatunków roślin doniczkowych są niewielkie gatunki, jak eszeweria i grubosz. Ciekawą formę ma starzec Rowleya, który wytwarza zwieszające się pędy z okrągłymi liśćmi. Kalanchoe i szlumbergera to z kolei przedstawiciele efektownie kwitnących roślin ozdobnych, które możesz uprawiać w mieszkaniu.

Egzotyczne kwiaty i palmy do budynków

Jeśli szukasz okazów do ozdobienia większych pomieszczeń i korytarzy, postaw na aloes, sansewierię i zamiokulkas. Palmy są łatwe w uprawie, jednak wymagają sporej ilości miejsca, ponieważ rozrastają się zarówno na szerokość, jak i na wysokość. Doskonale sprawdzą się w budynkach użyteczności publicznej, jak banki i centra handlowe. Mogą rosnąć także w wysokich wnętrzach mieszkalnych. Wysoki strop umożliwia postawienie wysokiej rośliny w donicy. Duży wybór gatunków sprawia, że niektóre kompozycje roślinne przypominają swoim wyglądem fragment dżungli.

Rośliny egzotyczne do ogrodu i oranżerii

Duże kwiaty egzotyczne, jak agawa i niektóre gatunki palm dobrze czują się w ogrodach i oranżeriach. Inne gatunki, które dość dobrze radzą sobie w warunkach naszego klimatu, to juka karolińska, bambus, agawa i eukaliptus. Pięknie kwitnąca róża chińska i bugenwilla, a także różne gatunki cytrusów wyglądają naprawdę wspaniale i będą doskonałą ozdobą twojej kolekcji roślin.

Udekoruj swoje otoczenie przedstawicielami flory z rejonów tropikalnych. Możesz je uprawiać w doniczkach na parapecie lub kwietniku, w ogrodzie zewnętrznym lub w oranżerii. Wszędzie będą wdzięcznie prezentować swoje egzotyczne walory.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022