Eukaliptus to roślina zaliczana do gatunków egzotycznych. W warunkach naturalnych przy pełnym słońcu rozwija się nieco inaczej niż w uprawie domowej. Co powinieneś wiedzieć, by wyhodować ozdobny eukaliptus i później wykorzystywać jego właściwości?
Jeśli jesteś posiadaczem doniczkowego eukaliptusa i czekasz na jego piękne kwiaty, nie licz na to. Okazy hodowane w warunkach domowych zakwitają niestety niezwykle rzadko. Ta egzotyczna roślina ma aż kilkaset odmian występujących w różnych warunkach, jednak najlepiej czuje się w klimacie tropikalnym. Najciekawsze egzemplarze rosną oczywiście w Australii, kraju, z którym szczególnie je kojarzymy. Jak wygląda eukaliptus górski i jakie warunki zapewnić mu w przydomowym ogrodzie? Czy odpowiednio podlewane i pielęgnowane drzewko może zakwitnąć? Sprawdź!
Jak wygląda eucalyptus? Cechy gatunku
W uprawie doniczkowej eukaliptus nie osiąga wysokości większej niż 1,5 metra i przybiera pokrój krzewiasty. Gatunki rosnące w warunkach naturalnych to z kolei potężne drzewa, które wyrastają na wysokość od 15 do nawet 100 metrów! Z tego powodu uznawane są za jedne z najwyższych drzew na świecie. Posiadają gruby, solidny pień, a kora na nim może się łuszczyć w wybranych okresach w roku. To powoduje, że na pniu eukaliptusa mogą pojawiać się fantazyjne wzory.
Hodowcy doceniają eukaliptusa za jego piękne skórzaste liście. Są one naprzeciwległe i przybierają okrągły lub przynajmniej zaokrąglony kształt. Dotyczy to młodych pędów, ponieważ w przypadku starszych liście stają się bardziej wydłużone i lancetowate. We wszystkich liściach eukaliptusa zawarte są olejki eteryczne, które ochoczo wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Naturalnie rosnące drzewa wytwarzają piękne kwiaty zawierające w środku zdrewniałe torebki.
Eukaliptus gunii. Jak go uprawiać?
W okresie wegetacji należy zapewnić eukaliptusowi wyjątkowo słoneczne stanowisko. Eukaliptus gunii dobrze czuje się także w pokojowej temperaturze, która nie spada poniżej 22 stopni Celsjusza. Do jego posadzenia możesz wykorzystać typową ziemię do roślin zielonych. Ważne tylko, by była odpowiednio przepuszczalna i nie zatrzymywała wody. Warto wiedzieć, że eukaliptusy szczególnie lubią podłoże zasadowe, dlatego wato dodać do doniczki odpowiednią ilość wapna. Dobrą praktyką w przypadku każdej rośliny zielonej, również eukaliptusa, jest dodawane do podłoża dodatkowego drenażu, np. w postaci keramzytu, który pomaga odprowadzać z ziemi nadmiar wody, co korzystnie wpływa na kondycję systemu korzeniowego.
Należy uważać z uprawą w ziemi przez cały rok, ponieważ eukaliptus nie zniesie większych mrozów w niekorzystnym podłożu. Choć roślina przetrwa w temperaturze nawet do -20 stopni, to musi mieć do tego odpowiednią glebę, co nie jest możliwe w naszych warunkach klimatycznych. W tym czasie roślina powinna znajdować się raczej w domu lub mieszkaniu, np. w większej donicy.
W porze letniej eukaliptus uwielbia świeże powietrze i z powodzeniem odnajdzie się na twoim balkonie lub tarasie. Możesz wystawić go nawet wtedy, gdy znajdują się one od mocno nasłonecznionej strony. Jeśli chodzi o podlewanie rośliny zimą, należy je dość mocno ograniczyć. Wraz z nadejściem wiosny pędy można przyciąć, zyskując w ten sposób zgrabny pokrój.
Najbardziej znane gatunki eukaliptusa
- Eukaliptus tęczowy (E. deglupta) – drzewo posiadające pień w różnych odcieniach;
- Eukaliptus Gunna (E. gunnii) – drzewo posiadające rozłożystą koronę i wspomniane zielone, długie, lancetowate liście. Formy młodociane to popularne rośliny doniczkowe;
- Eukaliptus gałkowy, właściwy (E. globulus) – jego liście posiadają liczne i szeroko doceniane właściwości lecznicze;
- Eukaliptus śnieżny (E. pauciflora) – drzewo o charakterystycznej białej korze i czerwonych pędach.
Zastosowanie rośliny. Eukaliptus górski, eukaliptus niebieski i inne
Jeśli chodzi o eukaliptusa górskiego, znany jest zwłaszcza ze swoich właściwości dekoracyjnych, funkcjonuje po prostu jako ozdoba balkonów i tarasów. Często zachwyca swoimi błękitnymi liśćmi jako dodatek do bukietów. Drzewa naturalnie występujące na terenie Australii dają pożywienie koalom. Ponadto drewno eukaliptusa często stosuje się w przemyśle meblarskim. Z kolei różne rodzaje liści i gałązki służą do pozyskiwania z nich eterycznego olejku, który wykazuje bardzo korzystny wpław np. na drogi oddechowe.
Olejek z eukaliptusa jako środek leczniczy i kosmetyczny
Zapach i aromat eukaliptusa możesz kojarzyć głównie z pasty do zębów czy płynów do płukania jamy ustnej. Często stanowi także bazę lub dodatek do rozmaitych maści rozgrzewających, stosowanych w przypadku zapalenia górnych dróg oddechowych.
Olejek z eukaliptusa pozyskuje się dzięki procesowi destylacji jego liści (wykorzystuje się w tym celu parę wodną). Eukaliptol, czyli substancja zawarta w olejku, wykazuje właściwości odświeżające oraz przeciwbakteryjne. Jeśli chodzi o zastosowanie lecznicze, wystarczy dodać kilka jego kropel do wody, którą później wykorzysta się do inhalacji. Olejek eukaliptusowy wykazuje skutecznie działanie w przypadku łagodzenia zapalenia zatok, bólu gardła, intensywnego kaszlu czy kataru.
Środek często dodaje się do maści i innych produktów rozgrzewających, nakładanych na klatkę piersiową dzieci. Olejek chętnie wykorzystują również osoby borykające się z uciążliwym trądzikiem, owrzodzeniami czy śladami powstałymi w wyniku poparzeń.
Eukaliptus to roślina o dużych właściwościach dekoracyjnych, leczniczych i kosmetycznych. Uważany jest za drzewo tropikalne, jednak możliwa jest jego uprawa także w warunkach domowych lub ogrodowych w klimacie umiarkowanym. Wówczas należy pamiętać o wymaganiach uprawowych i choć eukaliptus w doniczce nie będzie raczej kwitnąć, to jego efektowne liście również będą stanowić wspaniałą ozdobę pomieszczenia, balkonu czy tarasu.