Zapamiętaj!

  • Oxytree to drzewo, które powstało dzięki biotechnologii 🔬
  • Plantacje oxytree oczyszczają powietrze z CO2 i wzbogacają je w tlen – stąd nazwa „drzewo tlenowe” 🌳
  • Możesz kupić sadzonkę za kilkadziesiąt złotych i posadzić ją w ogrodzie – drzewo urośnie do 16 m w ciągu 6 lat 🌳
  • Znosi skrajne temperatury (od -25°C do +45°C) i ekstremalne warunki pogodowe, ale nie toleruje nadmiaru wody ⚠️
  • Najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku i w przepuszczalnej glebie ☀️🌱
  • Należy regularnie przycinać i nawozić sadzonki, aby pobudzić ich wzrost ✂️🌱

Plantacje oxytree nie są w Polsce popularnym widokiem. Jednak takie miejsca istnieją i z założenia mają przeciwdziałać pogarszaniu się jakości powietrza. Podczas naturalnych procesów, które zachodzą we wszystkich roślinach, pobierany jest dwutlenek węgla i produkowany jest tlen. Zastanawiasz się, czy roślina ta faktycznie pochłania duże ilości gazu CO2 z atmosfery? W tym artykule przedstawimy, na czym polega fenomen farm oxytree.

Oxytree – opis gatunku

Czym właściwie jest oxytree i co sprawia, że jest takie wyjątkowe? Jest to roślina, która odznacza się niezwykle szybkim wzrostem. Wytwarza liście o bardzo dużej powierzchni, dzięki czemu jej procesy życiowe zachodzą o wiele intensywniej, niż w przypadku rodzimych gatunków drzew. Teoretycznie oxytree może pochłaniać aż 10 razy więcej dwutlenku węgla, niż popularne w Polsce drzewa liściaste. Pojedyncze egzemplarze można sadzić w większych ogrodach, gdzie będą mieć wystarczająco dużo miejsca.

Wygląd

Roślina wyglądem nie przypomina doskonale znanych klonów ani lip. Pień drzewa jest smukły, kora gładka i szara. Drzewo jest ozdobne z liści i kwiatów. Im młodsze okazy, tym bardziej wydłużony mają pokrój. W miarę przyrastania na wysokość roślina zmienia kształt i korona zaczyna się rozszerzać. Charakterystyczne, pokaźnych rozmiarów liście osiągają ponad 30 × 50 cm. Są one sercowate i skórzaste. Kwitnienie odbywa się w maju. Jasne miododajne kwiaty w kolorze fioletowym sprawiają, że oxytree wygląda zjawiskowo właśnie o tej porze roku.

Stanowisko

W sprzyjających warunkach drzewo rośnie około 3 m na rok, więc w kilka lat może osiągnąć wysokość kilkunastu metrów. Oxytree dobrze rośnie na stanowisku słonecznym, w żyznej i umiarkowanie wilgotnej glebie o odczynie zasadowym. Rozbudowany i głęboki system korzeniowy umożliwia skuteczne i wydajne pobieranie substancji pokarmowych i wody z podłoża, a także utrzymuje wysokie drzewo w pionie. Gatunek preferuje stanowiska osłonięte od wiatru, słoneczne oraz ciepłe. 

Jak powstała Paulownia oxytree?

Do wyhodowania oxytree przyczyniła się hiszpańska firma biotechnologiczna. Roślina została stworzona w technologii in vitro, ze skrzyżowania ze sobą dwóch gatunków: Paulownia fortunei oraz Paulownia elongata. Nowe sadzonki powstają w laboratorium. Obecnie nie stosuje się żadnych amatorskich metod rozmnażania tej rośliny.

Oxytree powstaje ze sklonowania w laboratorium mieszańca Paulowni elongaty i Paulowni fortunei.

Drzewo tlenowe w ogrodzie – właściwości

Oxytree w ogrodzie nieraz budzi kontrowersje przez swoją wielkość oraz pokaźną bryłę korzeniową. Ogranicza stężenie dwutlenku węgla dzięki szybko powiększającej się ilości liści oraz ich dużym rozmiarom. Drzewo to świetnie nadaje się także do szybkiej produkcji ścinek i gałęzi na opał. Z kolei z pnia można pozyskiwać dobrej jakości drewno idealne do prac stolarskich.

Drzewo tlenowe uprawiane na niewielką, amatorską skalę nie stanowi poważnej konkurencji dla pozostałych roślin na działce, choć ze względu na głęboko sięgające korzenie może w pewnym stopniu wyjałowić ziemię.

Oxytree – można w nie inwestować na różne sposoby: sadzić w ogrodzie, wydzierżawiać grunt pod lasy tlenowe lub zakładać plantacje.

Gdzie rośnie oxytree?

Drzewo wyspecjalizowane w produkcji dużych ilości tlenu może być sadzone na specjalnych plantacjach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby uprawiać je we własnym ogrodzie. Może stanowić swego rodzaju ciekawostkę. Roślina sadzona pojedynczo lub w grupach wygląda oryginalnie i interesująco. Ponadto skutecznie umacnia skarpy, więc można ją wykorzystywać do obsadzania tego typu miejsc.

Czy wiesz, że… 🔍

W polskich parkach, ogrodach i na balkonach można też spotkać inne pawłownie. Największą ozdobą jest paulownia omszona (Paulownia tomentosa), zwana też cesarską. Od początku maja stroi się w okazałe, fioletowe kwiatostany. Niektórzy nazywają ją cesarskim drzewkiem szczęścia – może przywoła pomyślne wiatry do Twojego ogródka?

Kiedy sadzić drzewa tlenowe

Przy planowaniu nasadzeń z oxytree trzeba mieć na uwadze fakt, że jest to roślina mocno ekspansywna i może szybko zagłuszyć inne gatunki znajdujące się w pobliżu. Sadzenie należy przeprowadzać wiosną lub jesienią. Młode rośliny warto regularnie podlewać i zasilać kilka razy w roku. Aby uzyskać ładny pokrój drzewa, konieczne jest cięcie pędów wystających poza zarys korony.

Oxytree w pigułce:
- Drzewo osiągające 16 m wysokości w 6 lat
- Pora kwitnienia to maj–lipiec
- W marcu wykonuje się cięcie techniczne wg zasad Oxytree; w sezonie wegetacyjnym można usuwać boczne pędy
- Zastosowanie: wytwarzanie tlenu, redukcja dwutlenku węgla, umacnianie skarp, produkcja drewna na sprzedaż
- Nawadnianie i nawożenie: podlewać wg zaleceń producenta (początkowo 15 l tygodniowo, 2–3 razy w tygodniu). Nawozić obficie w 1. roku.
- Stanowisko słoneczne, luźna i przepuszczalna gleba o pH 5,5–8,9; wody gruntowe poniżej 2 m.

Drzewo tlenowe – cena sadzonek oxytree

Z uwagi na fakt, iż drzewo oxytree trudno rozmnożyć w warunkach amatorskich, trzeba zakupić sadzonkę, aby móc uprawiać je w swoim ogrodzie. Aby znaleźć rzetelnego sprzedawcę, szukaj roślin z certyfikatem Oxytree Solutions Poland sp. z o.o. Pojedyncza sadzonka kosztuje 55 zł (taniej dla plantacji), a więc relatywnie niewiele. Za tę cenę możesz nabyć tę interesującą nowinkę w świecie dendrologii i biotechnologii. W ten sposób na własne oczy sprawdzisz, jak szybko rośnie ten gatunek i jak duże liście wytwarza. 

Właściwości drzewa tlenowego i korzyści, jakie niesie ze sobą ich uprawa, przemawiają za tym, aby dać szansę tym szybko rosnącym roślinom. Posadź oxytree w swoim ogrodzie i przekonaj się, czy rzeczywiście warto posiadać ten okaz. 

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje m3 drewna Oxytree?

Kubik drewna z drzewa tlenowego kosztuje 300 euro w oficjalnym sklepie Oxytree. Nie wiemy natomiast, po ile dokładnie firma skupuje drewno od właścicieli plantacji. Podaje, że plantacja o powierzchni 1 ha może wyprodukować tyle drewna na skup, aby właściciel zarabiał na niej 13–20 tysięcy złotych rocznie.

Jak hodować Oxytree?

Ponieważ oxytree jest rośliną sklonowaną w laboratorium, ma ściśle określone potrzeby. Najlepiej stosować się do wskazówek producenta. Ogólne zasady pielęgnacji opisujemy na infografice powyżej.

Jaka gleba pod Oxytree?

Najważniejsze, aby gleba była przepuszczalna – zalane korzenie oxytree nie przetrwają dłużej niż 48 godzin. Powinna też być przynajmniej umiarkowanie żyzna i wzbogacana nawozami, aby drzewo mogło osiągnąć oczekiwane tempo wzrostu.

Ile rośnie drzewo Oxytree?

Drzewo tlenowe osiąga dojrzałość po ok. 3 latach, ale rośnie jeszcze do 6. roku. Wtedy osiąga wysokość 16 metrów.

Czy Paulownia i Oxytree to to samo?

Paulownia to rodzaj drzew obejmujący co najmniej 7 gatunków. Oxytree jest hybrydą dwóch z nich: P. elongata i P. fortunei. Wyhodowana w laboratorium, ma za zadanie pochłaniać dużo więcej dwutlenku węgla niż naturalnie występujące gatunki pawłowni.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023