Klon czerwonolistny albo klon czerwony (Acer rubrum) to drzewo pochodzące z Ameryki Północnej. Czerwony liść na fladze Kanady nie jest więc przypadkowy. To właśnie w tym kraju roślina występuje wyjątkowo obficie. Popularne jest tam pobieranie z niej soku na syrop klonowy. Mimo swojego zamorskiego pochodzenia również w naszym kraju klon czerwonolistny jest bardzo popularny. Już od XVIII sadzi się go w parkach i na prywatnych posesjach. Jeśli i Tobie marzy się posadzenie klona czerwonolistnego, warto dowiedzieć się najpierw szczegółów na temat jego charakterystyki oraz wymagań.

Zapamiętaj!

 • Klon czerwonolistny ma wiele odmian, różniących się między sobą kształtem korony, wysokością i innymi cechami 🍁
 • Wymaga przepuszczalnego i lekko kwaśnego podłoża, które jest stale wilgotne 🌱
 • Sadzonkę umieść w gruncie jesienią i wykonaj ściółkowanie 🌱
 • Klon czerwony jest narażony na choroby grzybowe, takie jak werticilioza, czarna plamistość klonu czy mączniak ⚠️

Jak wygląda klon czerwonolistny?

Klon czerwonolistny to średniej wielkości drzewo, które w naturze dorasta nawet do 35 m, ale w Polsce zazwyczaj ma około 10 m. Pień jest pojedynczy, a jego kora ma szarą barwę. Korona mocno rozgałęzia się, przyjmując stożkowaty lub owalny kształt. Popularne są klony czerwone na pniu o koronie w kształcie kuli.

Liście drzewa są 5-klapowe, o charakterystycznym kształcie. Wiosną i latem mają intensywnie zieloną barwę z wierzchu i niebieskawą od spodu. Jesienią przebarwiają się najpierw na żółty, a potem na mocno czerwony kolor. Zanim pojawią się liście, w marcu na krótkich szypułkach wyrastają kwiaty. Również one mają czerwony kolor. Są dość drobne, o niewielkich walorach ozdobnych. Owoce klonu mają charakterystyczną postać drobnych orzeszków z podwójnymi skrzydełkami. Taki kształt ułatwia ich rozsiewanie.

Odmiany klonu czerwonolistnego

Do ogrodów popularne jest wybieranie odmian drzewa o mniejszym pokroju. Na uwagę zasługują zwłaszcza te rośliny o najpiękniej przebarwiających się liściach. Wśród nich można wymienić następujące:

 • klon „Purple Globe” – klon kulisty czerwony, o purpurowych liściach;
 • klon „Brandywine” – odmiana o stożkowatej koronie dorastająca maksymalnie do 10m;
 • klon „Scanlon” – z przebarwiającymi się na pomarańczowo liśćmi, gęsto się rozgałęzia i dorasta do 12m;
 • klon „October Glory” – odmiana dorastająca nawet do 20 m, liście przebarwiają się na czerwono lub intensywnie pomarańczowo;
 • klon „Red Sunset” – o stożkowatej koronie i intensywnie przebarwiających się na czerwono liściach.

Uwaga! 🍁

Klonami czerwonolistnymi bywają nazywane też inne gatunki klonu o czerwonych liściach. Są to między innymi klon cukrowy (Acer saccharum) i czerwonolistny klon palmowy (Acer palmatum var. atropurpureum). Znajdujące się poniżej wskazówki na temat uprawy klonu czerwonolistnego powinny mieć zastosowanie również w przypadku tych roślin.

Uprawa Acer rubrum

Klon czerwony najlepiej rośnie w pełnym słońcu lub delikatnym cieniu. Podłoże, w którym posadzisz drzewo, powinno być wilgotne, ale nie podmokłe, przepuszczalne oraz lekko kwaśne lub obojętne. Drzewo sadzi się jesienią, następnie należy obficie je podlać. Po tej czynności warto wykonać ściółkowanie, zwłaszcza jeśli mieszka się w chłodniejszych rejonach Polski. Do tego celu warto użyć kory sosnowej.

Klon czerwonolistny w pigułce:
- Drzewo o wysokości do 10–20 m
- Rośnie do 20–30 lat
- Przycina się go latem; tylko chore lub krzyżujące się pędy
- Wymaga słonecznego lub lekko zacienionego stanowiska
- W okresach suszy wymaga nawadniania – podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie podmokłe
- Zastosowanie: element parków, zieleńców; obsadzanie ulic i chodników; produkcja syropu klonowego; ozdoba ogrodu

Pielęgnacja klonu czerwonolistnego w zasadzie ogranicza się do reagowania na możliwe choroby. Cięcie drzewa nie jest zalecane – powinno ono utrzymywać pożądany kształt bez ingerencji ze strony człowieka. Wykonuje się je jedynie w przypadku pędów chorych lub krzyżujących się. Należy jednak poczekać z tym do lata. Nie wolno ciąć roślin bezlistnych, w których intensywnie krąży sok. Jego duży wyciek może mocno osłabić roślinę.

Choroby klonu czerwonolistnego

Klon czerwonolistny na ogół nie sprawia problemów, będąc tym samym rośliną prostą w uprawie. Mimo to zdarza się, że atakują go choroby. Warto poznać najczęstsze z nich i sposoby ich zwalczania:

 • Czarna plamistość klonu, która jest chorobą grzybową. Objawia się występowaniem na liściach jasnych plam, które z biegiem czasu przebarwiają się na żółto. W ich obrębie pojawiają się czarne punkciki. Chorobę zwalcza się, usuwając opadłe liście, w których zimuje grzyb, oraz stosując opryski fungicydowe.
 • Werticilioza, która objawia się wysychaniem liści latem. Te najpierw żółkną, potem brązowieją, a na końcu opadają. Porażone pędy należy usunąć, a pozostałe części rośliny spryskać specjalnym preparatem.
 • Mączniak prawdziwy, objawiający się występowaniem na listach białawego nalotu przypominającego mąkę. Po pewnym czasie staje się on ciemny, a grzyb przenosi się na sąsiednie rośliny. Przeciwko niemu stosuje się opryski fungicydowe.
 • Antraknoza to kolejna choroba grzybowa. Nerwy liści klonu stają się żółte, a następnie brązowieją i opadają. Należy je zniszczyć, na przykład spalając. Pozostałe części rośliny trzeba opryskać specjalnymi preparatami. 
Główne choroby klonu czerwonolistnego to czarna plamistość klonu, werticilioza i mączniak prawdziwy.

Klon czerwonolistny to piękna roślina, która cieszy oko zwłaszcza jesienią. Jego liście pięknie się przebarwiają i nawet gdy opadną, efektownie się prezentują, zaścielając ziemię czerwonym kobiercem. To drzewo nie jest trudne w uprawie, trzeba jedynie uważać na dotykające je choroby i stosować przeciwko nim specjalistyczne środki, które są dostępne w sklepach ogrodniczych.

Najczęściej zadawane pytania

Czy można przycinać klon czerwony?

Nie należy tego robić, chyba że wymagają tego słabe, chore lub krzyżujące się pędy. Klon czerwonolistny sam rozgałęzia się równo i tworzy zwarty pokrój. Cięcie w nieodpowiednim momencie (zimą lub na wiosnę) grozi wypływem soku i osłabieniem rośliny. Jeśli musisz to robić, poczekaj do lata.

Klon czerwonolistny nawet bez przycinania tworzy zwartą, kształtną koronę.

Ile kosztuje klon czerwony?

Małe sadzonki (30–50 cm) da się kupić za ok. 30 zł. Większe, dorastające do 1,5 m, kosztują ok. 80 zł. Na rynku są także dostępne drzewka o wysokości 3–4 m, sprzedawane za 150–300 zł.

Jak wysoko rośnie klon?

Klon pospolity dorasta do 30 m wysokości, ale jego czerwonolistny kuzyn osiąga w Polsce maksymalnie 10–20 m. Docelowa wysokość zależy od odmiany. Przykładowo klon czerwony REDPOINTE „Frank Jr”, który w 2020 roku wygrał Konkurs Roślin Nowości organizowany przez Związek Szkółkarzy Polskich, osiąga 15 m.

Jak szybko rosną klony czerwone?

W idealnych warunkach klon czerwonolistny może rosnąć 60 cm rocznie. Najczęściej jednak rośnie trochę wolniej, z prędkością 30–40 cm rocznie.

Jakie klony do ogrodu?

Oprócz klonu czerwonego, w ogrodzie wspaniale sprawdzi się klon palmowy, klon japoński i klon pensylwański. Jeśli lubisz drzewa o nietypowych pniach, polecamy klon strzępiastokory.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023