Klon czerwonolistny należy do jednych z najpopularniejszych drzew sadzonych w przestrzeni publicznej, jak i na prywatnych posesjach. Jest stosunkowo mało wymagający i bardzo efektownie wygląda. Jakie wymagania ma ta roślina? Którą odmianę wybrać?
Klon czerwonolistny albo klon czerwony (Acer rubrum) to drzewo pochodzące z Ameryki Północnej. Czerwony liść na fladze Kanady nie jest więc przypadkowy. To właśnie w tym kraju roślina występuje wyjątkowo obficie. Popularne jest tam pobieranie z niej soku na syrop klonowy. Mimo swojego zamorskiego pochodzenia również w naszym kraju klon czerwonolistny jest bardzo popularny. Już od XVIII sadzi się go w parkach i na prywatnych posesjach. Jeśli i tobie marzy się posadzie klona czerwonolistnego, warto dowiedzieć się najpierw szczegółów na temat jego charakterystyki oraz wymagań.
Jak wygląda klon czerwonolistny?
Klon czerwonolistny to średniej wielkości drzewo, które w naturze dorasta nawet do 35 m, ale w Polsce zazwyczaj ma około 10 m. Pień jest pojedynczy, a jego kora ma szarą barwę. Korona mocno rozgałęzia się, przyjmując stożkowaty lub owalny kształt. Popularne są klony czerwone na pniu o koronie w kształcie kuli.
Liście drzewa są 5-klapowe, o charakterystycznym kształcie. Wiosną i latem mają intensywnie zieloną barwę z wierzchu i niebieskawą od spodu. Jesienią przebarwiają się najpierw na żółty, a potem na mocno czerwony kolor. Zanim pojawią się liście, w marcu na krótkich szypułkach wyrastają kwiaty. Również one mają czerwony kolor. Są dość drobne, o niewielkich walorach ozdobnych. Owoce klonu mają charakterystyczną postać drobnych orzeszków z podwójnymi skrzydełkami. Taki kształt ułatwia ich rozsiewanie.

Odmiany klonu czerwonolistnego
Do ogrodów popularne jest wybieranie odmian drzewa o mniejszym pokroju. Na uwagę zasługują zwłaszcza te rośliny o najpiękniej przebarwiających się liściach. Wśród nich można wymienić następujące:
- klon „Purple Globe” – klon kulisty czerwony, o purpurowych liściach;
- klon „Brandywine” – odmiana o stożkowatej koronie dorastająca maksymalnie do 10m;
- klon „Scanlon” – z przebarwiającymi się na pomarańczowo liśćmi, gęsto się rozgałęzia i dorasta do 12m;
- klon „October Glory” – odmiana dorastająca nawet do 20 m, liście przebarwiają się na czerwono lub intensywnie pomarańczowo;
- klon „Red Sunset” – o stożkowatej koronie i intensywnie przebarwiających się na czerwono liściach.
Klonami czerwonolistnymi bywają nazywane też inne gatunki klonu o czerwonych liściach. Są to między innymi klon cukrowy (Acer saccharum) i czerwonolistny klon palmowy (Acer Palmatum var. Atropurpureum). Znajdujące się poniżej wskazówki na temat uprawy klonu czerwonolistnego powinny mieć zastosowanie również w przypadku tych roślin.

Uprawa Acer rubrum
Klon czerwony najlepiej rośnie w pełnym słońcu lub delikatnym cieniu. Podłoże, w którym posadzisz drzewo, powinno być wilgotne, ale nie podmokłe, przepuszczalne oraz lekko kwaśne lub obojętne. Drzewo sadzi się jesienią, następnie należy obficie je podlać. Po tej czynności warto wykonać ściółkowanie, zwłaszcza jeśli mieszka się w chłodniejszych rejonach Polski. Do tego celu warto użyć kory sosnowej.
Pielęgnacja klonu czerwonolistnego w zasadzie ogranicza się do reagowania na możliwe choroby. Cięcie drzewa nie jest zalecane – powinno ono utrzymywać pożądany kształt bez ingerencji ze strony człowieka. Wykonuje się je jedynie w przypadku pędów chorych lub krzyżujących się. Należy jednak poczekać z tym do lata. Nie wolno ciąć roślin bezlistnych, w których intensywnie krąży sok. Jego duży wyciek może mocno osłabić roślinę.

Choroby klonu czerwonolistnego
Klon czerwonolistny na ogół nie sprawia problemów, będąc tym samym rośliną prostą w uprawie. Mimo to zdarza się, że atakują go choroby. Warto poznać najczęstsze z nich i sposoby ich zwalczania:
- Czarna plamistość klonu, która jest chorobą grzybową. Objawia się występowaniem na liściach jasnych plam, które z biegiem czasu przebarwiają się na żółto. W ich obrębie pojawiają się czarne punkciki. Chorobę zwalcza się, usuwając opadłe liście, w których zimuje grzyb, oraz stosując opryski fungicydowe.
- Werticilioza, która objawia się wysychaniem liści latem. Te najpierw żółkną, potem brązowieją, a na końcu opadają. Porażone pędy należy usunąć, a pozostałe części rośliny spryskać specjalnym preparatem.
- Mączniak prawdziwy, objawiający się występowaniem na listach białawego nalotu przypominającego mąkę. Po pewnym czasie staje się on ciemny, a grzyb przenosi się na sąsiednie rośliny. Przeciwko niemu stosuje się opryski fungicydowe.
- Antraknoza to kolejna choroba grzybowa. Nerwy liści klonu stają się żółte, a następnie brązowieją i opadają. Należy je zniszczyć, na przykład spalając. Pozostałe części rośliny trzeba opryskać specjalnymi preparatami.

Klon czerwonolistny to piękna roślina, która cieszy oko zwłaszcza jesienią. Jego liście pięknie się przebarwiają i nawet gdy opadną, efektownie się prezentują, zaścielając ziemię czerwonym kobiercem. To drzewo nie jest trudne w uprawie, trzeba jedynie uważać na dotykające je choroby i stosować przeciwko nim specjalistyczne środki, które są dostępne w sklepach ogrodniczych.
Zobacz także:- Klon japoński – wymagania w uprawie i najpiękniejsze odmiany polecane do ogrodu
- Klon jawor – okazałe drzewo, które możesz wyhodować w ogrodzie. Poznaj główne zasady jego uprawy!
- Klon zwyczajny – czy warto posadzić go w ogrodzie?
- Dąb czerwony – okazałe i odporne drzewo o walorach dekoracyjnych
- Sumak octowiec – ekspansywne drzewo o atrakcyjnym wyglądzie
- Drzewo platan klonolistny – okazała ozdoba każdego ogrodu. Sprawdź, co warto wiedzieć o jego uprawie!
1 Comment
Super artykuł tego szukałem.
Mam jeszcze jedno pytanie czy wszystkie wymienione tu odmiany sa drzewami? Bo np. Klon ginnala jest bardziej krzakiem