Tulipanowiec znany jest już od wielu lat. Ze względu na swoje walory dekoracyjne coraz chętniej uprawia się go w polskich ogrodach. Warto wiedzieć, czym charakteryzuje się to drzewo.

Zapamiętaj!

 • Tulipanowiec można posadzić jako soliter lub w szpalerze 🌳
 • Ma nietypowe liście – czteroklapowe i jakby przycięte u góry 🍃
 • Jego okazałe, wzniesione kwiaty przypominają tulipany, stąd nazwa 🌷
 • To kruche drzewo, które musi być osłonięte przed wiatrem 💨
 • Potrzebuje ciepłego, słonecznego stanowiska oraz żyznej i przepuszczalnej gleby ☀️🌱
 • Najlepiej sadzić go wiosną lub latem. Uważaj na korzenie – są łamliwe ⚠️
 • Po zasadzeniu tulipanowca trzeba go regularnie podlewać i przycinać na wiosnę 💧✂️

Skąd pochodzi tulipanowiec amerykański? Gdzie można go spotkać?

Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera) pochodzi ze wschodniego i południowo-wschodniego rejonu Ameryki Północnej. W Europie uprawia się go już od wielu lat. Spotkasz go w nasadzeniach ulicznych, dolinach rzek czy też na wilgotnych górskich zboczach. Rośnie najczęściej jako domieszka do innych gatunków drzew w lasach mieszanych i liściastych. Czasami tworzy też czyste drzewostany. 

Oprócz amerykańskiego tulipanowca powszechnie występuje jeszcze drugi gatunek tego drzewa. Jest to tulipanowiec chiński (Liriodendron chinense), który pochodzi z Chin i Wietnamu.

Jak wygląda tulipanowiec amerykański?

Dorosły Liriodendron tulipifera osiąga wysokość nawet do 60 m. Jednak w Polsce, ze względu na panujący klimat, drzewo tulipanowca dorasta maksymalnie do około 35 m. Jego pień jest prosty, o średnicy około 3 m. Konary są niezbyt długie, ale grube, a kora lekko spękana, brunatna lub szara. Znakiem rozpoznawczym tulipanowca są piękne liście i kwiaty. Owocami są jedno- lub dwunasienne orzeszki, chętnie jedzone przez ssaki i ptaki.

Tulipanowiec amerykański – dzięki niemu możesz mieć tulipany na drzewie, ale wymaga to trochę cierpliwości.

Czym charakteryzują się kwiaty i liście tulipanowca?

Kwiaty tulipanowca są owadopylne i obupłciowe. Wyrastają pojedynczo na samym końcu gałązek. Na początku kwitnienia mają kielichowaty kształt, jednak potem stają się bardziej rozwarte. U nasady mają kolor żółtozielony, pośrodku są pomarańczowe, a na samym szczycie – ponownie żółtozielone. W Polsce tulipanowiec kwitnie między czerwcem a lipcem. Pierwszy raz zakwita po ok. 15 latach od zasadzenia lub później.

Liście tego ozdobnego drzewa również są bardzo oryginalne. Wyróżniają się znacznym rozmiarem – mają od 10 cm do 15 cm długości i od 12 cm do 20 cm szerokości. Z przodu są lekko wycięte lub ucięte. Występują w różnych kolorach: 

 • seledynowym;
 • zielonym;
 • z deseniem.

Drzewo tulipanowca – warunki uprawy

Tulipanowiec nie jest wymagający w uprawie. Warto jednak dowiedzieć się, jaki rodzaj podłoża i jakie stanowisko są sprzyjające do jego wzrostu i kwitnienia.

Stanowisko dla tulipanowca

Sadź go w miejscach słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatru. Może to też być zacienione stanowisko. Warto unikać otwartych przestrzeni – inaczej drzewko może skończyć jak na filmie:

Podłoże dla tulipanowca

Najlepsza będzie gleba:

 • przepuszczalna;
 • żyzna;
 • świeża;
 • umiarkowanie wilgotna;
 • o odczynie od obojętnego do lekko kwaśnego. 

Nie polecamy sadzenia drzewa w glebach zasadowych i zbyt mokrych.

Warunki uprawy tulipanowca w skrócie:
- żyzna, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna gleba
- podlewaj obficie w czasie suszy i upałów
- słońce lub półcień
- kwitnie w czerwcu 15–20 lat po zasadzeniu
- wzbogacaj glebę nawozami organicznymi
- przycinaj suche, chore lub niepotrzebne pędy wiosną

Jak sadzić tulipanowca?

Tulipanowca można sadzić przez cały rok, o ile sadzonki były uprawiane w pojemnikach. Jednak najlepszy będzie okres od wiosny do wczesnej jesieni, ponieważ roślina będzie miała czas na aklimatyzację. Przed posadzeniem korzenie warto namoczyć w wodzie przez kilka godzin. System korzeniowy jest bardzo łamliwy, dlatego musisz uważać, aby go nie uszkodzić. Dla zachowania większej stabilności tulipanowca warto palikować. 

To drzewo można także rozmnażać przez wysiew nasion, ale jest to zajęcie czasochłonne. Wyhodowane w ten sposób egzemplarze zakwitają zazwyczaj po kilkunastu latach od wysiewu.

Tulipanowiec – jak o niego dbać?

Pomimo małych wymagań, jakie ma drzewo tulipanowca, istnieje kilka zasad dotyczących jego pielęgnacji.

Podlewanie

Po posadzeniu bardzo istotne jest podlewanie młodych okazów. Zarówno niedobór wody, jak i jej nadmiar mogą doprowadzić do żółknięcia i opadania liści.

Zagrożenia dla tulipanowca: niedobór lub nadmiar wody, uszkodzenia od wiatru, antraknoza.

Nawożenie

Jeśli drzewo posadzone jest w żyznej glebie, to nie trzeba go dodatkowo nawozić. W przypadku gleb mniej zasobnych warto wzbogacić podłoże poprzez nawożenie organiczne za pomocą kompostu lub obornika.

Cięcie i zimowanie

Cięcie jest bardzo łatwą czynnością. Wykonuje się je wiosną. Polega na usunięciu uschniętych, przemarzniętych i uszkodzonych pędów tulipanowca. Młode drzewka warto osłaniać jeszcze przed nadejściem zimy, aby nie przemarzły.

Tulipanowiec – odmiany

Wyróżnić można kilka odmian tulipanowca:

 • „Fastigiatum” – odmiana o wąskiej i kolumnowej koronie;
 • „Aureomarginatum” – odmiana o pstrych liściach z przebarwieniami;
 • „Rothaamo” – odmiana o pofalowanych liściach;
 • „Ardis” – odmiana wolnorosnąca, karłowata – dorasta do 3 m wysokości;
 • „Glen Gold” – odmiana o jasnożółtych liściach.

Tulipanowiec chiński – czym charakteryzuje się ten gatunek?

Tulipanowiec chiński pochodzi, jak sama nazwa mówi, z Chin. Spotyka się go też w Wietnamie. Dorasta do nawet 40 m wysokości, choć sadzony w Europie, jest zwykle dwa razy mniejszy. 

 • materiałem budulcowym – drewna używa się do wykończenia ścian zewnętrznych budynków lub do wznoszenia małych obiektów;
 • przyprawą – sproszkowane korzenie dodawane są do piwa.

Tulipanowiec jest pięknym, ozdobnym drzewem. Jego uprawa nie jest trudna. Gatunek ten zachwyca wyglądem, dlatego będzie pięknym dodatkiem do twojego ogrodu.

Najczęściej zadawane pytania

Co ile lat kwitnie tulipanowiec?

Kiedy tulipanowiec już zacznie kwitnąć (15–20 lat po zasadzeniu), robi to co roku. Wyhodowanie drzewa wymaga cierpliwości, ale jego bajeczne kwitnienie jest tego warte!

Jak długo żyje tulipanowiec?

Tulipanowiec amerykański może żyć nawet 700 lat! Często jednak obumiera szybciej z powodu niesprzyjających warunków. Na pewno przeżyje ok. 200–300 lat, jeśli będzie zadbany.

Gdzie sadzić tulipanowca?

Jeśli masz do wyboru z jednej strony stanowisko zacienione osłonięte od wiatru, a z drugiej słoneczne na otwartej przestrzeni, wybierz to pierwsze. Tulipanowiec poradzi sobie z lekkim niedoborem słońca, ale nie wyjdzie cało z wichury.

Kiedy obcinać tulipanowce?

Najlepiej zrobić to wczesną wiosną, zanim drzewo wypuści nowe pędy. Można też skrócić gałązki o 1/3 i usunąć te chore, martwe i niepotrzebne między listopadem a lutym.

Dlaczego tulipanowiec usycha?

Jeśli Twój tulipanowiec usycha podczas upalnego lata, być może za mało go podlewasz. To drzewo potrzebuje naprawdę dużo wody w okresie suszy. Z drugiej strony, zalanie korzeni też może doprowadzić do usychania rośliny. Jeśli tulipanowiec rośnie w gliniastej, słabo przepuszczalnej glebie, trzeba szczególnie uważać z nawadnianiem.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023