Lipa drobnolistna (Tilia cordata) należy do rodziny ślazowatych. Występuje na terenie Europy i Azji, a jako drzewo długowieczne jest w stanie przetrwać nawet 400 lat. Cechą charakterystyczną lipy drobnolistnej jest ciekawa korona w kształcie kulistym lub stożkowym. Drzewo osiąga wysokość około 25-30 metrów, więc świetnie pasuje do dużych ogrodów, gdzie będzie mogło swobodnie rosnąć. Gdzie jeszcze warto posadzić ten gatunek lipy? Jak dbać o tę majestatyczną roślinę? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi, jeśli przeczytasz ten artykuł!
Zapamiętaj!
- Lipa drobnolistna to długowieczne drzewo o ozdobnej koronie 🌳
- Warto ją sadzić w dużych ogrodach, przy ścieżkach i w miejscach, które chcemy zacienić 🌳
- Kwitnie na przełomie czerwca i lipca 🌼
- Lubi żyzną i przepuszczalną glebę. Najlepiej sadzić ją na wiosnę 🌱
- W pierwszych latach wzrostu wymaga regularnego, umiarkowanego podlewania 💧
- Od wiosny do lata warto nawozić lipę 🌱
- Dobrze znosi przycinanie – możesz formować jej koronę w okresie zimowym 🌳
- Może być podatna na choroby grzybowe i szkodniki ⚠️
Lipa drobnolistna – odmiany
Na szczególną uwagę zasługuje kilka odmian lipy drobnolistnej. Są to:
- ’Green Globe’ – odmiana o kulistej koronie. Osiąga około 5 metrów wysokości;
- ’Raciborski’ – drzewo ma nieregularny, stożkowy kształt. Dorasta do wysokości około 3 metrów;
- ’Lico’ – charakteryzuje się wolnym wzrostem i dorasta do 3 metrów. Korona przybiera kształt kulisty;
- ’Greenspire’ – to wysoka odmiana (ma około 10-15 metrów). Korona przyjmuje kształt stożka;
- ’Rancho’ – dorasta do 10 metrów i również ma kształt stożkowy;
- ’Böhlje’ – osiąga do 18 metrów wysokości. To także drzewo z koroną w formie stożka.
Lipa drobnolistna – opis rośliny
Wraz z wiekiem na korze drzewa pojawiają się charakterystyczne zgrubienia. Roślina wytwarza drobne, sercowate liście o ząbkowanych brzegach, które Jesienią żółkną. To sprawia, że lipa w tym czasie jest wyjątkowo dekoracyjna. Czas kwitnienia lipy drobnolistnej to przełom czerwca i lipca. Wówczas na gałęziach pojawiają się niewielkie, biało-żółte, pięknie pachnące kwiaty.
Lipa drobnolistna a szerokolistna
Jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma gatunkami? Drugi z wymienionych kwitnie nieco wcześniej. Lipa szerokolistna wytwarza również większe, ostrzej ząbkowane liście. Ten element różni się jeszcze w jednym aspekcie. Liście szerokolistnej lipy mają delikatne, białe włoski u spodu. U lipy drobnolistnej włoski te występują w kolorze rudym.
Lipa drobnolistna – wymagania
Lipa drobnolistna jest bardzo tolerancyjna pod względem stanowiska i dostępu do światła. Naturalnie występuje na terenie całej Europy i jest dobrze przystosowana do naszego klimatu.
stanowisko | słońce, półcień |
podłoże | żyzne, dobrze przepuszczalne |
odczyn gleby | obojętny |
wytrzymałość | odporna na mrozy |
Lipa drobnolistna – uprawa
Starsze lipy z tego gatunku nie wymagają żadnej pielęgnacji, natomiast młodym drzewom trzeba poświęcić nieco uwagi. Jest to warunek konieczny, by ta okazała roślina się przyjęła.
Lipa drobnolistna – podlewanie i nawożenie
W pierwszych latach uprawy należy pamiętać o regularnym, ale umiarkowanym podlewaniu lipy drobnolistnej, szczególnie w czasie suszy. Nadmiar wody w podłożu może prowadzić do rozwoju chorób grzybowych. Jeśli to możliwe, taką lipę podlewaj deszczówką. Teraz czas na garść wskazówek dotyczących jej nawożenia.
- Aby cieszyć się zdrowym wzrostem rośliny i intensywnym wybarwieniem liści, najlepiej rozpocząć nawożenie drzewa na początku wiosny.
- Pod koniec lata najlepiej zaprzestać dokarmiania.
- Polecamy nawożenie lipy naturalnymi substancjami.
Lipa drobnolistna – przycinanie i rozmnażanie
Lipa drobnolistna naturalnie osiąga piękny kształt, czasem jednak wymaga przycinania. Najlepiej przeprowadzić je w okresie zimowym. Co ważne, drzewo dobrze znosi ten zabieg.
Tę roślinę można rozmnażać przez nasiona i sadzonki pobrane z drzewa, które z reguły dobrze się ukorzeniają.
Lipa drobnolistna – sadzenie
Najlepszy czas na sadzenie lipy drobnolistnej to wiosna. Warto jednak zaznaczyć, że dobrze ukorzenione, kupione drzewa można sadzić przez cały sezon. Po posadzeniu lipy należy obficie ją podlać, a w późniejszym okresie nie doprowadzać do przesuszenia podłoża.
Lipa drobnolistna – choroby
Zagrożeniem dla uprawy lipy drobnolistnej są choroby grzybowe. To przede wszystkim:
- antraknoza;
- plamistość liści;
- zgnilizna.
Ponadto, drzewo może być atakowane przez szkodniki, w szczególności przez śluzownicę lipową i przędziorki. Po rozpoznaniu choroby należy jak najszybciej usunąć porażone części rośliny i zastosować oprysk.
Lipa drobnolistna – gdzie ją posadzić?
Te majestatyczne drzewa pięknie prezentują się w grupach, na przykład posadzone przy ścieżkach. Pojedyncze lipa również może zdobić duży ogród w czasie wiosny i jesieni. Jeśli chcesz, by część ogrodu została przez nią zacieniona, spełni swoje zadanie. Lipa drobnolistna jest rośliną miododajną i ma szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Działa rozkurczowo, przeciwzapalnie i moczopędnie. Chcesz posadzić takie drzewo? Metrowe sadzonki kosztują zwykle kilkadziesiąt złotych, choć niektóre odmiany mogą być nieco droższe.
Lipa drobnolistna to naprawdę okazałe drzewo. Jeśli masz mniejszy ogród, możesz kupić odmianę charakteryzującą się wolniejszym wzrostem, która dorasta do kilku, a nie kilkunastu metrów. Co ważne, ten gatunek lipy wyróżnia duża tolerancja pod względem stanowiska. Trzeba jednak pamiętać, że drzewo może być atakowane przez choroby grzybowe i szkodniki, dlatego należy kontrolować jego stan i działać w razie potrzeby.
Najmniejsze odmiany 🌳
Lipa 'Komsta Minima’ jest najmniejsza – przyrasta tylko 2–4 cm rocznie! Szczepi się ją na wysokich pniach, aby powoli tworzyła kulistą koronę. Idealnie nadaje się więc do małych ogrodów, bo nie zagarnie dużo przestrzeni. Nieco większą, ale też karłowatą odmianą jest 'Girard’s Pendula Nana’. Dorasta do 2 m wysokości, a jej roczny przyrost wynosi 10 cm.
Najczęściej zadawane pytania
Czym różni się lipa drobnolistna od szerokolistnej?
Oprócz tego, na co wskazuje nazwa, lipa drobnolistna ma inny kolor włosków w kącikach nerwów na spodniej stronie liści: brązowawy. U lipy szerokolistnej są one białe. Poza tym orzeszki w owocach lipy szerokolistnej są twarde, duże i wyraźnie prążkowane, a u drobnolistnej – miękkie, małe i bez prążków.
Jak szybko rośnie lipa drobnolistna?
Na początku rośnie powoli, ale przyspiesza w wieku 60–100 lat. Średnie tempo wzrostu tego drzewa wynosi 40–100 cm rocznie. W wieku 130–150 lat przestaje rosnąć na wysokość.
Jakie właściwości ma kwiat lipy?
Kwiatostany lipy działają napotnie, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Zawierają także związki śluzowe, które powlekają gardło i łagodzą dzięki temu ból i kaszel.
Czy lipa pachnie?
Tak! Kwitnąca lipa roztacza wokół siebie przyjemny, miodowy i orzeźwiający zapach. Przy niej trudno odmówić sobie letniego relaksu na łonie natury.
Ile razy dziennie można pić lipę?
Napar z kwiatów lipy można pić do 3 razy dziennie, najlepiej między posiłkami.