Nie sposób wyobrazić sobie Święta bez ozdobionej lampkami i bombkami choinki. Jeśli decydujesz się w tym roku na żywe drzewko, zapewne szukasz najlepszej opcji. Polskie domy najczęściej zdobi świerk, jodła lub sosna. Jednakże co roku pojawia się dylemat, które spośród tych drzew sprawdzi się najlepiej. Różnią się między sobą ceną, wyglądem i rodzajem igieł, a także wytrzymałością na mróz po posadzeniu w ogrodzie. Sprawdź, jakie drzewko na choinkę będzie idealne dla ciebie.

Jakie drzewko na choinkę? Choinka cięta czy żywa choinka w doniczce?

Jeśli planujesz po Świętach posadzić roślinę w swoim ogrodzie lub na działce, zdecydowanie radzimy wybrać na choinkę żywe drzewko z korzeniami. Najlepiej, jeżeli będzie ono młode i nieduże. Takie najlepiej przyswoi się w gruncie. Natomiast osobom, które marzą o prawdziwym drzewie zamiast sztucznego, a nie mają co później z nim zrobić polecamy cięte drzewka. Są one tańsze i w pełni biodegradowalne. Warto też zastanowić się nad wypożyczalnią iglaków, którym po Świętach można zwrócić nieuszkodzone drzewa, Jakie drzewko na choinkę wybrać jeśli chodzi o gatunek?

Jodła kaukaska – wytrzymała i mało kłująca

Jakie drzewko na choinkę jodła

Zastanawiasz się, jakie drzewko na choinkę wybrać, aby jak najlepiej prezentowało się w Święta Bożego Narodzenia? Jeśli zależy ci na efekcie, a cena nie gra roli, polecamy ten gatunek. Choć droższa niż inne rodzaje iglaków, jodła kaukaska stała się niezwykle popularna ze względu na swój piękny, szlachetny wygląd. Jej gałązki naturalnie układają się ku górze.

Igły są sztywne i błyszczące, o ciemnozielonej barwie. Ich sporą zaletą jest fakt, że nie kłują – są miękkie, elastyczne i nie można się nimi skaleczyć. W dodatku jest to bardzo trwała i wytrzymała ozdoba bożonarodzeniowa – igły zaczynają opadać dopiero po kilku tygodniach.

Jako główną wadę takiej świątecznej choinki wymienia się jej cenę oraz brak leśnego zapachu. Jest to jednak świetna opcja dla rodzin z małymi dziećmi, które obawiają się pokłucia maluchów.

Sosna pospolita – pachnąca świąteczna choinka

Jakie drzewko na choinkę sosna

Jakie drzewko na choinkę wybrać, jeśli zależy ci na zapachu? W takim przypadku idealna będzie sosna – wyróżnia się przepiękną wonią lasu. Jeśli wstawisz ją do swojego domu, będzie unosił się w nim przez cały świąteczny okres. Sosna pospolita posiada jasnozielone igły, które są niezwykle kłujące. Choć są one rzadziej umiejscowione niż u pozostałych gatunków, utrzymują się na drzewku dłużej niż w przypadku świerka.

Może to nie być najlepszy wybór dla rodzin z małymi dziećmi lub zwierzętami, które mogłyby się nadziać na szpilki. Sosny są często asymetryczne i nieregularne, jednak zdecydowanie niepozbawione uroku. Ich gałęzie są sztywne i bez problemu utrzymują ciężar ozdób choinkowych.

Popularny gatunek drzew świątecznych – świerk pospolity

Jakie drzewko na choinkę świerk

Świerk pospolity ma nieco jaśniejszy kolor i krótsze niż jodła, kłujące igły. Wydziela piękny, intensywny żywiczny zapach, a w dodatku jest to jedno z tańszych drzewek świątecznych. Jest to drzewko bożonarodzeniowe o klasycznym, stożkowym pokroju. Z tych powodów jest często wybierany do domu na Święta. Jego sporą wadą jest jednak trwałość – igły szybko zaczynają opadać z gałązek, szczególnie jeśli donica z drzewkiem stoi w ciepłym pomieszczeniu.

Bardziej wytrzymałą odmianą jest świerk kłujący (świerk srebrny). Jak sama nazwa wskazuje, posiada przepiękny, srebrzysty kolor, lecz jego igły są jeszcze ostrzejsze niż w przypadku odmiany pospolitej. Ten rodzaj jest też droższy i przez to rzadziej kupowany.

Wiesz już, jakie drzewko na choinkę wybrać? Nie istnieje jedna najlepsza opcja. Decyzja powinna być uzależniona od twojego budżetu, warunków domowych i własnych wymagań. Jodła jest najdroższą opcją, lecz wygląda bardzo szykownie, jest najbardziej bezpieczna dla dzieci i trwała. Sosna tworzy świąteczną atmosferę swoim intensywnym zapachem lasu, choć nie jest tak gęsta i zdecydowanie bardziej kłuje. Świerk jest kompromisem, który pachnie i pięknie się prezentuje, aczkolwiek jest najmniej trwały.

Zobacz także:
Archiwum: maj 2023