Świerk srebrny, czyli świerk kłujący to często spotykane drzewo iglaste. Jest bardzo chętnie uprawiany w przydomowych ogrodach. Dekoracyjny pokrój i charakterystyczne kłujące, sztywne igły gęsto wyrastające z gałązek to podstawowe zalety, sprawiające, że te piękne drzewa zdobią podwórka i zieleńce. Poniżej prezentujemy krótki przewodnik po wymaganiach uprawowych i najpiękniejszych odmianach popularnego świerka. 

Krótko o świerku kłującym

Świerk srebrzysty należy do rodziny sosnowatych. Jego dość krótkie, srebrzysto-szare igły oraz charakterystyczne zwieszające się szyszki to cechy, po których można rozpoznać ten gatunek i odróżnić go od innych drzew iglastych. Picea pungens jest rośliną odporną na zanieczyszczenia, dlatego często jest też spotykany w nasadzeniach zieleni miejskiej. 

Wymagania stanowiskowe

Wymagania świerka kłującego nie są duże. Optymalna będzie gleba przeciętnie wilgotna, zasobna w składniki pokarmowe, o odczynie lekko kwaśnym. Podłoże powinno być przepuszczalne. Stanowisko dla tego gatunku to miejsce słoneczne, w którym igły młodych pędów odpowiednio się wybarwiają i roślinie nie grozi atak grzybów chorobotwórczych. Świerk kłujący jest odporny na minusowe temperatury i zanieczyszczone miejskie powietrze.

Świerk srebrzysty w ogrodzie – zastosowanie

Świerki w ogrodzie prezentują się bardzo elegancko. Doskonale uzupełniają kompozycję z innymi iglakami oraz bylinami, dla których stanowią idealne tło. Pojedyncze okazy dobrze wyglądają jako solitery, np. na trawniku. Pokrój świerka jest wyjątkowo symetryczny. Jego korona ma kształt stożkowaty z równomiernie i gęsto występującymi gałęziami, które odchodzą od przewodnika pod kątem zbliżonym do kąta prostego. Dlatego w sezonie zimowym można dekorować to drzewo i tworzyć z niego piękną żywą choinkę. Często pozyskuje się gałęzie świerkowe na stroiki bożonarodzeniowe. Niektóre odmiany nadają się na szpalery i żywopłoty. 

Odmiany świerka srebrzystego

Odmiany karłowe

Do mniejszych przydomowych ogródków polecane są szczególnie odmiany karłowe świerka srebrnego, które dorastają do wysokości około 1 metra:

  • „Saint Mary’s Broom” – odmiana polecana na rabaty, wrzosowiska i skalniaki;
  • „Globosa” – odmiana karłowa o gęsto wyrastających gałęziach i nieregularnym pokroju;
  • „Gloria” – niewielka odmiana płożąca o powolnym wzroście.

Odmiany karłowe można szczepić na pniu. Tworzą one wtedy niewielkie drzewka idealne do małych ogrodów, a także nadające się do uprawy w donicach i pojemnikach. 

Wysokie odmiany świerka srebrnego

Obok niskich drzewek w ogródkach przydomowych często spotyka się wysokie odmiany świerka srebrzystego:

  • „Fat Albert” – roślina o symetrycznym stożkowatym pokroju, osiąga maksymalnie 15 m wysokości;
  • „Białobok” – odmiana dorastająca do 5 m wysokości. Korona przybiera kształt stożka o szerokiej podstawie. Przyrosty początkowo mają kolor żółty, co jest cechą charakterystyczną tej odmiany;
  • „Aurea” – maksymalna wysokość drzew tej odmiany to 12 m, jednak rośnie ona bardzo wolno i po 10 latach osiąga zaledwie 3 m wysokości. Dekoracyjne młode pędy przybierają kolor złota.

Świerk ma wiele różnorodnych odmian. Warto sprawdzić, jak dużo miejsca w ogrodzie możesz wygospodarować na drzewko. 

Picea pungens – szkodniki i choroby świerków

Gdy stanowisko jest półcieniste, świerki mogą gubić igły i drzewa stają się podatne na atak chorób grzybowych. Do częstych chorób tego gatunku roślin iglastych należą fytoftoroza, brunatna pleśń śniegowa oraz osutka. Objawów szukaj na pędach – jeśli brązowieją, pojawiają się plamy, a igły opadają – rozpocznij walkę z chorobą. 

Szkodnikami świerków są przędziorki, które pozostawiają na pędach charakterystyczne delikatne pajęczynki. Po nich można łatwo rozpoznać problem i szybko wdrożyć opryski.

Świerki srebrne – sadzonki i sposób sadzenia

Sadzonki świerka kłującego najlepiej jest sadzić we wrześniu i w październiku lub w marcu i kwietniu. Należy zacząć od przygotowania dość głębokiego dołu na bryłę korzeniową. Roślina powinna być zakopana w nim nieco głębiej, niż była w doniczce produkcyjnej. Sadzonkę należy umieścić tak, aby przewodnik zaczynał się na powierzchni gruntu. Zwróć uwagę, aby nie zasypywać ziemią gałęzi. Pozostałe miejsce trzeba wypełnić mieszanką kompostu i ziemi ogrodowej. Po posadzeniu rośliny dokładnie ubij glebę wokół (najlepiej to zrobić, depcząc ziemię) i podlej, aby bryła korzeniowa nie wyschła, zanim drzewko się ukorzeni. 

Jak szybko rośnie świerk srebrny?

Ten gatunek charakteryzuje się zróżnicowanym tempem wzrostu. U niektórych odmian w pierwszych latach po posadzeniu nie będzie zajmował zbyt wiele miejsca w ogrodzie. Niektóre gatunki świerka rosną szczególnie powoli. Średnio, roczne przyrosty na wysokość to ok. 30–50 cm, nie dotyczy to jednak odmian karłowych.

Stwórz kompozycję ze świerkiem srebrnym w swoim ogrodzie. W ten sposób zagospodarujesz spory fragment ogrodu, dasz tło innym roślinom i będziesz mógł zrobić piękną dekorację bożonarodzeniową. Kłujące srebrzyste igły sprawiają, że świerk prezentuje się niezwykle elegancko.

Zobacz także:
Archiwum: styczeń 2022