Choina kanadyjska jest interesującym i niezbyt wymagającym drzewem iglastym. Jej ciekawe odmiany sprawią, że twój przydomowy ogród nabierze charakteru. Jak dbać o te rośliny? Zastanawiasz się nad posadzeniem choiny kanadyjskiej? Zobacz, co musisz dla niej przygotować!

Charakterystyka choiny kanadyjskiej

Choina kanadyjska należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae). Spotykana jest także pod nazwą cykuta kanadyjska. To gęste, zimozielone drzewo iglaste pochodzące z Ameryki Północnej. Jego wzrost jest powolny, maksymalnie 20 cm rocznie. W naturalnym środowisku osiąga do 30 m wysokości. Rośnie w wilgotnych lasach, zalesionych wąwozach i dolinach, a także na skalnych zboczach.

Występowanie w Polsce

W Polsce rzadko występuje. Nie jest popularną ozdobą ogrodową. Najlepiej rośnie w klimacie Pomorza Zachodniego. Możesz ją hodować w grupach lub samotnie. Sprawdza się w formie żywopłotu, dobrze znosi cięcie.

Wygląd

Choina kanadyjska ma stożkowaty pokrój. Jej gałęzie lekko zwisają, a czubek jest delikatnie przekrzywiony. Pień choiny jest cienki, często podzielony na kilka segmentów. Igły są wyjątkowo małe. Choina wytwarza najmniejsze liście wśród wszystkich drzew sosnowatych. Nie osiągają więcej niż 2 cm, zazwyczaj 1,5 do 1,8 cm. Są ostre i płaskie, ciemnozielone z wierzchu, a pod spodem uwidaczniają się dwa białe paski na zewnątrz igły. Szyszki również nie są duże, mają około 2,5 cm. Zwisają na końcach pędów. Są jajowate, początkowo zielone, ale wraz z dojrzewaniem zmieniają kolor na brązowy.

Uprawa i wymagania

Choina kanadyjska rośnie na lekko kwaśnym podłożu o pH 5,6-6,5. Ziemia powinna być gliniasta, utrzymująca wilgoć i żyzna. Przez płytki system korzeniowy źle znosi suszę, dlatego należy postarać się o stałe utrzymywanie wilgoci. Doskonałym pomysłem będzie sadzenie jej blisko wody: stawu, strumienia. Wśród wszystkich drzew iglastych, jako jedna z nielicznych preferuje stanowisko cieniste lub zacienione. Lubi chłodny, leśny klimat z dużą ilością opadów. Ponadto jest w pełni mrozoodporna. Rosnąc na słońcu, traci swój blask, jej igły bledną. Wybór nieodpowiedniego stanowiska zaowocuje brązowieniem i zrzuceniem igieł oraz zamarciem rośliny.

Pielęgnacja

Pielęgnacja choiny jest łatwa, nie musisz poświęcać jej dużo czasu. Ważną kwestią jest jej nawadnianie, aby nie straciła swojego blasku.

Podlewanie

W trakcie pielęgnacji choiny kanadyjskiej musisz pamiętać o jej nawadnianiu. Roślina nie może mieć zbyt mokrej ziemi, ale powinna być stale wilgotna.

Cięcie

Choina doskonale znosi cięcie, choć nie potrzebuje go zbyt często. Dobrze zrobić to w marcu, najlepiej po deszczu, aby drzewo nie zabarwiło odciętych miejsc na różowo. Zjawisko to występuje, gdy roślina jest zbyt sucha. Najczęściej będziesz musiał usunąć odstające pędy, aby uporządkować kompozycję. Bez problemu dokonasz tego latem.

Nawożenie

Odpowiednim nawozem będzie zastosowanie nawozu do iglaków. Zapewni niezbędnych składników odżywczych całej roślinie.

Rozmnażanie

Choinę rozmnaża się na 2 sposoby: za pomocą nasion lub przez sadzonkowanie. Przed posadzeniem nasion w wybranym miejscu, musisz je stratyfikować, czyli przystosować do kiełkowania przy pomocy odpowiedniej temperatury i wilgotności.

Choroby choiny kanadyjskiej

Na terenie Polski drzewo stosunkowo rzadko cierpi z powodu chorób lub szkodników. Najczęstszym zaniedbaniem ogrodników jest jej przesuszenie lub nadmiar słońca. Przez to zaczyna więdnąć i tracić swoje igły. Choroby, które mogą zaatakować sadzonki choiny kanadyjskiej:

  • mszyca świerkowa (Elatobium abietinum) – małe, zielone robaczki, które żyją pod spodem starszych igieł. Pierwszy objaw to żółknięcie niektórych z liści wraz z początkiem wiosny. Niezwalczanie szkodnika doprowadzi do utraty wszystkich igiełek. Zwalczanie ich możliwe jest tylko za pomocą odpowiednich substancji przeciwko szkodnikom;
  • przędziorki (Tetranychidae) – początkowo możesz zauważyć ją na igłach, które stają się brązowe oraz kruche. Później przenosi się na wewnętrzne, dolne gałęzie i rozprzestrzenia się na zewnątrz w górę korony. Jeśli szkodników jest sporo, zauważysz pajęczynkę pomiędzy igłami. Usunąć je możesz za pomocą specjalnych preparatów;
  • opieńka miodowa (Armillaria mellea) – grzyb ten zazwyczaj atakuje starsze drzewa. Wywołuje opieńkową zgniliznę korzeni. Objawia się białą zgnilizną drewna i obumieraniem drzewka. Zakażona roślina wydziela dużo żywicy i szyszek. Chore drzewo trzeba usunąć, nie da się z tym walczyć.

Odmiany choiny kanadyjskiej

Odmian choiny jest naprawdę wiele. Najciekawsze z nich to:

  • choina kanadyjska „Jeddeloh” – uznawana za najładniejszy typ tych roślin;
  • „Jervis” – ma piramidalne kształty;
  • „Pendula” – przed odpowiednie usadowienie może ładnie zwisać;
  • „Fastigiata” – wąski, kolumnowy pokrój drzewa;
  • „Gracilis” – niska, soczyście zielona roślina.

Choina kanadyjska to drzewo, które możesz wykorzystać do obsadzenia ogrodów skalnych lub posadzenia przy oczku wodnym. Szeroki wybór gatunków pozwoli dostosować je do twojej aranżacji.

Zobacz także:
Archiwum: maj 2022