Po świętach zawsze pojawia się dylemat, co zrobić z bożonarodzeniowym drzewkiem? Niektórzy decydują się na iglaki w doniczkach, by później posadzić je w ogrodzie. Podopowiadamy, jak przesadzić choinkę, by jej nie uszkodzić.

Osobom kupującym choinki w doniczce na Boże Narodzenie bliska jest idea zero waste. Dzięki temu, zamiast produkować kolejne tony śmieci, można później zasadzić ją w swoim ogrodzie. To jednak nie taka prosta kwestia, gdyż drzewko przez kilka tygodni przebywało w ciepłym pomieszczeniu. Dlatego warto wiedzieć, jak przesadzić choinkę po świętach, by roślina bez problemu mogła się przyjąć?

Co zrobić z choinką po świętach?

Jak przesadzić choinkę po świętach

Przed nadejściem świąt właściciele żywych drzewek zastanawiają się, co zrobić, aby choinka długo stała? Później pojawia się kolejny kłopot, ponieważ bożonarodzeniową ozdobę prędzej czy później trzeba usunąć z domu. Choinkę znajdującą się w doniczce da się przesadzić do ogrodu. Idąc tym tropem, niektórzy szukają również informacji, czy ściętą choinkę można posadzić? Niestety przez usunięty system korzeniowy, roślina nie ma szans, by się przyjąć. Nie trzeba jej jednak od razu wyrzucać. Gałązki oraz igły można przerobić na kompost, a także wykorzystać jako ściółkę. Natomiast aby drzewko z doniczki mogło prawidłowo rosnąć, należy wiedzieć, jak przesadzić choinkę do ogrodu.

Choinka w doniczce – co warto wiedzieć?

Jak przesadzić choinkę co warto wiedzieć

Osoby, które wybierają drzewko z myślą o późniejszym przesadzeniu, powinny uważnie dokonywać zakupów. Nie każdy iglak przyjmie się bowiem w ogrodzie. Najlepiej szukać takich, które już jako sadzonki zostały umieszczone w donicach, ponieważ mają najlepiej rozwinięty system korzeniowy. Niektórzy sprzedawcy mocno przycinają i zmniejszają średnicę bryły korzeniowej, by wykopane ze szkółki drzewka dało się wcisnąć do niedużej donicy. Takie okazy nie mają później szans na przyjęcie się w ogrodzie. Aby po świętach posadzić choinkę przy domu, należy kupić ją z pewnego źródła, np. w sprawdzonym sklepie ogrodniczym. Poza tym trzeba uważnie dobrać gatunek. Popularna jodła kaukaska jest sprowadzana z zagranicy, więc nawet jeśli sprzedaje się ją w doniczce, ma przycięte korzenie. Lepiej postawić na rodzime iglaki, takie jak:

  • świerk kłujący;
  • świerk pospolity;
  • sosna (chociaż to nadal mało popularne rozwiązanie).

Jak przesadzić choinkę do gruntu z doniczki?

Zanim zaczniesz myśleć, jak przesadzić choinkę po świętach, drzewko musi przetrwać Boże Narodzenie. Przed wniesieniem do domu musi być zahartowane, a w ciepłym pomieszczeniu powinno spędzić maksymalnie dwa tygodnie. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko, że drzewko rozpocznie wegetację. Co robić, jeśli roślina zacznie gubić igły – jak uratować usychającą choinkę? Przede wszystkim należy ją prawidłowo podlewać, a także zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniu. Warto stosować również odżywki przeznaczone dla iglaków.

Sadzenie choinki po świętach w ogrodzie

Drzewko najlepiej jest sadzić w momencie rozmarznięcia gruntu. Optymalny moment to przełom marca i kwietnia. Chcąc ocenić, czy nadaje się do tego, warto sprawdzić korzenie. Po wyciągnięciu powinny przypominać siatkę. Jak przesadzić choinkę z doniczki, by drzewko się przyjęło? Aby zrobić to prawidłowo, warto pamiętać o kilku krokach:

  1. Należy wykopać odpowiednio duży dołek – głębokość powinna odpowiadać długości korzeni, a średnica musi być przynajmniej dwa razy większa niż szerokość bryły;
  2. Rośliny nie można sadzić zbyt nisko – nasada pnia powinna być częściowo widoczna;
  3. Podczas sadzenia należy obficie podlewać iglaka;
  4. Trzeba uważać z udeptywaniem ziemi, by nie uszkodzić korzeni. Na koniec warto uformować niewysoki wałek ziemny, który utrzyma wodę.

Jak przechowywać drzewko przed przesadzeniem?

Jak przesadzić choinkę jak

Jak przezimować drzewko w donicy? Na pewno nie powinno wystawiać się go na mrozy, gdyż może ich nie przetrwać. Najlepiej przechowywać je w pomieszczeniu takim jak garaż, w którym panuje temperatura w okolicy 10 stopni Celsjusza. Natomiast jeśli nie masz takich warunków, pojemnik z choinką owiń na przykład agrowłókniną i włóż do większej donicy. Puste przestrzenie wypełnij gazetami, by zabezpieczyć korzenie. Takie drzewko również wymaga podlewania, ponieważ podczas mrozów narażone jest na przemarznięcie.

Jeśli zadajesz sobie pytanie, co jest lepsze, choinka cięta czy w doniczce, być może rozwialiśmy nieco twoje wątpliwości. Drzewka z doniczki mogą się sprawdzić, jeśli wiesz, jak przesadzić choinkę, by stanowiła ozdobę twojego ogrodu. Zwracaj również uwagę na stan ich korzeni.

Zobacz także: