Wybierając drzewko do domu należy zwrócić uwagę, aby choinka była świeża – świadczą o tym igły w kolorze soczystej zieleni i giętkie, elastyczne gałązki. Nie bez znaczenia jest też rodzaj iglaka. Jaką choinkę wybrać? Za najtrwalsze uważa się jodły, a następnie świerk srebrny lub kłujący. Najszybciej opadają igły ze świerków zwyczajnych. Kolejny dylemat to wybór choinki ciętej lub w doniczce – oba warianty mają swoje wady i zalety. Właściciele domów z ogrodem mogą postawić na drzewko w doniczce, aby po świętach przesadzić je na zewnątrz. Decydując się na żywe drzewko warto sprawdzić, skąd pochodzi – najlepiej, jeśli jest to specjalna plantacja.
Co zrobić, aby choinka długo stała?
Zastanawiasz się, jak przedłużyć żywotność choinki w domu? Jeśli masz możliwość, zahartuj drzewko. Zabieg polega na jego przetrzymaniu w chłodnym pomieszczeniu przez jeden dzień – możesz wynieść je do piwnicy, zostawić na balkonie, czy werandzie. Kolejnym krokiem jest umieszczenie ciętej choinki w specjalnym stojaku, który należy regularnie napełniać wodą. Pamiętaj, aby drzewko postawić jak najdalej od grzejnika lub kominka. Jeśli chcesz, aby choinka stała przez całe święta, a nawet dłużej, nie możesz podkręcać temperatury – nie powinna przekraczać 20 stopni.
Jak dbać o świąteczne drzewko?
Co zrobić, aby choinka się nie sypała? Oczywiście drzewko, które zaczyna tracić igły nie wygląda już atrakcyjnie, dlatego warto wypróbować różnego rodzaju zabiegi. Jedną z metod jest przycięcie pnia o około 3 cm i wstawienie choinki do wiadra z lekko ciepłą wodą (nie może być gorąca). Choinka potrzebuje również nawozu – witamin i minerałów, które sprawią, że będzie wyglądała pięknie, zdrowo. Aby przedłużyć jej trwałość, należy ją podlewać i nawozić.
Zasady, dzięki którym twoja choinka będzie dłużej stała
Jeśli chcesz, aby twoja choinka dłużej stała, przestrzegaj kilku najważniejszych zasad:
- dobrze przygotuj się do zakupu choinki – wybierz trwalsze drzewko, sprawdź jego świeżość i upewnij się, co do jego pochodzenia;
- zarówno choinkę w doniczce, jak i ciętą ustaw z dala od źródła ciepła (kominków i kaloryferów);
- przytnij kawałek pnia;
- pamiętaj, by regularnie nawadniać drzewko;
- sięgnij po specjalne odżywki;
- przed rozpoczęciem wieszania ozdób choinkowych, oczyść dokładnie wszystkie gałązki;
- wybierz światełka ledowe, które wytwarzają mniej ciepła.
Jeśli w domu są maluchy, zabezpiecz drzewko – ustaw je z dala od szafek, regałów i stolików ułatwiających dzieciom wspinanie na choinkę. Możesz też przywiązać ją, by dodatkowo chronić przed przewróceniem.
Choinka – symbol Bożego Narodzenia
Przed świętami w niemal każdym domu pojawia się choinka. Żywe drzewka wciąż cieszą się sympatią, jednak aby prezentowały się pięknie, należy o nie zadbać. Chcesz, aby choinka stała dłużej niż tylko do końca świąt? Musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pozwolą przedłużyć trwałość drzewka – traktuj je tak, jak każdą roślinę w swoim domu.
Jeśli już wiesz, jak zadbać o choinkę, by stała długo i wyglądała świeżo, pozostaje ci jedynie wybrać dekoracje – bombki, światełka, łańcuchy. Zawieś je na drzewku i ciesz się świąteczną atmosferą nawet dłużej niż trwają święta!
- Jak uratować usychającą choinkę? Mówimy co zrobić i jak podlewać drzewko!
- Jak przesadzić choinkę bożonarodzeniową? Prawidłowe przesadzanie choinki z doniczki do ogrodu
- Gdzie kupić żywą choinkę online z dostawą i wniesieniem w Warszawie i okolicach?
- Czy można obciąć czubek choinki? Zasady obcinania świerków
- Choinka cięta czy w doniczce?
- Jak ubrać choinkę nowocześnie i modnie? Inspiracje i pomysły na dekoracje
- Jodła kaukaska – królowa wśród choinek
- Świerk srebrny – eleganckie drzewo iglaste do twojego ogrodu
- Świerk syberyjski – uprawa w przydomowym ogrodzie. Jak sadzić tę odmianę?
- Sosna himalajska – piękność w twoim ogrodzie
- Jodła kalifornijska – drzewo, które zachwyca idealnym pokrojem!
- Jodła pospolita – jakie ma wymagania i jak wygląda jej pielęgnacja?
Dodaj komentarz