Wybierając drzewko do domu należy zwrócić uwagę, aby choinka była świeża – świadczą o tym igły w kolorze soczystej zieleni i giętkie, elastyczne gałązki. Nie bez znaczenia jest też rodzaj iglaka. Jaką choinkę wybrać? Za najtrwalsze uważa się jodły, a następnie świerk srebrny lub kłujący. Najszybciej opadają igły ze świerków zwyczajnych. Kolejny dylemat to wybór choinki ciętej lub w doniczce – oba warianty mają swoje wady i zalety. Właściciele domów z ogrodem mogą postawić na drzewko w doniczce, aby po świętach przesadzić je na zewnątrz. Decydując się na żywe drzewko warto sprawdzić, skąd pochodzi – najlepiej, jeśli jest to specjalna plantacja.

Co zrobić, aby choinka długo stała?

Zastanawiasz się, jak przedłużyć żywotność choinki w domu? Jeśli masz możliwość, zahartuj drzewko. Zabieg polega na jego przetrzymaniu w chłodnym pomieszczeniu przez jeden dzień – możesz wynieść je do piwnicy, zostawić na balkonie, czy werandzie. Kolejnym krokiem jest umieszczenie ciętej choinki w specjalnym stojaku, który należy regularnie napełniać wodą. Pamiętaj, aby drzewko postawić jak najdalej od grzejnika lub kominka. Jeśli chcesz, aby choinka stała przez całe święta, a nawet dłużej, nie możesz podkręcać temperatury – nie powinna przekraczać 20 stopni.

Jak dbać o świąteczne drzewko?

Co zrobić aby choinka długo stała jak

Co zrobić, aby choinka się nie sypała? Oczywiście drzewko, które zaczyna tracić igły nie wygląda już atrakcyjnie, dlatego warto wypróbować różnego rodzaju zabiegi. Jedną z metod jest przycięcie pnia o około 3 cm i wstawienie choinki do wiadra z lekko ciepłą wodą (nie może być gorąca). Choinka potrzebuje również nawozu – witamin i minerałów, które sprawią, że będzie wyglądała pięknie, zdrowo. Aby przedłużyć jej trwałość, należy ją podlewać i nawozić.

Zasady, dzięki którym twoja choinka będzie dłużej stała

Jeśli chcesz, aby twoja choinka dłużej stała, przestrzegaj kilku najważniejszych zasad:

  • dobrze przygotuj się do zakupu choinki – wybierz trwalsze drzewko, sprawdź jego świeżość i upewnij się, co do jego pochodzenia;
  • zarówno choinkę w doniczce, jak i ciętą ustaw z dala od źródła ciepła (kominków i kaloryferów);
  • przytnij kawałek pnia;
  • pamiętaj, by regularnie nawadniać drzewko;
  • sięgnij po specjalne odżywki;
  • przed rozpoczęciem wieszania ozdób choinkowych, oczyść dokładnie wszystkie gałązki;
  • wybierz światełka ledowe, które wytwarzają mniej ciepła.

Jeśli w domu są maluchy, zabezpiecz drzewko – ustaw je z dala od szafek, regałów i stolików ułatwiających dzieciom wspinanie na choinkę. Możesz też przywiązać ją, by dodatkowo chronić przed przewróceniem.

Choinka – symbol Bożego Narodzenia

Przed świętami w niemal każdym domu pojawia się choinka. Żywe drzewka wciąż cieszą się sympatią, jednak aby prezentowały się pięknie, należy o nie zadbać. Chcesz, aby choinka stała dłużej niż tylko do końca świąt? Musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pozwolą przedłużyć trwałość drzewka – traktuj je tak, jak każdą roślinę w swoim domu.

Jeśli już wiesz, jak zadbać o choinkę, by stała długo i wyglądała świeżo, pozostaje ci jedynie wybrać dekoracje – bombki, światełka, łańcuchy. Zawieś je na drzewku i ciesz się świąteczną atmosferą nawet dłużej niż trwają święta!

Zobacz także:
Archiwum: listopad 2022