• Kwiaty doniczkowe
    • Rośliny na balkon
    • Kwiaty z dyskontu
  • Ogród
    • Rośliny ogrodowe
      • Krzewy
      • Sadzenie
      • Kwitnienie
      • Rodzaje roślin
    • Trawy
    • Szkodniki w ogrodzie
    • Prace ogrodowe
    • Kalendarz ogrodnika
    • Oczko wodne
    • Skarpa i skalniak
  • Drzewa
    • Drzewa liściaste
    • Drzewa iglaste
    • Drzewa owocowe
  • Porady
    • Okazje
  • Redakcja
    • Kontakt
Logo gardeneo.pl
  • Drzewa iglaste

Cis – jakie warunki są odpowiednie do jego wzrostu?

31 grudnia, 2021
cis

Cis to rodzaj rośliny należący do rodziny cisowatych. Jest on niezwykle często spotykany zarówno w parkach, jak i ogrodach. Odpowiednio pielęgnowany stanowi prawdziwą ozdobę. Zapoznaj się z poniższym artykułem i zobacz, jakie warunki musisz mu zapewnić, aby rósł i rozwijał się prawidłowo!

Z tego artykułu dowiesz się:
1 Cis – charakterystyka rośliny
2 Cis – jakie warunki należy mu zapewnić do odpowiedniego wzrostu?
2.1 Rodzaj gleby
2.2 Nasłonecznienie i wilgotność
2.3 Podlewanie
3 Cis – sadzenie i rozmnażanie
3.1 Prawidłowe sadzenie cisów
3.2 Rozmnażanie
4 Czy cis stanowi zagrożenie dla zwierząt i ludzi?
5 W jaki sposób prawidłowo nawozić roślinę?
6 W jaki sposób należy prawidłowo przycinać cisy?
7 Cis – najczęściej występujące choroby
7.1 Fytoftoroza
7.2 Szara pleśń
7.3 Wielkopakowiec cisowy
7.4 Misecznik cisowiec

Cis to roślina, która wyróżnia się na tle innych drzew iglastych. Posiada charakterystyczne, płaskie igły, które są ciemniejsze na wierzchu i jaśniejsze pod spodem. Jeśli zapewnione są odpowiednie warunki dla cisu, drzewo może osiągać nawet 20 metrów. 

Cis – charakterystyka rośliny 

Cis występuje w formie drzewa bądź krzewu i często sadzony jest w ogrodach. Spotkać go można w Europie, Azji, Afryce oraz w Ameryce Północnej. W Polsce, w warunkach naturalnych, występuje tylko jeden gatunek jego gatunek – cis pospolity. Jego drewno, ze względu na trwałość i oryginalny kolor, często jest wykorzystywane w przemyśle meblarskim. Cisy można często spotkać w parkach, gdyż są odporne na różne warunki atmosferyczne i stanowią prawdziwą ozdobę. W ogrodach natomiast często wykorzystuje się je do tworzenia żywopłotu, jak też formowane są z nich różnego rodzaju kształty. 

Cis – jakie warunki należy mu zapewnić do odpowiedniego wzrostu? 

Jeśli chodzi o cis, wymagania do uprawy nie są zbyt wielkie. Jeśli zastosujesz kilka wskazówek, roślina będzie rozwijać się prawidłowo i będzie stanowić prawdziwą ozdobę ogrodu. 

Zobacz także
Palma kokosowa – czy egzotyczny przybysz nadaje się do domowej uprawy?

Rodzaj gleby 

Cis najlepiej rozwija się na glebach żyznych i dość dobrze przepuszczalnych, nie przepada natomiast za ziemią zbyt suchą i jałową. Najlepiej, by miała odczyn lekko kwaśny bądź zasadowy, ale zdecydowanie należy unikać ziemi mocno zakwaszonej. Jeśli przed posadzeniem stwierdzisz, że odczyn jest zbyt niski, warto zastosować specjalne środki, które zwiększą pH ziemi i sprawią, że stanie się ona bardziej zasadowa. 

Nasłonecznienie i wilgotność 

Cis nie przepada za zbyt dużym nasłonecznieniem i zdecydowanie lepiej rośnie w miejscach zacienionych. Należy pamiętać, że cis doskonale znosi wilgotne środowisko, dlatego z powodzeniem może być posadzony w okolicach oczka wodnego. 

Podlewanie 

Warto pamiętać również o odpowiednim podlewaniu – gdy ziemia będzie zbyt sucha, roślina nie będzie rozwijać się prawidłowo. Nawadnianie jest szczególnie istotne zaraz po zasadzeniu roślin oraz w pierwszych miesiącach ich wzrostu. 

Cis – sadzenie i rozmnażanie  

Krzew cisu jest prosty w uprawie. W jaki sposób jednak należy prawidłowo sadzić i rozmnażać roślinę? 

Prawidłowe sadzenie cisów 

Po zdecydowaniu o przesadzeniu cisów z doniczki, należy umieścić je w glebie na taką samą głębokość, na jakiej znajdowały się w pojemniku. Jeśli chodzi o odstęp pomiędzy roślinami w ziemi, wszystko zależy od gatunku, gdyż niektóre okazy potrzebują więcej miejsca do prawidłowego wzrostu. Dużą zaletą cisów jest zwarty system korzeniowy, co daje możliwość przesadzania nawet dorosłych krzewów. Procesu tego można dokonywać przez cały rok, pomijając jedynie momenty, gdy ziemia jest zamarznięta. 

Rozmnażanie 

Cisy można rozmnażać z nasion bądź sadzonek, jednak druga metoda jest zdecydowanie bardziej efektywna. Fragment pędu wystarczy oczyścić w dolnej części z igieł i umieścić w ukorzeniaczu, a po ukorzenieniu w okresie wiosennym posadzić w doniczce, a następnie w ziemi. W przypadku rozmnażania z nasion prawdopodobieństwo otrzymania roślin jest mniejsze, a poza tym nie jest to dobre rozwiązanie, jeśli zależy ci na barwnych okazach. 

Zobacz także
Jodła kalifornijska – drzewo, które zachwyca idealnym pokrojem!

Czy cis stanowi zagrożenie dla zwierząt i ludzi? 

Cis – drzewo śmierci. Często można spotkać się z tym pojęciem, gdyż cisy są niezwykle trujące. Wszystko za sprawą alkaloidu taksyny. Zarówno krzew, jak i drzewo stanowią szczególne zagrożenie dla bydła i koni, jednak nie należy zapominać, że są również bardzo trujące dla ludzi. Szczególnie niebezpieczne są igły i nasiona cisu, w których znajduje się duże stężenie trucizny. Porażają one ośrodek oddechowy oraz działają szkodliwie na układ pokarmowy, serce i ośrodkowy układ nerwowy.  

W jaki sposób prawidłowo nawozić roślinę? 

W przypadku cisu najlepiej sprawdzą się nawozy wieloskładnikowe, które zawierają zarówno mikro-, jak i makroelementy. W okresie wakacyjnym należy jednak unikać stosowania nawozów zawierających dużą ilość azotu, gdyż pobudza on krzew do wzrostu, co jest niekorzystnym zjawiskiem w okresie jesienno-zimowym. Słabe, nie do końca wykształcone jeszcze rośliny są zdecydowanie za słabe, by przetrwać temperatury poniżej zera.  

Nawożenie jest szczególnie istotne po przycinaniu cisów, gdyż wymagają one wówczas substancji odżywczych do prawidłowego wzrostu i rozwoju. 

W jaki sposób należy prawidłowo przycinać cisy? 

Przycinanie cisów powinno odbywać się raz bądź dwa razy w sezonie, w zależności od wieku rośliny. W przypadku młodych roślin przycinanie należy przeprowadzić w okolicach marca bądź kwietnia i ponownie w lipcu bądź sierpniu, natomiast jeśli chodzi o starsze rośliny, w okolicach kwietnia. Cis niezwykle dobrze znosi przycinanie, dlatego często wykorzystywany jest do tworzenia niesamowitych kształtów, które stanowią prawdziwą ozdobę ogrodu. Należy pamiętać, że ta roślina posiada silne właściwości regeneracyjne, dzięki czemu szybko można zaobserwować odrośnięte pędy nawet z uśpionych pąków. 

Cis – najczęściej występujące choroby 

Cis jest rośliną stosunkowo odporną na różnego rodzaju choroby, jednak czasami zdarza się zaobserwować niepokojące zmiany. Czasem może również dojść do zaatakowania cisu przez szkodniki. 

Zobacz także
Sosna himalajska – piękność w twoim ogrodzie

Fytoftoroza 

To rodzaj choroby grzybiczej, która atakuje system korzeniowy. W wyniku tego dochodzi do zablokowania transportu wody oraz substancji odżywczych, co prowadzi do obumierania igieł. 

Szara pleśń 

Jeśli zaobserwujesz na igłach charakterystyczny, szary nalot, może być to objaw szarej pleśni. Konieczne jest zastosowanie wówczas specjalistycznych środków, które pozwolą pozbyć się tej choroby. 

Wielkopakowiec cisowy 

Jest to rodzaj szkodnika, który atakuje pąki. W wyniku tego dochodzi do ich puchnięcia. Zaobserwować można również wzrost zniekształconych igieł. Jeśli chcesz pozbyć się tego szkodnika, konieczne jest zastosowanie specjalistycznych środków dostępnych w wielu sklepach ogrodniczych. 

Misecznik cisowiec 

To rodzaj szkodnika, który atakuje zarówno pędy, jak i igły. Wykryjesz go, obserwując jasnożółte larwy. Gdy szkodnik ten zaatakuje krzew, charakterystyczne jest żółknięcie i brązowienie igieł, co ostatecznie prowadzi do ich opadania. W zwalczaniu misecznika stosuje się specjalistyczne środki chemiczne. 

Cis – krzew lub drzewo, często spotykane jest w parkach i ogrodach jako roślina ozdobna. Jest stosunkowo prosty w uprawie i przy niewielkim wysiłku można cieszyć się pięknymi okazami. Jeśli chciałbyś zgłębić swoją wiedzę na temat cisu, koniecznie zapoznaj się z powyższym artykułem i dowiedz się wszystkiego, co niezbędne, by rozpocząć swoją przygodę z tą rośliną!

Zobacz także:
  • Sosna – jakie gatunki są popularne i co koniecznie musisz wiedzieć?
  • Jałowiec chiński – piękny iglak o szerokim zastosowaniu. Jak go uprawiać, aby pięknie rósł?
  • Cyprysik nutkajski – drzewo iglaste o różnorodnych odmianach. Poznaj te najciekawsze!
  • Cyprysik Lawsona – kalifornijskie drzewo w polskim ogrodzie?
  • Sosna czarna – czy nada się do twojego ogrodu?
  • Choina kanadyjska (Tsuga canadensis) – uprawa i pielęgnacja
Brak komentarzy, skomentuj pierwszy(a)!
Dagmara Szymańska
Dagmara Szymańska

Jej życiowe motto to "Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek". Absolwentka SGH na kierunku Ochrona zdrowia roślin. Z ogrodnictwem związana od najmłodszych lat. Już wtedy z wielką pasją pomagała dziadkowi Tadeuszowi w jego uprawie. To on zaszczepił w niej tę wielką pasję, która trwa do dziś!

Previous Post Róża damasceńska – wyjątkowy krzew ozdobny do twojego ogrodu
Next PostSosna czarna – czy nada się do twojego ogrodu?

Zobacz także

choina kanadyjska

Choina kanadyjska (Tsuga canadensis) – uprawa i pielęgnacja

17 maja, 2022
świerk kaukaski

Świerk kaukaski – uprawa w ogrodzie. Jak sadzić tę odmianę?

21 marca, 2022
świerk biały

Świerk biały w twoim ogrodzie – ciekawe odmiany, pielęgnacja i uprawa

21 marca, 2022

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły
  • Jaka piła spalinowa najlepiej się sprawdzi do samodzielnego użytku? Na te parametry zwróć uwagę.

    5 lipca, 2022
  • brzoza omszona

    Brzoza omszona – najważniejsze informacje o Betula Pubescens

    5 lipca, 2022
  • pluskwica

    Pluskwica groniasta – uprawa, właściwości lecznicze i inne najważniejsze informacje w jednym miejscu

    5 lipca, 2022
  • Dereń rozłogowy

    Dereń rozłogowy – uprawa i charakterystyka odmiany Cornus sericea?

    5 lipca, 2022
  • Krasnokwiat

    Krasnokwiat znowu modny – uprawa, rozmnażanie i inne najważniejsze informacje o kwiecie tylko u nas!

    5 lipca, 2022
  • mietelnik

    Mietelnik żakula – charakterystyka, uprawa i rozmnażanie Kochia scoparia!

    5 lipca, 2022
  • Rdest wężownik

    Rdest wężownik – pielęgnacja, rozmnażanie i uprawa Polygonum bistorta

    5 lipca, 2022
  • jodła hiszpańska

    Jodła hiszpańska – uprawa i podstawowe informacje na temat Abies pinsapo!

    5 lipca, 2022
  • szczaw polny

    Szczaw polny – podstawowe informacje o Rumex acetosella

    5 lipca, 2022
  • wiąz syberyjski

    Uprawa, przycinanie i pielęgnacja Ulmus pumila. Wiąz syberyjski to idealna roślina na cudowny żywopłot!

    5 lipca, 2022
  • wilczomlecz groszkowy

    Wilczomlecz groszkowy – uprawa, pielęgnacja, zastosowanie i rozmnażanie

    5 lipca, 2022
  • Bodziszek wspaniały

    Bodziszek wspaniały – uprawa i pielęgnacja Geranium Magnificum

    5 lipca, 2022
  • Łuskiewnik różowy

    Łuskiewnik różowy – ciekawostki, uprawa i rozmnażanie Lathraea squamaria

    5 lipca, 2022
  • Macierzanka zwyczajna

    Macierzanka zwyczajna – uprawa, właściwości lecznicze i najważniejsze informacje o Thymus pulegioides l.

    5 lipca, 2022
  • Dmuszek jajowaty

    Dmuszek jajowaty – jak uprawiać ozdobną roślinę w swoim ogrodzie? Praktyczne wskazówki i informacje na temat lagurus ovatus

    5 lipca, 2022
gardeneo

Kontakt
Redakcja
Polityka prywatności
Regulamin

Copyright © 2021-2022 Contentation sp. z o.o.