Miseczniki to niewielkie owady z rodziny tarcznikowatych. Chociaż niepozorne i niewielkie to jednak mogą wyrządzić spore spustoszenie w twoich roślinach. Jeżeli zauważysz ślady bytowania tych szkodników, musisz jak najszybciej zacząć działać. Istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się miseczników. Wiele z nich możesz przyrządzić w domu. Dowiedz się, jak to zrobić!

Miseczniki – jak wyglądają?

Jak rozpoznać misecznika? To bardzo małe owady, których długość ciała z reguły nie przekracza pół milimetra. Ciało jest spłaszczone, półokrągłe i otoczone tarczą ochronną. Samice mają brązowe ubarwienie. Miseczniki są fizycznie podobne do tarczników. Oba gatunki zaliczają się do czerwców. Te ostatnie mają jednak tarczę ochronną oddzieloną od ciała. W przypadku miseczników jest ona integralnie połączona z ciałem.

Jakie rośliny atakują miseczniki?

Miseczniki żerują na bardzo wielu roślinach – zarówno tych domowych, jak i szklarniowych. Bardzo często można spotkać je na:

Larwy i dorosłe osobniki tego gatunku najchętniej występują w pomieszczeniach, w których temperatura jest dosyć wysoka, a wilgotność powietrza niska.

Jak sprawdzić, czy roślinę zaatakowały miseczniki?

Miseczniki to szkodniki, które można dostrzec gołym okiem. Mnożą się bardzo szybko w sposób partenogenetyczny (czyli bez kopulacji). Na zaatakowanych roślinach znajdziesz błyszczące niewielkie brązowe miseczki. Z zaatakowanych roślin owady wysysają soki, co sprawia, że liście, czy igły bardzo szybko wysychają i żółkną. Pasożyty tego gatunku najchętniej bytują na młodych pędach roślin oraz na spodnich częściach liści. Nie występują pojedynczo, zazwyczaj dostrzega się je wtedy, kiedy obecna jest już spora grupa.

Lepki nalot na roślinach

Dla żerowania miseczników bardzo charakterystyczna jest lepka substancja, którą wytwarzają. Osadza się na liściach roślin i w znaczny sposób utrudnia ich rozwój. Jest niemal doskonałym środowiskiem dla rozwoju grzybów, a jednocześnie uniemożliwia roślinie fotosyntezę. Lepki nalot pojawia się nie tylko na samych roślinach, ale także w ich okolicach. Możesz zaobserwować go na podłodze, parapecie, czy komodzie.

Domowe sposoby zwalczania tarczników i miseczników

Zarówno miseczniki, jak i tarczniki to bardzo nielubiane pasożyty roślin. Wszystko dlatego, że ich zwalczanie jest wyjątkowo trudne. Specyficzna budowa i tarczka ochronna sprawiają, że są to owady wyjątkowo odporne na różnego rodzaju opryski i środki ochrony roślin.

Czy są więc jakieś skuteczne domowe sposoby na zwalczanie tych owadów? Są pewne metody, które cieszą się dosyć dużą skutecznością. Możesz rozważyć ręczne usuwanie miseczników z powierzchni rośliny. Mechaniczne zdejmowanie ich z rośliny musi jednak być niezwykle delikatne. Miseczniki bytują zazwyczaj na młodych pędach i liściach, które bardzo łatwo uszkodzić.

Ekologiczne mieszanki do zwalczania miseczników

Czy można zrobić coś jeszcze? Istnieją przekazywane z pokolenia na pokolenie przepisy na ekologiczne domowe mieszanki, które pomagają zwalczać miseczniki w przypadku niezbyt dużego natężenia owadów. Możesz wypróbować mieszankę czosnku, cebuli i pokrzywy. Jest także inny przepis, który składa się z szarego mydła, octu i alkoholu metylowego. Nasącz szmatkę w tak przygotowanym roztworze i dokładnie przetrzyj zaatakowane kwiaty.

Czy domowe metody zwalczania miseczników są skuteczne?

Chociaż miseczniki nie są ta powszechne jak mszyce, to jednak ich obecność może nieźle dać się we znaki. Czy domowe metody mogą pomóc w radzeniu sobie z nimi? Zazwyczaj wymienione powyżej ekologiczne metody są skuteczne w przypadku, gdy inwazja pasożytów nie jest bardzo zaawansowana. Świetnie sprawdzą się także jako działania profilaktyczne.

Miseczniki i tarczniki – skuteczne środki ochrony roślin

Ze względu na swoją budowę czerwce są wyjątkowo odporne na opryski. Kiedy jednak domowe środki do zwalczania miseczników zawiodą, często sięga się po profesjonalne produkty, które przeznaczone są do zwalczania szkodników. Jeżeli planujesz opryskać swoje rośliny którymś z komercyjnych środków, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie wybór takiego, który ma jak najbardziej naturalny skład. Jest to szczególnie ważne w momencie, kiedy owady zaatakowały rośliny ozdobne. Świetnie sprawdzą się tutaj środki na bazie oleju rydzowego. Wystarczy spryskać nim rośliny doniczkowe, na których środek tworzy specjalną powłokę, która uniemożliwia dorosłym osobnikom oddychanie i z czasem doprowadza do ich śmierci.

Chemiczne środki owadobójcze

Jeżeli chcesz skorzystać z chemicznych środków owadobójczych, to wszystkie zakażone rośliny musisz koniecznie wynieść na dwór – do ogrodu lub na balkon. Możesz bezpiecznie wnieść je do domu dopiero po kilku godzinach. Także rośliny ogrodowe opryskuj chemikaliami wyłącznie w ostateczności.

Miseczniki – podsumowanie

Miseczniki to niewielkie pasożyty roślin. Dorosłe samice są wypukłe i pokryte brązową tarczką. To wyjątkowo trudne od zlikwidowania robaczki. Najlepiej zapobiegać ich pojawieniu się poprzez utrzymywanie w pomieszczeniu odpowiedniej wilgotności. Kiedy zauważysz na blaszce liściowej lub młodych pędach wypukłe brązowe owady, spróbuj jak najszybciej usunąć je mechanicznie. W tym celu dobrze sprawdzi się wykałaczka lub szczoteczka do zębów.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2022