Storczyk to najpopularniejsza kwitnąca roślina doniczkowa. Jeśli posiadasz go w swojej kolekcji roślin lub dopiero zamierzasz go kupić, koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się z niego, jak wygląda prawidłowa pielęgnacja storczyka. Poznasz także wymagania tej rośliny.
Storczyk (Orchis) jest ceniony ze względu na piękne i barwne kwiaty, którymi w uprawie domowej możesz się cieszyć przez nawet kilka miesięcy. Niestety storczyki często sprawiają trudności w uprawie i bywają kapryśne. Najczęstszym problemem jest brak kwitnienia, opadanie pączków, a nawet zamieranie rośliny, związane z niewłaściwą pielęgnacją. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o swoje storczyki, jesteś we właściwym miejscu!
Storczyk – odmiany
Storczykowate to rodzina, do której należy około 30 000 roślin na całym świecie. Spora ich część pochodzi z rejonów tropikalnych. Jeśli chcesz ozdobić swoje wnętrze storczykami, poznaj najpopularniejsze gatunki do uprawy doniczkowej:
- storczyk falenopsis (Phalaenopsis);
- storczyk dendrobium (Dendrobium);
- storczyk cymbidium (Cymbidium);
- storczyk Katleja (Cattleya);
- storczyk miltonia (Miltonia);
- storczyk oncidium (Oncidium);
- storczyk Wanda (Vanda).
Storczyk – uprawa
Jak wspomnieliśmy wcześniej, do rodziny storczykowatych należy wiele roślin z różnych zakątków świata. Z tego powodu mogą mieć one odmienne wymagania. Zazwyczaj do kupowanych storczyków dołączona jest karteczka, na której znajdują się informacje, z jakim gatunkiem masz do czynienia. Są tam podane również wymagania dotyczące stanowiska, temperatury i wilgotności. W poniższej tabeli znajdziesz podpowiedzi dotyczące uprawy najpopularniejszych, wymienionych przez nas powyżej storczyków.
Odmiana | Stanowisko | Temperatura |
storczykfalenopsis | rozproszone światło | zimą: 19–29°Clatem: 21–29°C |
storczyk dendrobium | jasne, jednak należy chronić przed palącym słońcem | zimą: 10–20°Clatem: 20–29°C |
storczyk cymbidium | jasne, ale nie na bezpośrednim słońcu | zimą: 10–20°Clatem: 18–25°C |
storczykKatleja | rozproszone światło | zimą: 16–22°Clatem: 18–30°C |
storczykmiltonia | rozproszone światło | zimą: 14–20°Clatem 18–26°C |
storczyk oncidium | jasne, ale nie bezpośrednie słońce | zimą: 15–22°Clatem: 20–28°C |
storczyk Wanda | jasne; należy osłaniać przed ostrym słońcem | zimą: 16–22°Clatem: 20–28°C |
Optymalna temperatura dla storczyków
Rozbieżność pomiędzy powyższymi temperaturami wynika z tego, że storczyki wymagają niższej temperatury w nocy, a wyższej za dnia. Należy jednak pamiętać, że wymagania dotyczące temperatury i stanowiska mogą się różnić pomiędzy poszczególnymi odmianami danego gatunku. Z tego powodu w pierwszej kolejności powinieneś sugerować się informacjami zamieszczonymi na etykiecie zakupionego storczyka.
Jakie podłoże dla storczyków?
Storczyki wymagają lekkiego i dobrze przepuszczalnego podłoża. Z tego powodu najczęściej wykorzystuje się mieszankę torfu, kory sosnowej, keramzytu i włókien kokosowych. Znając odmianę posiadanego storczyka, możesz dobrać idealne podłoże – z takimi składnikami, które roślina w naturze pobiera z otoczenia.
Storczyk – pielęgnacja
Wiesz już, gdzie ustawić swoje storczyki i znasz optymalną dla nich temperaturę. Pora dowiedzieć się, jak pielęgnować te rośliny.
Storczyk – podlewanie
Notoryczne przelewanie storczyka może prowadzić do zagniwania (gnicia) korzeni, a w konsekwencji – do obumierania rośliny. Dlatego, zanim podlejesz kwiat, upewnij się, że podłoże lekko przeschło. W przezroczystych plastikowych doniczkach widać to bardzo wyraźnie. Storczyki oprócz przelewania nie znoszą też całkowitego przesuszenia podłoża.
Jak podlewać storczyki?
Tradycyjne podlewanie konewką w przypadku storczyków zwykle się nie sprawdza. To właśnie wtedy najczęściej rośliny są przelewane. Najlepszym sposobem na podlewanie storczyków jest włożenie doniczki na około pół godziny do miski z odstaną, miękką wodą. Po tym czasie należy wyjąć roślinę z miski, pozwolić, aby nadmiar wody odpłynął, i ustawić doniczkę na swoim miejscu.
Storczyk – nawożenie
Storczyki należy nawozić w okresie wegetacji nawozem dedykowanym tym roślinom. W związku z tym, że w sklepach ogrodniczych dostępne są różnego rodzaju nawozy do storczyków, zawsze należy kierować się zaleceniami producenta. Cenną wskazówką jest również zapotrzebowanie na składniki odżywcze uprawianego gatunku.
Storczyk – przesadzanie
Storczyki należy przesadzać co rok lub co dwa lata, w zależności od potrzeb. Przesadzonego storczyka nie wolno nawozić przynajmniej przez kilka tygodni!
Przelany storczyk – co robić?
Przelanie storczyka niestety zdarza się bardzo często, dlatego tak ważne jest moczenie doniczki w misce z wodą zamiast tradycyjnego podlewania. Co zrobić, kiedy storczyk już jest przelany?
- Zaprzestać podlewania.
- Usunąć zgniłe korzenie.
- Umieścić roślinę w nowym podłożu.
- Podlać po kilku dniach wskazaną przez nas techniką.
Co zrobić, żeby storczyk miał dużo kwiatów?
Aby storczyki kwitły obficie, należy zapewnić im:
- odpowiednią temperaturę – wyższą za dnia, niższą w nocy;
- składniki odżywcze;
- odpowiednie podłoże;
- optymalną wilgotność podłoża.
Ponadto – jeśli powietrze w mieszkaniu jest suche – storczyk wymaga zraszania. Należy spryskać z daleka roślinę, a najlepiej ustawić w pomieszczeniu nawilżacz powietrza.
Mini storczyk – jak pielęgnować?
Obecnie popularnością cieszą się również miniaturowe storczyki. Należy je pielęgnować podobnie jak ich okazałe odpowiedniki, zgodnie z wymaganiami gatunku. Mini storczyki świetnie sprawdzają się do tworzenia kompozycji w szkle.
Storczyk – zastosowanie
Storczyki to wyjątkowe rośliny, którymi możesz ozdabiać wnętrze na wiele różnych sposobów:
- storczyk w doniczce – tradycyjny i najpopularniejszy sposób uprawy storczyka. Ustawione na parapecie storczyki tworzą piękną ozdobę również od zewnątrz mieszkania;
- storczyk w szkle – storczyki w tubie, kuli i wazonie to najpiękniejszy prezent na każdą okazję;
- kompozycje ze storczykiem – kwiaty posadzone w misach lub skrzynkach to świetny pomysł na dekorację stołu. Do takich kompozycji można dodać różne ozdoby.
Storczyk – jak dbać? Poradnik uprawy w pigułce
Chcesz się cieszyć pięknymi storczykami? O tym musisz pamiętać:
- systematyczne nawadnianie;
- nawożenie w okresie wegetacji;
- podnoszenie wilgotności powietrza;
- przycinanie starych pędów i obumarłych korzeni;
- zapewnienie niższej temperatury w nocy.
Orchidea a storczyk
Zastanawiasz się, jaka jest różnica pomiędzy storczykiem a orchideą? Właściwie to… żadna! Orchidea to potoczna nazwa storczyka wywodząca się z łaciny i angielskiego słowa „orchid”.
Storczyk – cena
Najpopularniejsze odmiany storczyków są łatwo dostępne. Znajdziesz je w każdej kwiaciarni oraz w supermarketach i marketach budowlanych. Storczyki kosztują od 20 do 100 zł.
Storczyk żywy czy sztuczny?
Obecnie popularne są również sztuczne storczyki, które do złudzenia przypominają żywe rośliny. Czy warto je kupować? Wszystko zależy od twoich preferencji. Jeśli nie masz czasu na pielęgnację kwiatów, sztuczny storczyk pięknie ozdobi twoje wnętrze. W szczególności sprawdzi się do tworzenia kompozycji nagrobnych. Mimo wszystko jako ozdobę parapetów rekomendujemy żywe storczyki.
Czy storczyk jest trujący?
Storczyk falenopsis nie jest toksyczny, jednak odżywki i środki chemiczne już tak, dlatego należy zachować ostrożność. Jeśli w twoim domu mieszkają zwierzęta, sprawdź toksyczność uprawianego przez ciebie storczyka na stronie: https: //www.aspca.org/.
Storczyk – czy warto go kupić?
Wyjątkowa dekoracyjność storczyków sprawia, że niemal każdy posiada w swoim domu przynajmniej jeden egzemplarz. Większość problemów z uprawą tych roślin wynika z niewłaściwego podlewania i nieodpowiedniego podłoża. Jeśli wykorzystasz nasze wskazówki, twoje storczyki z całą pewnością zachwycą cię ilością kwiatów, które będą długo utrzymywać się na pędach. Pamiętaj jednak, że szczegółowe wymagania rośliny (w szczególności temperatura i zapotrzebowanie na składniki odżywcze) zależą od gatunku, który wybierzesz. Niezbędnych informacji szukaj na etykiecie dołączonej do kwiatu.