Katleje (Cattleya) to rodzaj storczyka występujący w ponad 60 gatunkach, choć na potrzeby hodowlane stworzono też wiele mieszańców tej rośliny. Charakteryzuje się tym, że bardzo ładnie wygląda w doniczce, przez co stał się popularny wśród miłośników uprawy kwiatów domowych. Co wyróżnia tę odmianę i jak należy dbać o ten wyjątkowy kwiat?
Storczyk katleja – charakterystyka
Katleja pochodzi z tropikalnych regionów Ameryki Południowej i Środkowej. Gatunki przystosowane do pielęgnacji domowej charakteryzują się ozdobnymi, kolorowymi kwiatami. Roślina ta tworzy duże, spłaszczone pseudobulwy, na których szczycie wyrastają 1–2 kwiaty. Jesienią, zimą i wiosną rozwija też pędy kwiatowe, charakteryzujące się bardzo dużymi kwiatami o ciekawych kształtach i w barwnych odcieniach. Choć kwiaty na pędzie mogą utrzymywać się nawet kilka tygodni, na pseudobulwie pojawiają się tylko raz. Po kwitnieniu należy usunąć pęd kwiatowy, zostawiając bulwy, które są magazynem wody oraz cennych substancji dla innych części rośliny.
Katleja – wymagania, związane z uprawą
Storczyk katleja może być uprawiany w mieszkaniu, jednak musi mieć zapewnione do tego odpowiednie warunki. Żeby rośliny te mogły prawidłowo rosnąć, trzeba zapewnić im stosowną temperaturę i dostęp do światła słonecznego. Najlepiej zagwarantować im stanowisko jasne, jednak zabezpieczone przed bezpośrednim kontaktem z promieniami słońca, gdyż może ono uszkodzić delikatne liście i pędy kwiatu. Latem trzeba więc uważać przede wszystkim na popołudniowe słońce. Katleja efektywnie rozwija się przy zwiększonej wilgotności powietrza. Zaleca się uprawiać te kwiaty w doniczkach przezroczystych, wypełnionych lekkim podłożem przeznaczonym dla storczyków.
Katleja – pielęgnacja. Podlewanie i nawożenie
Roślina powinna być trzymana w cieple przez cały rok, choć temperatury jej otoczenia mogą być zróżnicowane. W miesiącach letnich, w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju, katleje potrzebują wyższych temperatur w granicach ok. 24–26 stopni Celsjusza. Zimą wystarczy im 18–20 stopni. W pielęgnacji tego typu storczyka istotne są także dobowe zmiany temperatur. W nocy katleja powinna mieć zapewniona temperaturę nieco niższą niż w dzień (latem ok. 18 stopni, zimą 14–15). Rośliny te nie lubią suszy, jednak należy rozsądnie je podlewać, najlepiej niezbyt często, za to obficie. Do nawożenia należy stosować specjalny nawóz do storczyków w zmniejszonej dawce. Trzeba również uważać na zasolenie podłoża, a jeżeli zauważymy na nim białawy nalot, warto dobrze takie podłoże przepłukać. Można to zrobić, namaczając doniczkę w wodzie przez ok. 1 godzinę, a potem przelewając czystą wodą.
Okres spoczynku dla katleji
Większość storczyków z gatunku katleja potrzebuje okresu odpoczynku, który najczęściej przypada na chłodniejsze miesiące. Należy wtedy zadbać o to, aby środowisko kwiatu nie było zbyt gorące, warto również ograniczyć jego podlewanie i nawożenie.
Rozmnażanie i przesadzanie katleji
Katleje można rozmnażać wegetatywnie, przez podział roślin. Podczas przesadzania dzielimy je na części zawierające 3 pseudobulwy. Musimy też usunąć stare i chore korzenie. Do przesadzania najlepiej wykorzystać ostry nóż, a obcięte miejsca zaleca się zasypać węglem drzewnym, aby zapobiec procesom gnilnym.
Storczyk katleja – ile kosztuje?
Katleja to dość popularny kwiat, który nie należy do najtańszych, Za jedną sztukę zapłacimy ok. 80 złotych. Mimo wszystko odmiana ta zdobyła uznanie miłośników botaniki, którzy lubią otaczać się roślinami atrakcyjnymi wizualnie.
Katleja – podsumowanie
Storczyk Katleja to roślina bardzo popularna wśród miłośników ogrodnictwa. Choć kwiat ten nie należy do najtańszych, nie przeszkadza to zwolennikom botaniki sadzić go w doniczkach w celach ozdobnych. Choć katleja to roślina o dość specyficznych wymaganiach, kiedy już zakwitnie, zapewnia naprawdę imponujący efekt wizualny.