Dendrobium to jeden z piękniejszych rodzajów roślin, który obejmuje ponad 1500 gatunków. W warunkach naturalnych występuje w Azji oraz Nowej Gwinei i Oceanii. Jak o niego dbać, by spełnić jego wysokie wymagania? Przeczytaj ten artykuł!
Legenda głosi, że dendrobium to roślina uprawiana przez bogów, którzy tym pięknym kwiatem obdarzyli również mieszkańców Ziemi. Tak przynajmniej twierdzą rdzenni mieszkańcy Nowej Zelandii. Chociaż dzisiaj nikt nie wierzyłby w podobne historie, to nie można zaprzeczyć, że storczyk dendrobium jest niemal bosko piękny. Sprawdź, jak zapewnić mu najlepsze warunki rozwoju.
Storczyk dendrobium – charakterystyka w środowisku naturalnym
Liczne gatunki dendrobium spotykane w przyrodzie rosną jako epifity i litofity. Oznacza to, że pierwsze z nich wiją się na drzewach, zaplatając korzeniami o swojego „partnera”. W ten sposób utrzymują się w powietrzu, a odsłonięty system korzeniowy jest w stanie pobierać z otoczenia niezbędną wilgoć i składniki odżywcze. Dendrobium z gatunku litofitów za swoją podporę obiera skały. Odsłonięte korzenie są w stanie czerpać niezbędne substancje odżywcze bez udziału gleby m.in. dlatego, że mają zapewnioną wysoką wilgotność powietrza.
Wygląd
W warunkach naturalnych rośliny z rodziny storczykowatych osiągają wysokość przekraczająca niekiedy 100 cm. Ich pseudobulwy są zgrubiałe, a kwiaty lancetowate i niezwykle urokliwe. Mienią się barwami od bieli, przez róż i czerwień, po fiolet.
Storczyki – odmiany dendrobium, które warto znać
Jeśli chodzi o popularne storczyki i odmiany dendrobium, zdecydowanie najbardziej kultowe są:
- Dendrobium phalaenopsis – jeden z popularniejszych w polskich wnętrzach. Nie przechodzi zimowego spoczynku, więc nie wymaga zmiany temperatury w którymkolwiek okresie roku. Zwykle preferuje warunki o podwyższonej wilgotności (lubi zraszanie) i temperaturę pokojową do 23°C.
- Dendrobium nobile – inaczej dendrobium szlachetne. Również niezwykle chętnie goszczące w mieszkaniach, lecz wymagające nieco innych warunków. Aby zakwitnąć, konieczne jest przechowywanie go w niższych temperaturach nocą.
Jak uprawiać dendrobium w domu?
Wymagania dendrobium mogą wydawać się nieco trudne do zaspokojenia przez ogrodników-amatorów. Jednak po dobrym przygotowaniu radość z kwitnienia tych pięknych roślin jest w stanie dosięgnąć niemal każdego. Przede wszystkim należy dobrze poznać gatunek rośliny, którą zamierzasz nabyć do domu. W zależności od tego storczyk dendrobium może oczekiwać silniejszego nasłonecznienia lub ograniczenia ilości padających na niego promieni słonecznych. Niektóre z nich (np. Dendrobium phalaenopsis) świetnie radzą sobie w jednostajnych warunkach cieplnych i nie wymagają przesadzania.
Wymagania stanowisko dendrobium – gdzie ustawić kwiaty?
Cechą wspólną wszystkich gatunków z rodzaju dendrobium jest potrzeba wysokiego nasłonecznienia. Warto jednak unikać bezpośredniego wystawiania ich na promienie słoneczne. Poza tym doniczki powinny być uzupełnione tradycyjnym podłożem do storczyków z obowiązkowo wykonanym drenażem np. z keramzytu. Stanowisko słoneczne musi być jednocześnie wilgotne, dlatego najlepiej jest ustawiać doniczkę w podstawce z wodą. Dzięki jej parowaniu dendrobium szlachetne lub inny gatunek będą pobierały wilgoć z otoczenia. Dobrym kompanem dla storczyków jest otwarte akwarium, a nawet dobrze oświetlona łazienka.
Jak podlewać storczyki dendrobium, by kwitły?
Najlepszą metodą na uzupełnianie potrzebnej wody jest spryskiwanie. Pamiętaj, że dendrobium szlachetne i inne gatunki dendrobium wytwarzają korzenie powietrzne. Nie tolerują wilgoci w systemie korzeniowym, a tym bardziej zalegającej wody. Świetnym sposobem na zaspokajanie ich pragnienia jest zraszanie bardzo drobną mgłą miękkiej wody. Możesz używać do tego np. deszczówki. Woda destylowana mimo miękkości jest pozbawiona minerałów. Wykorzystując ją, trzeba będzie storczyki częściej nawozić. Pamiętaj, że okres spoczynku w zimie to czas ograniczenia podlewania do absolutnego minimum.
Nawożenie storczyków dendrobium – do podłoża czy nalistnie?
Są różne metody nawożenia tych okazałych kwiatów. Zwykle używa się do tego specjalnych odżywek. Mogą występować w formie koncentratu lub gotowych produktów, które umieszcza się wraz z dozownikiem w podłożu. Inna metoda nawożenia to cykliczne spryskiwanie liści mieszaniną wody i koncentratu do storczyków. Należy przy tym pamiętać, że dendrobium preferuje dozowanie nawozów zwykle dwa razy w miesiącu. Gatunki nieprzerywające wegetacji można umiarkowanie zraszać również w czasie zimy. Jednak te charakteryzujące się okresowym spoczynkiem nie tolerują nawożenia zimowego.
Storczyki dendrobium – cena
Storczyki w formie dorosłych egzemplarzy osiągających 20–30 cm zwykle można nabyć w cenie 40–50 zł za sztukę. Bardziej okazałe i wyszukane gatunki wyceniane są w okolicach 70 zł za sztukę. Jeśli masz rękę do kwiatów, warto postawić na zakup przynajmniej jednej sztuki i spróbować ją rozmnożyć, gdy osiągnie spory wzrost (duża ilość kłączy). W przeciwnym wypadku najlepiej zdecydować się od razu na kilka egzemplarzy.
Rośliny z gatunku dendrobium to piękne i przyciągające wzrok okazy. Z pewnością warto mieć je w swojej kolekcji. Wybierz dla siebie ulubiony kolor storczyka, który będzie zdobił twoje mieszkanie przez wiele lat!