Storczyki od wielu lat cieszą się dużą popularnością. Ich niezwykłe kwiaty przyciągają wzrok nie tylko oryginalnym kształtem, ale również energetycznymi kolorami. Dowiedz się jak uprawiać falenopsis w domu.
Uprawa storczyków nie jest trudna. Bez problemu poradzą sobie z nim nawet początkowi hodowcy roślin. Efektem prawidłowej pielęgnacji są przepiękne kwiaty, które kwitną przez długi czas. Jeśli zapragnąłeś w swojej kolekcji mieć właśnie falenopsis, koniecznie przeczytaj, czego potrzebuje ten egzotyczny kwiat.
Pochodzenie i wygląd orchidei falenopsis
Falenopsis jest rośliną pochodzącą z terenów Azji południowo-wschodniej i północnej Australii. Wywodzi się z rodziny storczykowatych, wyróżnia się grubymi liśćmi, oraz ciekawymi kwiatami. Wyglądem przypomina ćmę dlatego bywa też nazywany ćmówką. Ten gatunek storczyka należy do epifitów, rośnie zazwyczaj w koronach drzew, jednak nie potrzebuje żywiciela. Epifity doskonale radzą sobie same, inne rośliny wykorzystują jedynie jako podpórki do wzrostu. Występuje w wielu różnych kolorach: białym, żółtym, różowym, fioletowym a nawet niebieskim.
Pędy kwiatostanowe osiągają maksymalną wysokość do nawet 150 cm, choć zazwyczaj średnia wysokość to ok. 70 cm. Są obficie ukwiecone, dlatego stanowią atrakcyjną ozdobę wielu wnętrz.
Falenopsis – wymagania glebowe
Storczyk Phalaenopsis preferuje podłoże torfowe, lekkie z domieszką kory i kłączy paproci. W sklepach można znaleźć też gotowe mieszanki ziemi do storczyków z dodatkiem węgla drzewnego, który zapewnia odpowiedni dostęp powietrza do korzeni. Ziemia powinna długo utrzymywać wilgoć na optymalnym poziomie, co jest konieczne by falenopsis rósł prawidłowo. Roślinę należy umieścić w przezroczystej doniczce lub osłonce. W korzeniach znajduje się spora ilość chlorofilu, który jest niezbędny w procesie fotosyntezy. Światło musi więc docierać do rośliny również poprzez system korzeni powietrznych.
Storczyk falenopsis może kwitnąć naprawdę obficie i długo. Jednak by cieszyć się kwiatami potrzebne jest regularne nawożenie ziemi, która ze względu na dużą ilość kory nie jest wystarczająco bogata w składniki odżywcze. Nawóz należy dodawać do wody, którą podlewamy roślinę raz na dwa tygodnie, w okresie od marca do maksymalnie października. Oprócz nawozów w płynie można wykorzystać dedykowane storczykom pałeczki z gotową mieszanką, którą umieszcza się bezpośrednio w ziemi. Dzięki nim nie trzeba pamiętać o regularnym nawożeniu. Roślina sama pobiera odpowiednią ilość odżywki.
Jak często podlewać storczyka?
Roślina ta wymaga regularnego, ale niezbyt obfitego podlewania. Bardzo łatwo przelać falenopsisa, a nadmiar wody prowadzi do czernienia korzeni. Niedostatek wody przejawia się z kolei zbyt jasnym, a nawet białawym kolorem korzeni. Zdrowe i odpowiednio nawodnione korzenie powinny mieć kolor jasnozielony. Zamiast standardowego podlewania, można raz na kilka dni umieścić doniczkę z rośliną w misce z wodą na ok. 5 minut. W ten sposób pobierze ona ilość wody, która jest jej rzeczywiście potrzebna. Kolejne podlewanie lub kąpiel można przeprowadzić, gdy ziemia w doniczce lekko przeschnie.
Ćmówka jest kwiatem doniczkowym, który lubi sporą wilgotność powietrza. Aby zapewnić jej odpowiednie warunki, latem można zraszać roślinę, uważając jednak, by krople nie pozostawały na liściach. Może doprowadzić to do tworzenia się na nich ciemnych plam. Zimą dobrze jest storczyka umieścić z dala od grzejnika. Doniczkę można ustawić na podstawce z wodą wypełnionej kamieniami. W ten sposób zwiększymy wilgotność powietrza wokół rośliny.
Idealne stanowisko dla storczyka
Falenopsis lubi stanowiska jasne, ale z rozproszonym światłem. Ustawienie rośliny na słonecznym parapecie może skutkować poparzeniem liści. Najlepiej będzie się czuł na parapecie zachodnim lub wschodnim, a także w innym miejscu w pokoju, gdzie będzie wystarczająco jasno. Dobrze też zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, w którym ustawimy storczyka. Latem nie powinna ona przekraczać 20 stopni w ciągu dnia. Nocą z kolei falenopsis potrzebuje minimalnie 15 stopni Celsjusza.
Jak często przesadzać falenopsis?
Rośliny z rodzaju falenopsis lubią dosyć ciasne i wąskie doniczki. Nie potrzebują częstego przesadzania, ten zabieg pielęgnacyjny wystarczy przeprowadzić raz na 2-2,5 roku. Warto też obserwować korzenie storczyka. Jeśli zauważysz, że znacząco wystają z doniczki, lub wyraźnie widać dużo uschniętych pędów, to znak, że roślinom należy odświeżyć ziemię. Suche pędy kwiatowe można obciąć. Ziemia w doniczce nie powinna być ubita, należy pozostawić nieco wolnej przestrzeni pomiędzy korzeniami.
Popularne odmiany storczyków i hybrydy
Najbardziej popularnym mieszańcem jest Dendrobium phalaenopsis. Ta odmiana posiada wyjątkowo długie łodygi, które wyrastają z węzłów umieszczonych na szczycie rośliny. Kwitną zaskakująco długo, ich kwiaty można podziwiać od wczesnej wiosny nawet do późnej jesieni. Kolorystyka kwiatów to przede wszystkim różne odcienie różu i fioletu, a także odcienie bieli. Jeśli chodzi o oświetlenie i nawodnienie preferuje warunki podobne do pozostałych odmian storczyków.
Na co chorują storczyki?
Nieodpowiednia pielęgnacja storczyka może przyczynić się do rozwoju różnych chorób i ataku szkodników. Najczęstsze choroby tych roślin to:
- fuzarioza – choroba grzybiczna prowadząca do żółknięcia liści;
- antraknoza – grzybica spowodowana zbyt dużą wilgotnością powietrza, objawem są czarne plamy na liściach;
- zgnilizna bakteryjna storczyków – w jej wyniku dochodzi do powolnego gnicia liści i korzeni.
Większość chorób storczyków można leczyć stosując specjalne preparaty grzybo- i bakteriobójcze.
Falenopsis to jedna z najpiękniejszych odmian orchidei. Kolorowe kwiaty budzą zachwyt, dlatego są idealnym prezentem na każdą okazję. Pielęgnacja tych roślin nie jest skomplikowana, jednak wymaga nieco wysiłku i uważności. W zamian odwdzięczy się długim i obfitym kwitnieniem.