Cymbidium pochodzi z podnóża Himalajów. Obecnie można wyróżnić wiele gatunków i odmian, które mają lekko zróżnicowane wymagania. Warto o tym wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup rośliny do swojej kolekcji. Sprawdź, jak dbać o cymbidium i co zrobić, aby pięknie kwitło.
Storczyk cymbidium – wygląd rośliny
Wśród storczyków cymbidium wyróżnia się przede wszystkim rozmiarem. Dorosła roślina dorasta do 150 cm, choć w doniczce osiąga nieco mniejsze rozmiary. Gatunek tworzy pseudobulwy. Najpierw wyrastają z nich po trzy lub cztery zielone, długie, skórzaste i ostro zakończone liście. Następnie pojawiają się wzniesione pędy kwiatostanowe. Na jednym może wytworzyć się nawet do 20 kwiatów, które mogą przy odpowiednich warunkach cieszyć twój wzrok nawet przez kilka tygodni aż do trzech miesięcy.
Ta orchidea występuje w trzech podstawowych rodzajach, klasyfikowanych ze względu na wysokość. W domach zwykle spotyka się odmiany miniaturowe, zwane też karłowatymi. Ich pędy kwiatowe dorastają do około 30–40 cm.
Gatunki i odmiany cymbidium
Warto wiedzieć, że na świecie do rodzaju Cymbidium zalicza się kilkadziesiąt czystych gatunków, a także mniej więcej tyle samo hybryd z innymi roślinami. W uprawie domowej ważniejsza jest jednak odmiana, do której należy dana roślina. Tutaj wyróżnić można między innymi:
- „Marie Bashir” – o pomarańczowych kwiatach;
- „Ensichlor” – odmiana karłowata z kwiatami kremowymi;
- „Wit” – z kwiatami białymi ozdobionymi różowymi znaczeniami;
- „Groen Getouft” – z kwiatami w tonacji żółci i zieleni;
- „Nicole’s Valentine” – kwiaty intensywnie czerwone;
- „Beatriz Kunning” – kwiaty purpurowe z pomarańczowymi akcentami.
Cymbidium – warunki uprawy storczyków
Jeśli chodzi o cymbidium – uprawa nie jest skomplikowana i poradzi sobie z nią większość osób. Podłoże powinno być przepuszczalne, najlepiej przeznaczone dla storczyków. Doniczka może być przezroczysta, ale nie musi. Te rośliny preferują przede wszystkim słoneczne słońca, jednak warto unikać bezpośredniego nasłonecznienia, aby nie uszkodzić liści.
Podlewanie i nawożenie
Podlewaj roślinę regularnie deszczówką lub wodą destylowaną – raz w tygodniu zimą, dwa razy w tygodniu w pozostałe pory roku. Możesz nawozić je raz w miesiącu nawozem do storczyków. Bardzo ważne jest to, aby zapewnić cymbidium wysoki poziom wilgotności powietrza, nawet do 70%. Jednak nie należy jej zraszać. Zamiast tego ustaw doniczkę na podstawce wypełnionej keramzytem i wodą, która będzie parować.
Szkodniki zagrażające roślinie
Wśród szkodników, które mogą zagrozić roślinom, wyróżniamy:
- przędziorki – niewielkie owady, które pojawiają się przy suchym powietrzu. Ich zwalczanie wymaga oprysku specjalistycznym preparatem, a następnie zwiększenia poziomu wilgotności;
- ziemiórki – niewielkie muszki, których larwy uszkadzają korzenie. Zwalczanie wymaga stosowania środków biobójczych;
- rozkruszki korzeniowe – roztocza atakujące przy niskiej temperaturze połączonej z wysoką wilgotnością powietrza; do ich zwalczenia potrzeba specjalistycznej chemii.
Prócz tego cymbidium narażone jest też na ataki chorób wirusowych. Najbardziej charakterystyczną z nich jest wirus mozaiki cymbidium. Objawia się ona plamami na liściach, które z czasem się wydłużają i mają żółto-zielony kolor. Jeśli plamy przyjmują okrągły kształt i mają brązową obwódkę, mowa o plamistości pierścieniowej. Oba schorzenia prowadzą do obumarcia rośliny.
Rozmnażanie i przesadzanie storczyka
Cymbidium rozmnaża się przez podział pseudobulw. Po zakończonym kwitnieniu należy wyjąć storczyk z doniczki, a następnie usunąć martwe korzenie oraz stare pędy. Potem musisz podzielić pseudobulwy tak, aby występowały w grupach po 3–4. Następnie wystarczy po prostu wsadzić je do nowych doniczek.
Storczyk cymbidium wymaga przesadzania do nowych, nieco większych doniczek i nowego podłoża mniej więcej co 4 lata. Gdy wszystkie kwiaty przekwitną, warto uciąć pęd tuż przy pseudobulwie. Nie należy natomiast usuwać starych bezlistnych bulw. Nie wypuszczają one pędów kwiatowych – mogą to zrobić tylko raz – jednak gromadzą wodę i substancje odżywcze, co wzmacnia cymbidium.
Co zrobić, aby cymbidium zakwitło?
Dla wielu osób problemem jest to, że roślina nie kwitnie. Faktycznie, pod tym względem jest ona wymagająca. Jeśli storczyk nie kwitnie z nowej pseudobulwy, możesz mu w tym pomóc. W tym celu musisz wystawić go latem na niskie temperatury nocą, a w dzień – na wyższe. Temperatura nocą powinna wynosić ok. 14ºC. W takich warunkach roślina wytwarza pąki. Gdy rozwiną się z nich kwiaty, możesz przestawić okaz w cieplejsze miejsce, np. z powrotem do domu z balkonu.
Cymbidium wymaga dodatkowo okresu spoczynkowego. Wynosi on ok. 4–6 tygodni, podczas których rośliny nie należy podlewać. Możesz taki czas zaplanować zarówno na czerwiec, czyli przed okresem kwitnienia, jak i późną jesień – czyli po nim.
Uprawa cymbidium nie jest trudna. Roślina wymaga specjalnego traktowania tylko w sytuacji, gdy ma zakwitnąć. Potem może zdobić twój dom nawet przez trzy miesiące.