• Kwiaty doniczkowe
    • Rośliny na balkon
    • Kwiaty z dyskontu
  • Ogród
    • Rośliny ogrodowe
      • Krzewy
      • Sadzenie
      • Kwitnienie
      • Rodzaje roślin
    • Trawy
    • Szkodniki w ogrodzie
    • Prace ogrodowe
    • Kalendarz ogrodnika
    • Oczko wodne
    • Skarpa i skalniak
  • Drzewa
    • Drzewa liściaste
    • Drzewa iglaste
    • Drzewa owocowe
  • Porady
    • Okazje
  • Redakcja
    • Kontakt
Logo gardeneo.pl
  • Krzewy

Gęsty i dostojny żywopłot – tuja „Brabant”

1 lutego, 2022
tuja brabant

Niewiele jest tak popularnych w Polsce roślin jak tuja „Brabant”. Żywotniki tej odmiany można znaleźć niemal w każdym ogrodzie – czy to oznacza, że jest to roślina bezproblemowa?

W naturalnych warunkach Thuja rośnie przede wszystkim w Azji oraz Ameryce Północnej. To właśnie z jej drewna, wyjątkowo trwałego, a równocześnie łatwego w obróbce, Indianie wytwarzali swoje canoe. Pomimo że w środowisku naturalnym nie jest to drzewo zbyt popularne, trudno znaleźć w Polsce miejsce, w którym nie ma żywotnika. Powodów jest kilka – to roślina, która nie ma specjalnych wymagań, tworzy idealną zieloną zaporę, a zatem sprawdza się w roli żywopłotu, pozwalając odgrodzić się od ciekawskich spojrzeń.

Z tego artykułu dowiesz się:
1 Żywotnik zachodni „Brabant” – ceniony ze względu na pokrój
2 Tuja „Brabant” – wymagania
2.1 Roślina prawie niezniszczalna – tuja „Brabant”
3 Tuja „Brabant” – żywopłot prawie bezobsługowy
4 Tuja „Brabant” – cena
5 Czy tuja „Brabant” jest trująca?

Żywotnik zachodni „Brabant” – ceniony ze względu na pokrój

Tuja „Brabant” to jedna z najpopularniejszych odmian żywotnika występujących w polskich ogródkach. Bardzo łatwo uformować z niej żywopłot, a niewątpliwą zaletą jest fakt, że już młode sadzonki można sadzić blisko siebie i cieszyć się gęstą ścianą od samego początku.

To właśnie możliwość bliskich nasadzeń sprawia, że odpowiedź na pytanie: tuja „Brabant” czy „Szmaragd” jest dość oczywista. Mimo że tuje „Szmaragd” cechują się pięknym, stożkowym pokrojem, dopiero po kilku latach pozwolą na stworzenie gęstej ściany. Co więcej – posadzone zbyt gęsto powodują obumieranie poszczególnych roślin. W tej kategorii zdecydowanie wygrywa tuja „Brabant”, która po roku-dwóch, odpowiednio formowana, odgrodzi od ciekawskich spojrzeń.

Tuja „Brabant” – wymagania

Tuja „Brabant” jest jedną z najmniej wymagających roślin. Wymaga stanowiska lekko kwaśnego, przepuszczalnego oraz wilgotnego, ponieważ jest to roślina, która faktycznie ma spore zapotrzebowanie na wodę. Jej korzenie są dość płytkie, dlatego też nie należy przykrywać rośliny agrowłókniną, bo może to powodować ich gnicie i naraża drzewo na choroby grzybicze. W upalne lato pod gęstą agrowłókniną może dojść również do zagotowania korzeni, co powoduje obumieranie drzewa.

Zobacz także
Ogród w stylu chińskim – urządź go na własnym podwórku! Zobacz, czym jest ogród chiński, jak go urządzać i jakie rośliny wybrać

Dwa razy do roku tuja „Brabant” potrzebuje odpowiedniego nawożenia – wiosennego i jesiennego. W zależności od pory roku należy użyć preparatu na ten czas przeznaczonego, bogatego między innymi w azot, co przyspieszy wzrost rośliny. W przypadku stosowania nawozów koniecznie jest zapoznania się ze wskazówkami producenta – zarówno w kwestii ilości preparatu, jak i czasu podania. Wiosną tuję „Brabant” można także podlewać rozcieńczoną gnojówką z bananów lub pokrzyw, a w przypadku inwazji opuchlaków – także z wrotyczu.

Roślina prawie niezniszczalna – tuja „Brabant” 

Brak specjalnych wymagań sprawia, że tuja „Brabant” jest jedną z najlepiej przyjmujących się roślin. Rzadko kiedy zdarza się, żeby sadzonki w pierwszym roku po posadzeniu obumarły. Przyczyną złej kondycji mogą być oczywiście larwy owadów, takich jak opuchlaki, czy choroby grzybicze, które atakują korzenie. Tuje źle się czują również w towarzystwie gruszy, ponieważ sprawia, że na roślinach pojawiają się galaretowate grzyby, które trzeba zwalczać specjalnymi środkami na choroby grzybicze.

Odporność niemal na każde warunki, a także właściwa pielęgnacja sprawiają, że tuja „Brabant” żywopłot stworzy bardzo szybko. Roczne przyrosty nawożonych roślin mogą wynosić nawet 40 cm! Żywotnik zachodni osiąga maksymalną wysokość około 5 metrów, ale ponieważ jest to roślina podatna na cięcie, można ją okiełznać bez problemu.

Tuja „Brabant” – żywopłot prawie bezobsługowy

Brak specjalnych wymagań nie oznacza jednak, że tuje „Brabant” po prostu można posadzić i nic przy nich nie robić. Rośliny te wymagają podlewania – szczególnie przez pierwsze dwa-trzy lata od posadzenia. Na suszę narażone są szczególnie w okresie jesienno-zimowym, jak większość roślin zimozielonych. Jeśli zatem na dworze nie panują mocne, minusowe temperatury, ziemię wokół roślin dobrze jest zrosić.

Aby uniknąć konieczności częstego pielenia nowych sadzonek, ziemię wokół tui „Brabant” można obsypać korą. Nie zmieni ona znacząco pH gleby, za to będzie wsparciem przy zachowaniu odpowiedniej wilgotności. Taką zieloną ścianę z tui można uzupełnić o inne, ceniące sobie podobne warunki rośliny, jak rododendrony czy kiścienie.

Zobacz także
Nowoczesny ogród w twoim domu. Aranżacje, charakterystyka i roślinność. Znajdź pomysł na swój wymarzony ogród

Tuja „Brabant” – cena

Ponieważ tuja „Brabant” należy do jednych z najpopularniejszych drzew ozdobnych, cena za sadzonkę nie jest wygórowana. Doniczka z rośliną mierzącą około 70 cm dostępna jest już od 15 złotych w sklepach ogrodniczych i budowlanych. Podczas zakupu lepiej jednak udać się do szkółki roślin, w której każda z sadzonek poddana jest odpowiedniej pielęgnacji.

Cena tui „Brabant” zależna jest także od jej wielkości – im większa roślina, tym jej cena jest proporcjonalnie wyższa. Większe sadzonki wymagają od hodowcy większych nakładów pracy i pieniędzy oraz odpowiedniego nawożenia.

Czy tuja „Brabant” jest trująca?

Na forach internetowych dość często można spotkać się ze stwierdzeniem, że tuja jest trująca. Stare porzekadło głosi, że wszystko jest trucizną, to dawka ma znaczenie i tak też jest w przypadku tui „Brabant”. Faktycznie, zjedzenie rośliny może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia. Jednocześnie tuja „Brabant” stosowana jest w produkcji leków, a zatem posiada właściwości lecznicze. Mitem jest, że samo posadzenie jej w ogrodzie może być szkodliwe dla organizmu.

Jedynym zarzutem w stosunku do tui „Brabant” czy „Szmaragd” może być częstotliwość ich występowania. Choć rzeczywiście są to rośliny idealne na żywopłot, nie są źródłem pokarmu dla owadów czy ptaków. Ogrody z dużą liczbą tui warto urozmaicić o dodatkowe krzewy – w tym ogniki czy forsycje, a także rośliny wielokwiatowe, które kwitną o różnych porach roku. Żywopłot z tui „Brabant” może być dla nich świetnym tłem, które wydobędzie ich piękno.

Łatwość w uprawie, szybki wzrost i przede wszystkim możliwość dowolnego formowania sprawiają, że tuja „Brabant” to jedna z najpopularniejszych roślin ogrodowych w Polsce. Pozwala na odrobinę prywatności, odgradzając nasze podwórko od ciekawskich spojrzeń przechodniów, oraz na kreatywność podczas jej formowania. Żywotnik zachodni „Brabant” z pewnością będzie dobrze prezentować się w każdym ogrodzie – od morza aż po góry.

Zobacz także
Które sprzęty ogrodnicze pomogą przygotować ogród na wiosnę?
Zobacz także:
  • Rośliny na żywopłot zimozielony – krzewy do formowania, które szybko zasłonią nas od świata zewnętrznego
  • Czy pęcherznica kalinolistna to najlepsza roślina na żywopłot? Poznaj najważniejsze cechy tego krzewu!
  • Przycinanie żywopłotów – jak i kiedy strzyc? Proste sposoby formowania i pielęgnacji żywopłotu
  • Co posadzić obok berberysów? Jak sadzić te rośliny na żywopłot? Krótki poradnik uprawy popularnego krzewu ozdobnego
  • Ligustr pospolity – idealny krzew na żywopłot. Uprawa, odmiany, pielęgnacja
  • Ognik szkarłatny – dekoracyjny krzew do twojego ogrodu
Brak komentarzy, skomentuj pierwszy(a)!
Dominika Stańczyk
Dominika Stańczyk

Copywriterka, dziennikarka oraz miłośniczka ogrodów, która każdego dnia zgłębia wiedzę na temat sadzenia i przesadzania roślin. Od kilku lat stara się też stworzyć u siebie miejską dżunglę, dopasowując odpowiednie kwiaty doniczkowe do swojego domu.

Previous Post Lilia drzewiasta – królewski kwiat w twoim ogrodzie
Next PostTuja – cieszące oko drzewko

Zobacz także

jaśminowiec

Jaśminowiec – krzew idealny do ogrodu. Poznaj roślinę myloną z wonnym jaśminem

7 kwietnia, 2022
lilak

Lilak, czyli ozdobny krzew do uprawy w ogrodzie. Jak należy go pielęgnować?

3 marca, 2022
agrest

Uprawa agrestu w ogrodzie – wymagania, pielęgnacja, przycinanie

27 stycznia, 2022

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły
  • rogownica

    Rogownica – łatwa w pielęgnacji jednoroczna roślina ozdobna

    23 maja, 2022
  • trójlist

    Trójlist – czym są trójlisty, w jakich gatunkach występują i co warto wiedzieć o ich uprawie?

    23 maja, 2022
  • przywrotnik miękki

    Przywrotnik miękki – ciekawa bylina o ozdobnych liściach i kwiatach. Czym charakteryzuje się ta roślina?

    23 maja, 2022
  • róża jabłkowata

    Róża jabłkowata – piękna roślina o niezwykłym zastosowaniu! Sprawdź, dlaczego warto ją mieć w swoim ogrodzie!

    23 maja, 2022
  • jastrun wielki

    Jastrun wielki (Leucanthemum maximum) – popularny kwiat, który ozdobi każdy ogród! Czym wyróżnia się ta roślina?

    23 maja, 2022
  • kwiaty letnie

    Kwiaty letnie – 8 najchętniej uprawianych kwiatów w ogrodzie!

    23 maja, 2022
  • tulipany piwoniowe

    Tulipany piwoniowe – piękna odmiana popularnych kwiatów ciętych! Sprawdź, czym się charakteryzują!

    23 maja, 2022
  • mikoryza endotroficzna

    Mikoryza endotroficzna – dlaczego warto ją wykonywać?

    23 maja, 2022
  • kufea

    Kufea – elegancka ozdoba każdego ogrodu. Poznaj najpopularniejsze odmiany tej rośliny!

    23 maja, 2022
  • pierwsze koszenie trawy

    Pierwsze koszenie trawy – kiedy i jak kosić trawnik po zimie lub po wysianiu?

    23 maja, 2022
  • Które sprzęty ogrodnicze pomogą przygotować ogród na wiosnę?

    23 maja, 2022
  • Urządzamy ogród – te elementy mogą Ci się przydać

    20 maja, 2022
  • jaśmin wielkolistny

    Jaśmin wielkolistny – co to za kwiat? Jak wygląda? Sprawdź, jak go uprawiać i pielęgnować!

    20 maja, 2022
  • szkodniki sosny

    Szkodniki sosny – 5 groźnych insektów

    20 maja, 2022
  • palczatka gerarda

    Palczatka Gerarda – dekoracyjna trawa. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć!

    20 maja, 2022
gardeneo

Kontakt
Redakcja
Polityka prywatności
Regulamin

Copyright © 2021-2022 Contentation sp. z o.o.