Kiścień wawrzynowy to krzew ozdobny, który naturalnie występuje na terenie Azji i Ameryki. Należy sadzić go w odpowiednich warunkach. Posiada wiele gatunków. Odmiana Leucothoe fontanesiana charakteryzuje się kolorowymi liśćmi.

Charakterystyka

Kiścień naturalnie występuje w Azji oraz na obu kontynentach Ameryki. Jest krzewem z rodziny wrzosowatych. Dzieli się na około 50 gatunków. Posiada płytki, ale rozgałęziony system korzeniowy. Jego największą ozdobą są długie, błyszczące liście. Kwiaty są malutkie, ukrywają się pod liśćmi. Uprawa nie jest skomplikowana, jednakże kiścień ma swoje wymagania glebowe. To roślina odporna na mróz.

Wygląd

Leucothoe fontanesiana to liściasty krzew o barwie bordowo-zielonej. Jego skórzaste liście są lancetowate. Ich kolor zmienia się w zależności od pory roku. Wiosną, gdy kiścień dopiero zakwita, jest zielony. Na jesień zmienia swoją barwę na bordową. Jest niewielką rośliną, osiąga do 0,5 m wysokości. Dopiero po długim czasie rozkwitania (po około 10 latach), osiąga 80 cm wysokości i 1,2 m szerokości.

Kwiaty

Kwiaty Leucothoe fontanesiana nie są tak okazałe jak liście. Pokazują się w maju i czerwcu. To białe kwiatuszki w kształcie dzwoneczków. Są obficie zebrane na jednym pędzie. Wyglądem przypominają konwalie.

Uprawa

Kiścień dobrze radzi sobie w mieście. Nie przeszkadza mu miejskie, zanieczyszczone powietrze. Najlepszy teren do posadzenia kiścienia to stanowisko słoneczne lub półcień. Powinno być osłonięte od wiatru. W miejscach dobrze nasłonecznionych musisz częściej go podlewać. Kiścień jest wymagający pod względem wyboru gleby. Potrzebuje żyznej, próchniczej, lekkiej i umiarkowanie wilgotnej gleby. Obowiązkowo musi być o odczynie kwaśnym. W chłodniejszych rejonach kraju na zimę należy go okryć.

Pielęgnacja

Pielęgnacja kiścienia nie jest skomplikowana. Możesz bez problemu go przycinać, uprawiać w miejskich warunkach i nawozić. Jest mrozoodporny, przetrwa w temperaturze do -20°C. Zimą zaleca się go okryć, zwłaszcza młode liście.

Nawożenie i plewienie

Od początku wiosny aż do końca lipca należy nawozić roślinę. Odpowiedni nawóz powinien być przeznaczony dla roślin kwasolubnych. Utrzyma kwaśne pH gleby wymagane przez krzew oraz będzie miał korzystny wpływ na wygląd. Należy również co jakiś czas pozbywać się chwastów.

Cięcie

Przycinanie krzewu warto wykonywać w lutym lub marcu. Bez problemu zapanujesz nad rozrostem krzewu. Kiścień szybko się regeneruje, nawet po ostrym cięciu. Zbędne pędy wykorzystaj do rozmnożenia rośliny.

Rozmnażanie

Do rozmnażania wykorzysta odcięte pędy z rośliny matecznej, odrosty, wysiew nasion lub sadzonki pędowe. Wszystkie warianty będą dobrym sposobem na powiększenie kiścienia.

Rodzaje

Kiścień posiada ponad 50 gatunków, m.in.:

  • Leucothoe axillaris (Curly Red) – występuje naturalnie w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych. To zimozielony, karłowaty krzew, który zmienia kolor liści w zależności od pory roku;
  • Leucothoe dacisiae – rośnie w Kalifornii i Oregonie. Karłowata roślina o zielonych liściach i dobrze wyróżniających się białych kwiatostanach;
  • Scarletta zeblid – cechą charakterystyczną tego kiścienia jest czerwona obwódka na końcu zielonego liścia;
  • Leucothoe walteri (kiścień waltera, Rainbow) – pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. To szerokolistny rodzaj krzewu o niewielkim rozroście z kolorowymi liśćmi;
  • Leucothoe keiskei (kiścień japoński) – naturalnie możesz ją spotkać na terenie Japonii. Odmiana „Royal Ruby” posiada mocno czerwone, wręcz bordowe liście;

Choroby atakujące kiścień wawrzynowy

Kiścień jest odporny na różne szkodniki i choroby. Nie wymaga zabiegów ochraniających go. Natomiast jest podatny na błędy uprawowe, przez to może cierpieć na chloroz (zaburzenie wytwarzania chlorofilu. Doprowadza do przebarwień na liściu).

Cena

Cena jednego egzemplarza rozpoczyna się od 20 zł. W zależności od pożądanego gatunku i miejsca zakupu, może się różnić.

Kompozycje

Kiścieni warto używać do wzbogacania kompozycji kwiatowych. Idealnie uzupełniają się z azaliami, wrzosami, różanecznikami. Za ich pomocą stworzysz ciekawą obwódkę, niski żywopłot lub posadzisz je na murku. Ładnie komponują się w ogrodzie japońskim.

Kiścienie nie są polskimi roślinami. Mimo wszystko po zagwarantowaniu odpowiedniego stanowiska mogą być równie piękne jak w naturze. Dobrze prezentują się jako uzupełnienie kompozycji.

Zobacz także:
Archiwum: maj 2022