Zapach niektórych roślin jest niezapomniany. Do takich zalicza się konwalia majowa, która dodatkowo zachwyca wyglądem kwiatów. W tym artykule poznasz tajniki uprawy Convallaria majalis. Wprowadź rośliny dzwonkowate do swojego ogrodu!

Konwalia to bylina mająca szerokie zastosowanie w medycynie oraz kosmetologii. Dowiedz się, jak przygotować ogród do nasadzeń, kiedy przenosić pędy do gruntu oraz czym nawozić. Uprawa na rabatach roślin rosnących dziko bywa dla wielu ogrodników prawdziwym wyzwaniem. Zobacz, jak zrobić to dobrze!

Krótka charakterystyka konwalii majowej

Występuje pod wieloma nazwami, ale najczęściej spotkasz się z określeniem konwalia. Inne jej nazwy to:

Cechą charakterystyczną tej rośliny jest przyjemny zapach i bardzo drobne dzwonkowate kwiaty. Konwalie to rośliny ozdobne, które możesz sadzić na przydomowej rabacie. Ziele konwalii osiąga około 20 cm wysokości, a rozgałęzienia kłączy zakończone są pękiem kwiatów. Z tym gatunkiem wiąże się wiele ciekawych legend. Dziś skupimy się jednak na samej hodowli, rozmnażaniu i nawożeniu.

Ciekawe wersje kolorystyczne

Konwalia występująca na łąkach i w lasach ma białe kwiaty. Natomiast w procesie krzyżowania zaczęto tworzyć też inne wersje. Oprócz białych możesz też spotkać konwalie, których dzwonki są różowe. Dodatkowo różnice dotyczą liści, które w zależności od krzyżówki mogą mieć żółty pas na środku liścia lub też otoczkę wokół niego.

Sadzonki Convallaria majalis – pierwsze kwitnienie

Nie bez powodu ta roślina nazywana jest majową. Łatwo możesz się domyślić, że nazwa wywodzi się właśnie od czasu kwitnienia. Sadzonki konwalii wyróżniają się szerokimi, charakterystycznymi liśćmi, z których nasady wyrasta kłącze. Pamiętaj, że konwalia majowa występująca dziko jest objęta w Polsce częściową ochroną. W związku z tym kwiaty cięte możesz pozyskiwać jedynie z własnej kultywacji. Zależnie od warunków pogodowych, kwiaty omawianego tutaj gatunku mogą pojawiać się już początkiem maja. Z pewnością wyczujesz obecność konwalii ze względu na intensywną, miłą woń.

Samodzielna uprawa lanuszki

Uprawianie leśnych kwiatów na rabatach bywa sporym wyzwaniem, a często jest to wręcz niewykonalne. Inaczej jest w przypadku byliny, jaką jest konwalia. Ta roślina nie ma dużych wymagań związanych z podłożem i świetnie radzi sobie nawet w miejscu o glebie słabej jakości. W żyznym środowisku rozwój konwalii należy wręcz ograniczać.

Uwaga! Te rośliny mogą zdominować twój ogród

Ogrodnicy, którzy mieli do czynienia z uprawianiem konwalii w ogrodzie, potwierdzają, że ekspansywny charakter kłączy bywa problemem. Mimo tego, że kwiaty konwalii wyglądają świetnie, to jednak te rośliny mogą przygłuszyć inne gatunki uprawiane w ogrodach. Po 3–4 latach od zasadzenia pierwszych sadzonek twoja uprawa może się zwielokrotnić. Te informacje potwierdza również Związek Szkółkarzy Polskich.

Jakie warunki zapewnić konwalii w ogrodzie?

Lanuszka, tak samo jak niejeden kwiat ogrodowy, lubi teren bogaty w próchnicę. Równie ważnym czynnikiem jest natomiast to, aby zapewnić konwalii cienisty, wilgotny klimat. Dobrym podłożem dla tych roślin jest przepuszczalny, lekki grunt. System korzeniowy jest tutaj jednostronny i obsadzony stosunkowo płytko.

Konwalia – roślina trująca w walce z chorobami nasercowymi

Bukiet konwalii bez wątpienia wygląda doskonale. Jednak musisz wiedzieć, że te rośliny są trujące. W składzie jagód konwalii znaleźć też można dobre dla naszego zdrowia glikozydy. Mają one przede wszystkim korzystny wpływ na układ naczyniowy oraz na serce. Omawiany gatunek ma również lekkie działanie moczopędne. Najważniejszym składnikiem, jaki znaleźć można w konwaliowych glikozydach jest konwalatoksyna.

Na jakie schorzenia pomaga konwalia?

Konwaliowe kwiaty zebrane z przydomowych ogródków można wykorzystać w medycynie w dużym zakresie. Pod żadnym pozorem nie należy samodzielnie przerabiać jagód, liści czy kwiatów z zamiarem stworzenia preparatów prozdrowotnych. Zdarzały się bowiem przypadki zatrucia po wypiciu wody z wazonu, w którym stały konwalie. Poniżej przedstawiamy listę schorzeń, które można leczyć z użyciem odpowiednio spreparowanych roślin:

  • lekkie zaburzenia rytmu serca;
  • obrzęki i duszności związane z układem naczyniowo-sercowym;
  • zwężenie zastawki mitralnej;
  • lekkie zaburzenia i wady serca;
  • początkowe etapy nadciśnienia tętniczego;
  • nerwica;
  • nagłe kołatanie serca.

Korzystny wpływ na pracę mózgu

Obecne w liściach konwalii glikozydy poprawiają również ukrwienie narządów. Lepiej ukrwiony mózg sprawia, że znikają problemy z pamięcią oraz wzmacnia się zdolność do uczenia. Wspomniane składniki poprawiają również stan zdrowia u osób, które zmagają się z zaburzeniami błędnika, omdleniami czy mocnymi zawrotami głowy. Rozkurczowe właściwości konwalii pomagają również w czasie menstruacji oraz łagodzą ból mięśni po ciężkim wysiłku.

Gdzie i kiedy zakupić rozsady konwalii majowej?

Jeśli chciałbyś, aby konwalia ogrodowa zdobiła również twój ogród, to warto zakupić rozsadę. Taką w asortymencie może posiadać sklep ogrodniczy. Z reguły jest tak, że większa szansa na zakupienie młodych kłączy jest wczesną wiosną. Jeśli skończył się już czas wiosennych przymrozków, to możesz umieścić rośliny na zewnątrz. Kłącza powinny być umieszczone płytko pod powierzchnią ziemi i warto od razu podlać roślinę.

Konwalia jest rośliną, której pachnące kwiaty mogą zachwycać. Uprawa lanuszki nie jest dużym wyzwaniem i każdy powinien sobie z nią poradzić.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022