Aukuba japońska jest krzewem, którego główną ozdobą są charakterystyczne liście. Interesujące jest także jego kwitnienie. Jak należy go uprawiać? Co trzeba zrobić, by pięknie i prawidłowo się rozwijał?
Aukuba japońska (Aucuba japonica) jest krzewem z rodziny gariowatych. To przybysz z Dalekiego Wschodu. Poza Japonią rośnie też w Korei i we wschodnich Chinach. W pozostałych rejonach świata uprawiana jest jako roślina ozdobna. Jej owoce, jak i liście i inne części naziemne rośliny są trujące, za to mogą nadać wyjątkowego charakteru każdemu ogrodowi.
Jak wygląda aukuba japońska?

Aukuba japońska jest krzewem średniej wielkości – w naturze dorasta maksymalnie do 3 m. Wypuszcza grube pędy, które pozostają zielone. Należy do gęstych, mocno rozgałęziających się roślin. Nakrzyżlegle wypuszcza duże liście o eliptycznym kształcie. Mają one karbowane brzegi, a ich kolor zależy od odmiany. Popularne są formy rośliny o nakrapianych na żółto liściach. Wiosną pojawiają się fioletowe kwiaty, które są drobne i zbierają się w wiechy. Jest to roślina dwupienna, to znaczy dzieląca się na okazy męskie i żeńskie. Osobniki męskie wypuszczają większe i bardziej liczne kwiaty. Aby pojawiły się owoce, niezbędne są oba egzemplarze roślin.
Aukuba japońska – odmiany

Popularne są cztery odmiany ozdobne aukuby japońskiej:
- aukuba japońska 'Grandis’ o szerokich liściach;
- aukuba japońska 'Picturata’ z dużymi żółtymi plamami;
- aukuba japońska 'Variegata’ drobno nakrapiana na żółto;
- aukuba japońska 'Longifolia’ o zielonych, wydłużonych liściach.
Aukuba japońska – uprawa

Roślinę najczęściej uprawia się w ogrodzie, choć bez zabezpieczenia może nie przetrwać polskiej zimy. Alternatywą jest hodowla jej w ogrodzie zimowym. Aukuba japońska w domu to także dobry pomysł. Można ją uprawiać w dużej doniczce.
Aukuba japońska – stanowisko i wymagania

Roślina dobrze nadaje się do posadzenia w półcieniu. Nie tylko dobrze będzie tam dobrze rosnąć, ale też rozjaśni ciemniejsze miejsce ogrodu swoimi jasnymi liśćmi. W całkowitym cieniu aukuba japońska również dobrze się czuje, choć jej wzrost nie będzie tak intensywny. Roślina poradzi sobie na różnych typach gleby, ale musi być ona przepuszczalna i niezbyt ciężka. W przypadku uprawy w doniczce można zastosować podłoże przepuszczalne zmieszane z piaskiem.
Aukuba japońska – pielęgnacja

Aukubę japońską uprawianą w doniczce trzeba podlewać, ale niezbyt często. Wystarczy raz na ok. dwa tygodnie. W sezonie roślinę dobrze jest nawozić nawozem organicznym. Idealny jest do tego kompost.
Aukuba japońska – zimowanie

Aukubę japońską uprawianą w doniczce można przezimować w pomieszczeniu o temperaturze 10–18°C. Roślinę rosnącą w gruncie trzeba dobrze przygotować do zimowania. Należy wykonać kopczyk przy jej podstawie, który zaizoluje korzenie oraz okryć ją agrowłókniną. Aukuba japońska pod wpływem niskich temperatur może tracić liście (choć jest zimozielona), ale na wiosnę powinny się one odrodzić. Jeśli mieszkasz w zimniejszych rejonach kraju, lepiej zrezygnować z uprawy rośliny w gruncie, ponieważ źle znosi spadki temperatury poniżej 15°C.
Aukuba japońska – cięcie

Aukubę japońską dobrze jest ciąć, jeśli chcesz utrzymać jej ładny pokrój. Wykonuje się je na wiosnę tak, aby nie narazić skaleczonej rośliny na zbyt niskie temperatury. Pędy skraca się o około ⅓ ich długości. Nie tylko pozwala to zachować kształt rośliny, ale sprawi, że będzie lepiej się rozkrzewiać.
Aukuba japońska – choroby i problemy

Aukuba japońska jest rośliną wyjątkowo odporną na choroby. Jeśli pojawią się na jej liściach brązowe plamy lub zaczną się one zwijać, może oznaczać to, że roślina jest narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jej wrażliwie liście ulegają wtedy poparzeniu. Aukubę japońską można też przypadkowo uszkodzić, polewając ją wodą po liściach – może to powodować ich gnicie.
Mało jest roślin tak dobrze nadających się do uprawy w ciemniejszych miejscach, jak aukuba japońska. Cena sadzonki rośliny to nieco ponad dwadzieścia złotych, a więc jej zakup nie powinien stanowić problemu.
Zobacz także:- Tawuła japońska (Spiraea japonica) – charakterystyka, uprawa, odmiany
- Pigwowiec japoński – ozdobny krzew o jadalnych owocach. Jak go pielęgnować?
- Pigwowiec w twoim ogrodzie. Jak pielęgnować pigwowiec japoński i inne gatunki z tej rodziny?
- Wiciokrzew japoński (Lonicera japonica) – jak powinna przebiegać jego uprawa? Zobacz, jak zadbać o to pnącze!
- Pieris japoński – ciekawy krzew do ogrodowego wrzosowiska
- Kamelia – przypominający różę gość z Azji