Rośliny różnią się nie tylko wyglądem zewnętrznym, ale przede wszystkim biologią. Znajomość poszczególnych cech u roślin pozwala na lepszą i bardziej efektywną uprawę. Nie wiesz, czym są rośliny dwupienne? Przeczytaj i dowiedz się, co je wyróżnia.
Zapamiętaj!
- Rośliny dwupienne to takie, których kwiaty są u jednego osobnika wyłącznie żeńskie lub wyłącznie męskie ♀️♂️
- Tym samym różnią się od jednopiennych, w przypadku których na jednej roślinie mogą być kwiaty obu płci 🌸
- Przykłady roślin dwupiennych (rozdzielnopłciowych) to: wierzba, osika, konopie, pokrzywa, jemioła czy szpinak 🍃
Rośliny dwupienne i jednopienne – różnice
Być może pamiętasz z lekcji biologii, że rośliny różnią się sposobem rozmnażania. To właśnie oznacza podział na rośliny dwupienne i jednopienne. Czym się różnią? Otóż:
- rośliny jednopienne – wykształcają kwiaty męskie i kwiaty żeńskie na jednym osobniku; sadząc te rośliny, bez problemu doczekasz się owoców;
- rośliny dwupienne – na jednym osobniku mogą się znajdować tylko i wyłącznie kwiaty żeńskie lub męskie. Aby doszło do zapylenia, należy obok siebie zasadzić dwa osobniki różnych płci.
Charakterystyka roślin rozdzielnopłciowych
Dwupienność w świecie roślin jest cechą wyjątkową. Zdecydowanie więcej jest roślin jednopiennych, co z kolei wpływa na ich szybszą i łatwiejszą uprawę. W przypadku okazów rozdzielnopłciowych nie ma możliwości samozapylenia. Pręciki i słupki nie występują razem w jednym kwiatku, a w dwóch różnych, na osobnych roślinach. Dzięki temu okazy, które zostały zapylone obcym pyłkiem, są zdecydowanie bardziej wyniosłe i mogą pochwalić się gęstszym listowiem. Zróżnicowaniu genetycznemu sprzyja zapylenie krzyżowe, w którego czasie pyłek z jednej rośliny trafia na słupki innej, tego samego gatunku.
Przedstawiciele gatunków rozdzielnopłciowych
Rośliny dwupienne występują w naturze dużo rzadziej. Niektóre gatunki z pewnością znasz z własnego ogrodu lub spotykasz w czasie spaceru. Do najbardziej znanych przedstawicieli roślin dwupiennych należą:
- wierzba;
- topola;
- konopie;
- pokrzywa;
- ukwap dwupienny;
- szpinak;
- jemioła;
- osika;
- pistacja.
Wierzba
W Polsce występuje około 30 różnych gatunków tych drzew. Powszechnie rosną w parkach i ogrodach. Bardzo łatwo ulegają zapyleniu. Zaraz na początku wiosny dochodzi do kwitnienia męskich kwiatów. Proces ten zachodzi tuż przed rozwojem liści. Większość drzew jest owadopylna, chociaż zdarzają się nieco rzadziej również gatunki wiatropylne. To jedna z najczęściej spotykanych roślin dwupiennych, charakteryzująca się wąskimi liśćmi o zabarwieniu ciemniejszym z wierzchu i jaśniejszym od spodu.
Jemioła
Jemioła jest częstym półpasożytem drzewnym. Już od starożytności była czczona jako święte ziele, któremu przypisywano magiczne moce. W naszej tradycji jemioła zawieszona nad wigilijnym stołem ma zapewnić zdrowie i dostatek. Jako roślina dwupienna nie jest zdolna do samozapylenia. Pyłek z kwiatów najczęściej jest przenoszony przez owady, które chętnie odwiedzają kwiatostany jemioły ze względu na ich przyjemny zapach oraz dużą ilość nektaru. Nasiona najczęściej przenoszone są na inne drzewa przez ptaki, które wydziobują je z owoców. W ten sposób nasiona jemioły pokonują dalekie odległości.
Osika
https://pl.pinterest.com/pin/576883033531624965/Osika to drzewo z gatunku wierzbowatych. Kwitnienie rozpoczyna już na przełomie marca i kwietnia. Kwiatostany w postaci kotków różnią się miedzy sobą wielkością. Osobniki żeńskie mają kotki o długości ok. 4-6 cm, które jednak mogą się wydłużać nawet do 12 cm, by zwiększyć powierzchnię zdolną do zapylenia. Kotki rodzaju męskiego osiągają długość od 5 do 8 cm. Dla tego drzewa charakterystyczny jest długi biały puch, który pokrywa torebki wypełnione nasionami. Liście mają lekko falowany brzeg, a sama osika uznawana jest za drzewo krótkowieczne. Średnio żyje około 100 lat.
Jeśli planujesz uprawę roślin, dobrze jest zapoznać się z ich morfologią i biologią. Cechy, które warunkują prawidłowy i owocny wzrost, zostały bowiem zapisane w genach. Rozróżnianie roślin jednopłciowych od rozdzielnopłciowych ułatwi ci zaplanowanie hodowli oraz pomoże w szybszym rozmnażaniu przydomowych upraw. Wiele gatunków roślin dwupiennych nie tylko estetycznie wygląda, ale również jest jadalnych.