Topola jest gatunkiem, który bardzo często spotyka się w parkach czy na miejskich skwerach. Równie popularna jest topola w ogrodzie, jednak do takiej uprawy konieczne jest dobranie właściwej odmiany drzewa. Czego potrzebuje do szybkiego wzrostu?
Topole odznaczają się eleganckim, smukłym kształtem, dzięki czemu stanowią częstą ozdobę alejek i ulic. Szczególnie atrakcyjne są ich kwiatostany, a także liście, które charakterystycznie wybarwiają się jesienią. Są to rośliny dwupienne, co oznacza, że niektóre z okazów są męskie, a inne żeńskie. Skąd pochodzi topola, jak ją sadzić, uprawiać i pielęgnować? Poznaj poszczególne odmiany topoli.
Jak uprawiać topolę? Gdzie rośnie najlepiej?
Topola to drzewo pochodzące z terenów Europy, Azji, a także Ameryki Północnej. Odznacza się wysoką mrozoodpornością, dlatego bardzo dobrze odnajduje się naszych umiarkowanych warunkach klimatycznych. Oczywiście w pełnym słońcu poszczególne gatunki topoli rozwijają się najlepiej. Warto zapewnić jej miejsce do niezakłóconego rozrostu, ponieważ jest to drzewo długowieczne i sporych rozmiarów. Na świecie rosną topole, które osiągnęły już wiek ponad 300 lat.
Topola odnajdzie się zarówno w glebie żyznej, jak i bardziej ubogiej. Ważne jednak, by to podłoże było wystarczająco wilgotne. Pożądane jest pH w przedziale 5–8. Warto wiedzieć, że system korzeniowy topoli jest dość ekspansywny, a wręcz agresywny. Zdarza się, że zwalcza sąsiadujące z nią rośliny.
Sadzenie topoli
Jeśli chcesz posadzić już wyrośnięty okaz drzewa, możesz zrobić to jesienią. Młode topole najlepiej przyjmują się jednak porą wiosenną, ponieważ charakteryzuje je niezwykle szybki wzrost, znacznie szybszy niż drzewa starsze. Przed zasadzeniem warto wzbogacić glebę porcją piasku i żwiru, by zwiększyć jej przepuszczalność.
Przy wkładaniu sadzonek do ziemi należy zachować odpowiednią odległość między nimi (najlepiej ok. 3 metrów). Następnie drzewa można ustabilizować, przywiązując je przykładowo do palików.
Topola w ogrodzie. Co z jej uprawą i pielęgnacją?
Jeżeli w swoim ogrodzie posiadasz oczko wodne lub staw i w jego pobliżu rośnie topola, nie ma konieczności jej podlewania. Jeśli nie, konieczne jest regularne nawadnianie zwłaszcza młodych okazów. Dorosłe drzewa można podlewać tylko w trakcie dłuższych okresów suszy. Szybki wzrost topoli sprawia, że po niedługim czasie można cieszyć się jej dorodną koroną i co więcej, w celu pięknego i zdrowego rozwoju nie potrzebuje ona specjalnego nawożenia.
To, czy będziesz przycinać topole w ogrodzie, czy nie, zależy w dużej mierze od twoich upodobań, a także planów uprawowych. Gdy zamierzasz stworzyć artystyczny, fantazyjny soliter czy alejkę, możesz dowolnie przycinać drzewo, choć nie odznacza się ono wyjątkowo wysokimi walorami ozdobnymi. Najlepiej jest ten zabieg przeprowadzać jesienią.
Topola czarna, topola kanadyjska, topola kalifornijska i inne. Poznaj mnogość jej odmian!
W Polsce rośnie tak naprawdę kilka odmian topoli, choć na świecie naliczono ich ok. 40. Poznaj bliżej te, które możesz spotkać w naszych miejskich parkach i przy ulicach.
Topola czarna
Ta odmiana posiada dość rozłożystą koronę i solidny, mocy pień. Dorasta do 30 metrów wysokości. Rozwijające się liście mają barwę czerwoną, a z czasem zielenieją. Z kolei jesienią można zaobserwować liście żółte. Topola czarna kwitnie wiosną, wytwarzając męskie kotki w kolorze szarym i białym oraz żeńskie, bardziej zielone. Istnieje także kilka odmian topoli czarnej, np.:
- Populus nigra „Italica”;
- Populus nigra „Italica Foemica”;
- Populus nigra „Charkowiensis”.
Topola biała
Potężne drzewo z grubym pniem posiadające bardzo klasyczny pokrój. Jej korona wspiera się na stromo wzniesionych konarach. Jej monumentalna sylwetka i wzrost wynoszący ok. 60 metrów sprawiają, że zwykle góruje nad innymi drzewami w swoim otoczeniu. Warto wspomnieć o wyjątkowym okazie tej odmiany rosnącym w Lesznie. Było to najgrubsze i najwyższe drzewo z gatunku topoli w Polsce. Niestety w 2012 roku doszło do złamania się drzewa z przyczyn naturalnych. Topola Lesznowska żyła ok. 330 lat.
Topola szara
To także dość klasycznie wyglądająca odmiana, której wzrost jest jednak dość powolny. Można powiedzieć, że to połączenie topoli białej z osiką.
Topola włoska
To smukła i elegancka topola występująca w wielu europejskich miastach. Posiada dość zwarty pokrój i jest bardzo wysoka, co sprawia, że doskonale odnajduje się nawet w wąskich miejskich przestrzeniach. Jest to także odmiana wyjątkowo odporna na trudne warunki atmosferyczne, zwłaszcza wiatr.
Topola kanadyjska
To tak naprawdę ogólne określenie na grupę odmian tzw. euroamerykańskich mieszańców, które powstały w wyniku połączenia europejskiej topoli czarnej z topolami amerykańskimi. Cech topoli kanadyjskiej nie da się jednoznacznie określić, jednak zwykle są to dość okazałe drzewa o klasycznym pokroju.
Topola jest gatunkiem drzewa chętnie wybieranym do obsadzania parków, ulic czy alei. Rośnie bardzo szybko, dlatego sprawnie zazielenia tereny, w których szczególnie jest to pożądane. Niestety jednocześnie należy do drzew wywołujących reakcje alergiczne, choć najczęściej niezbyt silne. Jej owocowanie przebiega w tym samym okresie, co pylenie traw, dlatego nierzadko te dwie przyczyny objawów alergicznych są ze sobą mylone. Jeśli chodzi o uprawę ogrodową, topolę z powodzeniem możesz zasadzić zarówno jako młode drzewko, jak i starszy okaz. Pamiętaj jednak, by zapewnić jej odpowiednie warunki uprawowe, m.in. stale wilgotne podłoże.