Rośliny jednopienne występują powszechnie w naszym otoczeniu. Co oznacza ich nazwa? Czym się wyróżniają? Poznaj przykłady i dowiedz się więcej na ich temat! Sprawdź, jakie cechy charakterystyczne mają rośliny jednopienne.

Rośliny jednopienne charakteryzują się specyficzną budową. Jeśli interesujesz się ogrodnictwem, musisz znać biologię i wygląd poszczególnych gatunków. Dzięki temu będziesz wiedzieć, które warto sadzić koło siebie, a które poradzą sobie same. Dowiedz się, czym wyróżniają się rośliny jednodomowe.

Rośliny jedno- i dwupienne – różnice

rośliny jednopienne różnice

Pojedyncze gatunki różnią się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim budową. To właśnie dzięki niej mogą rozwijać się w różnych warunkach. Rośliny jednopienne to takie, które wykształcają zarówno żeńskie, jak i męskie narządy płciowe, czyli gametangia, u jednej rośliny. Do zapylenia dochodzi przy pomocy wiatru, który przenosi pyłek z kwiatu męskiego na żeński.

Dla porównania rośliny dwupienne mają rozdzielne męskie i żeńskie narządy płciowe, które występują na dwóch osobnikach. Aby móc cieszyć się owocami należy więc koło siebie posadzić osobniki obydwu płci. Zapylane są przez owady, które przenoszą pyłek.

Jednopienne rośliny – przedstawiciele

Rośliny jednopienne występują w naturze częściej i są chętniej uprawiane w ogrodzie. Obecność narządów rozrodczych na jednej roślinie zdecydowanie ułatwia uprawę i pielęgnację. Do najbardziej znanych gatunków należą:

Jednopienność to cecha charakterystyczna również dyni, kukurydzy czy arbuza.

Gatunki dwupienne

Rodzaj dwupiennych jest zdecydowanie rzadszy. Szacunkowe dane wskazują, że rośliny te stanowią ok. 3% wszystkich znanych gatunków. Aby otrzymać owoce, musisz obok siebie zasadzić rośliny obydwu płci, aby mogło dość do zapylenia. Najbardziej popularne przykłady dwupiennych to przede wszystkim:

 • topola;
 • wierzba;
 • rokitnik;
 • figa;
 • pokrzywa;
 • konopie;
 • jemioła;
 • osika.

Do rodziny dwupiennych należą też szczaw, szpinak, szparagi, pistacje oraz ostrokrzew.

Budowa i wygląd kwiatów

rośliny jednopienne budowa

Kwiaty u jednodomowych różnią się budową. W zależności od płci mają postać słupków lub pręcików. Kwitnienie u roślin jednopiennych rozpoczyna się już z końcem okresu zimowego. Kwiaty rodzaju męskiego kwitną w postaci tzw. kotków, najczęściej koloru żółtego lub jasnozielonego. Kwiaty żeńskie rozwijają się nieco później w postaci pąków, które są początkowo widoczne jedynie jako czerwone punkty na gałęziach.

Rośliny jednopienne – najczęściej spotykane gatunki

Oto najczęściej spotykane gatunki roślin jednopiennych.

Brzoza

Drzewo znane ze swoich właściwości leczniczych można spotkać właściwie na każdym kroku. W stanie dzikim dorasta do wysokości 25 m. Brzozy występują powszechnie na półkuli północnej, w obrębie tego gatunku można wymienić do 60 różnych podgatunków. Męskie kwiaty kształtują się już w okresie jesieni i zimy, czekają na cieplejsze dni wiosenne przykryte twardymi łuskami. Kwiaty rodzaju żeńskiego również zimują, przykryte pąkami. Zazwyczaj rozmieszczone są po trzy, w niedalekiej odległości od siebie.

Orzech

Orzech to kolejny przedstawiciel roślin jednopiennych. Rozpoznanych jest 21 gatunków, które często uprawiane są w przydomowych sadach. Orzechy to drzewa wiatropylne. Przebieg kwitnienia zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. W przypadku tych drzew można wymienić aż trzy rodzaje kwitnienia:

 • przedprątne – żeńskie kwiaty zakwitają przed męskimi;
 • przedsłupne – męskie kwitną wcześniej niż żeńskie;
 • homogamiczne – obu rodzajów zakwitają równocześnie.

Zróżnicowany przebieg tego procesu sprawia, że bywają lata, gdy nie dochodzi do zapylenia i drzewo nie wydaje owoców.

Dąb

rośliny jednopienne dąb

Dęby to potężne drzewa, które dorastają do nawet 40 m wysokości. Są niezwykle odporne na zmienne warunki pogodowe. Nie szkodzą im wysokie mrozy zimą oraz upały latem. Pierwsze kwitnienie i wydanie owoców następuje dopiero po ok. 40 latach od momentu posadzenia drzewa. Dąb jest gatunkiem wiatropylnym, a kwitnienie odbywa się w okolicach kwietnia i maja. Duży wpływ na początek tego procesu ma pogoda – im zimniej, tym późniejsze przebiega. Zarówno kwiaty, jak i liście pojawiają się w tym samym czasie.

Podstawowa wiedza dotycząca biologii poszczególnych gatunków jest niezwykle przydatna. Pomaga lepiej orientować się w świecie roślin, a dzięki temu z powodzeniem uprawiać i hodować różne ich rodzaje. Uprawa roślin jednopiennych nie wymaga większego wysiłku. Wiele z nich ma prozdrowotne właściwości, dlatego warto je mieć w swoim ogrodzie.

Zobacz także: