Perovskia atriplicifolia to przepiękny półkrzew, który czasem nazywany jest rosyjską szałwią lub lawendą. Skojarzenia są jak najbardziej trafne, ponieważ wspólnie z wymienionymi roślinami i kocimiętką tworzy niezwykle urokliwe ziołowe rabaty. Perowskia jest dość łatwa w uprawie, a dodatkowo stanowi niezwykle ważne źródło pokarmu dla zapylaczy. Dlaczego warto ją mieć w swoim ogrodzie? Sprawdź to już teraz. Zapraszamy do lektury!
Zapamiętaj!
- Perowskia, znana jako rosyjska szałwia lub rosyjska lawenda, to łatwy w uprawie półkrzew 👨🌾
- Lubi niezbyt żyzną, lekko zasadową glebę i duże nasłonecznienie 🌱☀️
- Warto ją sadzić przy innych miododajnych ziołach 🍯
- Istnieją rozmaite odmiany perowskii, różniące się wysokością i kolorem kwiatów 🌸
- Najłatwiej kupić i przesadzić do gruntu ukorzenioną sadzonkę – nasiona kiełkują powoli i wymagają stratyfikacji ❄️
- Perowskia nie wymaga szczególnej pielęgnacji po zasadzeniu 🌱
Szałwia rosyjska – pożyteczne piękno
Perowskia łobodolistna to półkrzew z rodziny jasnowatych. Jej cechą charakterystyczną są przede wszystkim kwiatostany – niebieskie o pastelowym odcieniu. Pojawiają się w lipcu i sierpniu, choć zdarza się, że roślina wydaje kwiaty jeszcze wczesną jesienią. W naturalnych warunkach, czyli Azji (tereny Afganistanu, Tybetu i Pakistanu) perowskia osiąga około 2 m. Na przydomowych rabatach tworzy krzewinkę, która zwykle nie przekracza 80 cm wysokości.
Perovskia atriplicifolia cieszy oko również wspaniałym ulistnieniem – srebrzystoszare drobne listki stanowią piękne tło dla kolorowych ziół.
Perowskia – uprawa w przydomowych ogrodach
Ten półkrzew nie jest specjalnie wymagający, choć najlepiej rośnie na słabych glebach o odczynie zasadowym. Może być zatem ozdobą nieco mniej zagospodarowanych miejsc w ogrodzie. Zdecydowanie lepiej czuje się na stanowiskach słonecznych, choć kwitnie również w półcieniu. W tym drugim przypadku sama roślina i liczba jej kwiatostanów będzie mniejsza.
Pomiędzy jakimi roślinami sadzić perowskię?
Perowskia dobrze czuje się wśród innych miododajnych ziół, dlatego też najlepiej sadzić ją na rabatach bylinowych wraz z:
W odpowiedniej kompozycji pozwoli owadom zapylającym na zdobycie pokarmu. Zdarza się, że w mroźne zimy przymarznie, ale po mocnym cięciu na wiosnę bez problemu odbije, tworząc jeszcze bujniejszą krzewinkę.
Odmiany perowskii łobodolistnej
Małe wymagania perowskii sprawiają, że wciąż trwają prace nad tworzeniem nowych odmian. Do najpopularniejszych należą:
- Perovskia 'Little Spire’ – to karłowata odmiana, która osiąga maksymalnie 60 cm wysokości. Znakomicie prezentuje się na skalniakach;
- Perovskia 'Blue Spire’ – mrozoodporna odmiana, która sprawdza się w mroźnym klimacie. Jej kwiaty są fioletowo-niebieskie, a sama roślina osiąga wysokość około 1 metra wysokości;
- Perovskia 'Blue Steel’ – to również mrozoodporny wariant o bardzo intensywnie niebieskich kwiatach. Osiąga przeważnie 80 cm wysokości;
- Perovskia 'Lacey Blue Lisslitt’ – to właśnie ona często mylnie nazywana jest syberyjską lawendą, ze względu na bardzo zbliżony kolor kwiatów. Kwitnie od czerwca aż do września i także sięga około 100 cm.
Zróżnicowanie odmian – ich kolorów, wysokości i mrozoodporności – ma dużą zaletę. Roślina ta może być bowiem sadzona zarówno na skalniakach, jak i w doniczkach czy na rabatach.
Świat roślin sucholubnych 🔍
Czy słyszałeś o xeriscapingu? To idea, według której ogrody powinno się projektować tak, aby wymagały jak najmniej podlewania. Słodka woda wyczerpuje się (tzn. nie wraca do obiegu tak szybko, jak ją zużywamy), a duży jej procent przeznacza się na trawniki, którym nie wystarcza deszcz. Xeriscaping polega na tym, by sadzić w ogrodzie rośliny przystosowane do lokalnego klimatu – takie jak prezentowana tu perowskia – i ograniczać parowanie wody za pomocą ściółki, kompostu i zacieniania. Dzięki temu zużyjemy 50–70% mniej wody!
Perowskia – sadzonki małe i duże
Jeśli chcesz kupić taki półkrzew, łatwo można znaleźć gotowe sadzonki choćby w sklepach ogrodniczych czy na lokalnych bazarach. Cena za sadzonkę waha się od 5 do 20 złotych. O ostatecznej kwocie decyduje odmiana i wielkość rośliny.
Wysianie perowskii z nasion i inne metody
Niektórzy decydują się na wysianie perowskii z nasion. Ich koszt około to 3 złote za opakowanie, ale taki sposób nie jest dla każdego. Proces ten jednak bowiem długotrwały i wymaga znajomości zasad rozsady, w tym także mrożenia nasion, czyli stratyfikacji. Sadzonki z nasion kiełkują długo i są dużo bardziej wrażliwe. Trzeba się liczyć z tym, że roślina w pierwszym roku prawdopodobnie nie zakwitnie. Dużo lepszym sposobem jest tworzenie sadzonek z ciętych fragmentów rośliny lub poprzez podział bryły korzeniowej.
Perowskia – rozmnażanie
Nowe sadzonki można bez problemu przygotować w trakcie okazjonalnego cięcia.
- Zdrewniałe pędy przycięte w kwietniu i maju należy wsadzić do ukorzeniacza i do próchniczej gleby.
- Po dwóch tygodniach gotowe sadzonki można już wysadzać na docelowe miejsce.
Druga metoda to podział bryły korzeniowej. Warto podkreślić, że w przypadku starszych roślin może to być trudne ze względu na dość głęboki system korzeniowy. Jest też inne rozwiązanie. Perowskia ma także odrosty, które można za pomocą mocnego szpadla odciąć od głównej rośliny i przesadzić w dowolne miejsce.
Perowskia łobodolistna to bardzo atrakcyjna – zarówno ze względu na kwiatostany, jak i liście – roślina na rabaty. Nie ma specjalnych wymagań co do uprawy, dlatego może być warta uwagi, gdy jesteś jednym z amatorów ogrodnictwa bez doświadczenia lub czasu. Ta syberyjska roślina jest ceniona także ze względu na miododajność. Sprawdzi się w polskim klimacie i nie będzie problemu, by posadzić ją w miejskich i wiejskich ogrodach.
Najczęściej zadawane pytania
Czy perowskię się przycina?
Tak. Co drugą wiosnę (między lutym a marcem) warto przyciąć pędy ok. 7 cm nad ziemią, aby pobudzić roślinę do wzrostu i poprawić jej pokrój. Dlaczego co drugą? Bo w tym samym roku po przycięciu jeszcze nie zakwitnie.
Jak zimuje perowskia?
Jeśli nie chcesz, aby przemarzła, przed zimą przysyp jej podstawę kopczykiem kory i okryj pędy włókniną. Możesz także pozwolić jej przemarznąć i zregenerować się na wiosnę – odrośnie z korzenia.
Czy perowskia jest jadalna?
Tak! Kwiaty i liście perowskii nadają się do dekoracji sałatek lub deserów.
Czy perowskia się rozrasta?
Tak. Kępy perowskii rozrastają się w miejscu posadzenia, a jej odrosty można łatwo oddzielać i sadzić w innych miejscach.
Co posadzić obok perowskii?
Oprócz wspomnianych wcześniej miododajnych bylin, z perowskią dobrze komponuje się rozchodnik karpacki, hebe, liliowiec i petunia.