Zapamiętaj!

  • Hortensja drzewiasta to krzew, który ma mniejsze wymagania od popularnej hortensji ogrodowej 🌺
  • Ma duże, kuliste, białe kwiatostany, które uginają się pod wpływem deszczu lub wiatru – warto podeprzeć kwitnącą roślinę 🌺
  • Najpopularniejsza jest odmiana Annabelle o kremowobiałych kwiatach, ale istnieją też bladoróżowe lub zielonkawe 🌺
  • Jest odporna na mróz i dobrze rośnie w umiarkowanie żyznej, przepuszczalnej glebie ❄️🌱
  • Hortensje drzewiaste lubią półcień, stale wilgotną glebę i nawożenie raz w roku ⛅💧🌱
  • Przycinaj stare pędy, aby pobudzić roślinę do kwitnienia ✂️

Nazwa „hortensja drzewiasta” może być nieco myląca – nie jest to bowiem drzewo, a bardzo okazały krzew, który może dorastać nawet do 3 metrów wysokości. Ma wzniesione i sztywne pędy, które niekiedy pod ciężarem dorodnych kwiatów po prostu opadają, a z wiekiem drewnieją. Hortensja drzewiasta zwana jest też hortensją krzewiastą, a w sklepach najczęściej występuje pod swoją łacińską nazwą Hydrangea arborescens L.

Hortensja krzewiasta – radość dla oczu od wiosny do jesieni

Hortensja drzewiasta naturalnie występuje w Appalachach, czyli w paśmie górskim położonym w Ameryce Północnej. Dzika odmiana nie jest jednak tak okazała, dlatego też w ogrodach obecne są gatunki specjalnie wyselekcjonowane. Jednak to naturalne miejsce pochodzenia sprawiło, że jest to roślina, którą z powodzeniem można dostosować do różnych warunków klimatycznych.

Hydrangea arborescens L. jest rośliną stosunkowo odporną na ostry, zimowy klimat, dlatego też z powodzeniem może być sadzona w polskich ogrodach – wyjątkiem są tylko bardzo mroźne regiony, w których należy hortensję kopczykować lub okrywać agrowłókniną. Młode, roczne sadzonki można okryć w przypadku wystąpienia wysokich mrozów, ale nawet jeśli górna część rośliny zmarznie, na pewno odbije od korzenia, szczególnie że kwitnie tylko na pędach jednorocznych. I to właśnie kwiaty są powodem, dla którego hortensje są obecne niemal we wszystkich ogrodach.

Hortensje krzewiaste charakteryzują się dużymi, sercowatymi liśćmi oraz przepięknymi, kulistymi kwiatostanami, które zdobią ogród od czerwca aż do września. Ale nawet po przekwitnięciu zasuszone kwiaty prezentują się w ogrodzie zjawiskowo, szczególnie gdy są lekko oszronione. Dlatego wiele osób decyduje się na sfotografowanie tych wyjątkowych okazów. W przypadku, gdy zdecydowałeś się zrobić zdjęcie tego pięknego kwiatu, ale na zdjęciu znajdują się niepożądane obiekty, https://pl.depositphotos.com/bgremover.html może pomóc Ci usunąć je w kilku kliknięciach.

Hortensja krzewiasta – odmiany

Pomimo że hortensja drzewiasta nie ma aż tak wielu odmian jak hortensja ogrodowa, na pewno miłośnicy tych przepięknych kwiatów znajdą coś dla siebie. Do najpopularniejszych w Polsce odmian hortensji krzewiastych należą:

  • Annabelle – dorasta do 1,5 metra wysokości, ma bardzo wiele kremowobiałych, kulistych kwiatostanów. Roślinę należy podwiązywać, aby cieszyć się jej pięknym pokrojem.
  • Hayes Starburst – dorasta do 1,5 metra wysokości, jest to odmiana o półpełnych białozielonych kwiatach zebranych w duże kwiatostany.
  • Grandiflora – odmiana, która dorasta do 1,5 metra wysokości, o kulistych, białych z lekko różowym zabarwieniem kwiatostanach.
  • Invicibelle – odmiana o różowych kwiatach zebranych w kuliste kwiatostany, jest najniższa wśród hortensji drzewiastych i dorasta do około 1 metra wysokości.
Trzy popularne odmiany hortensji drzewiastej to Annabelle, Hayes Starburst i Invincibelle.

Wszystkie odmiany hortensji drzewiastych prezentują się okazale – warto sadzić je także obok siebie, szczególnie piękną „Annabelle” z uroczą i słodką „Invicibelle”, które stworzą wyjątkową kompozycję.

Pielęgnacja hortensji drzewiastych

Hortensja krzewiasta nie jest krzewem trudnym w uprawie, aczkolwiek ma wymagania, dzięki których spełnieniu jest w stanie wydać więcej kwiatów. Przede wszystkim stanowisko – powinno być osłonięte od wiatru, żyzne, wilgotne, kwaśne i półcieniste. Hortensje drzewiaste nawozić wystarczy raz do roku, na wiosnę – nawóz powinien być dedykowany, aczkolwiek z domowych sposobów świetnie sprawdzi się gnojówka z banana lub z pokrzywy, która pobudzi roślinę do wzrostu.

W przypadku hortensji krzewiastych kwaśność gleby nie wpływa na kolor ich kwiatów, tak jak ma w przypadku hortensji bukietowych. Pomimo że z wiekiem pędy hortensji drewnieją, pod ciężarem kwiatów mogą się pokładać, dlatego należy je podwiązywać lub przygotować specjalną obręcz dla hortensji.

Podsumowując, hortensja drzewiasta to krzew o wysokości do 3 m. Kwitnie od czerwca do września. Wymaga półcienistego stanowiska z żyznym, przepuszczalnym i lekko kwaśnym podłożem. Podlewaj w okresie suszy, aby podłoże było stale wilgotne; raz w roku (na wiosnę) stosuj nawóz dla hortensji. Wczesną wiosną skróć zeszłoroczne pędy nad 2–3 oczkiem i usuń słabe. Zastosowanie: ozdoba działki lub ogrodu; cięte kwiaty do wazonu; wsparcie dla gniazdujących ptaków.

Hortensja krzewiasta – cięcie

To, jakie cięcie jest dla hortensji odpowiednie, nie jest takie oczywiste. To roślina, która w zależności od odmiany kwitnie na pędach wieloletnich lub jednorocznych. Dlatego też po zakupie zaleca się pozostawienie karteczki z nazwą, która ułatwi pielęgnację. Innego cięcia wymagają hortensje bukietowe, innego hortensje ogrodowe, a innego hortensje drzewiaste.

Hortensje drzewiaste bardzo dobrze znoszą cięcie, a w zasadzie, aby kwitnąć, wręcz go wymagają. To roślina, która kwitnie tylko na pędach jednorocznych, a zatem nawet jeśli stare pędy przemarzły, nie ma obaw, że nie zdąży zakwitnąć.

Ogrodnik Leszek radzi 💬

Pod koniec marca lub na początku kwietnia przytnij wszystkie pędy, które już kwitły – nowe kwiaty pojawią się tylko pędach jednorocznych. Najlepiej ciąć nad 2 lub 3 oczkiem, czyli skrócić pędy nisko nad ziemią. Dodatkowo usuń wszystkie cienkie, słabe lub uszkodzone części.

Cena hortensji drzewiastej

Cena hortensji drzewiastej zależna jest od gatunku. Najpopularniejsza „Annabelle” kosztuje od około 20 złotych za sadzonkę – trzeba jednak liczyć się z tym, że będzie to po prostu pojedyncza gałązka, która z czasem się rozrośnie. Większe okazy są droższe i mogą kosztować od 50 złotych w górę.

Im mniej popularna odmiana hortensji i większa doniczka, tym cena za sadzonkę wyższa. Krzewy bardziej wyrośnięte, które będą stanowić już dość sporą ozdobę ogrodu, można zakupić za około 100 złotych. Warto jednak zwrócić uwagę na miejsce, w którym dokonuje się zakupu – renomowane szkółki mają w swojej ofercie rośliny dobrze odżywione i zdrowe.

Walory hortensji krzewiastej

Hortensja krzewiasta charakteryzuje się wspaniałymi kwiatami, które zdobią ogród od wiosny do jesieni. Ale nawet po przekwitnięciu pozostawione na zimę kwiatostany oprószone śniegiem wzbudzają zachwyt.

Kwiatostany są też zbierane przez ptaki do gniazd, mogą również stanowić nietuzinkową ozdobę salonu, ponieważ można je bez problemu pomalować farbami i stworzyć bardzo urokliwą kompozycję.

Miłośnicy ogrodnictwa docenią także łatwość, z jaką można uzyskać nowe sadzonki hortensji – wystarczy przygotować doniczki z mieszanką ziemi z piaskiem, ukorzeniacz, potem oderwane gałązki po prostu zanurzyć w preparacie, a następnie wsadzić do doniczek i podlewać, aby podłoże było cały czas wilgotne. Po 2 latach sadzonki są gotowe do posadzenia.

Hortensja drzewiasta jest nie tylko cudowną ozdobą kwietnych ogrodów, ale przede wszystkim rośliną niezwykle prostą w uprawie. Można ją sadzić zarówno w domu na przedmieściach, jak i na działce, którą odwiedza się raz na kilka tygodni. Wielkie kwietne kule z pewnością przykują uwagę i będą prezentować się uroczo także w domowym wazonie.

Najczęściej zadawane pytania

Suche kwiaty hortensji drzewiastej można wykorzystać w kompozycjach lub zostawić w ogrodzie.

Jak odróżnić hortensję drzewiastą od ogrodowej?

Jest kilka sposobów, by odróżnić od siebie gatunki hortensji. Po pierwsze, pędy hortensji drzewiastej są zdrewniałe i brązowe, a nowe wyrastają ze starszych. U hortensji ogrodowej młode pędy są zielone i wyrastają prosto z ziemi. Po drugie, liście hortensji drzewiastej rosną w dużych odległościach od siebie, w przeciwieństwie do ogrodowej. Po trzecie, kwiatostany hortensji krzewiastej szybko usychają na jesieni i robią się brązowe. U ogrodowej mogą jeszcze zachowywać kolor.

Zobacz także  Krzewy owocowe w ogrodzie – najpopularniejsze gatunki i warunki uprawy

Gdzie sadzić hortensje drzewiaste?

Wybierz półcieniste miejsce, osłonięte przed wiatrem. Nie przejmuj się mrozami – ta roślina bez trudu odradza się na wiosnę i wypuszcza nowe pędy. W okresie wzrostu potrzebuje natomiast ciepła i stale wilgotnego podłoża.

Czym się różni hortensja drzewiasta od hortensji bukietowej?

Różnice między tymi dwoma gatunkami są widoczne na pierwszy rzut oka. Drobne kwiaty hortensji bukietowej układają się w stożki, podczas gdy hortensja drzewiasta ma okrągłe kwiatostany. Poza tym hortensja bukietowa ma dużo mniejsze i słabsze liście, które na jesieni tracą kolor.

Kiedy najlepiej sadzić hortensje drzewiaste?

Trzeba to zrobić jak najszybciej po zakupie, na wiosnę lub na jesieni. Optymalny czas to kwiecień, maj, wrzesień lub październik. Wybierz pochmurny dzień i zasadź hortensje wcześnie rano, aby miała szansę się „zadomowić” przed nagłym skokiem temperatury.

Jak długo kwitnie hortensja drzewiasta?

Kwitnie obficie od lipca do września; często zaczyna już w czerwcu. Po przekwitnięciu można zostawić suche kwiatostany na krzewie – pięknie wyglądają pokryte śniegiem.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023