Zapamiętaj!

  • Róża damasceńska (Rosa damascena) to krzew o pięknych, pachnących kwiatostanach, które rosną na wysokość około 1,5 metra.💟
  • Kwitnienie róż damasceńskich przypada na okres od czerwca do lipca, a ich kwiaty mają intensywny, korzenny zapach.💟
  • Olejek różany, produkowany z płatków róż damasceńskich, ma szerokie zastosowanie w kosmetyce, lecznictwie i przemyśle perfumeryjnym.💟
  • Uprawa róż damasceńskich wymaga słonecznego i osłoniętego miejsca z przepuszczalną, próchniczną glebą.💟
  • Róże damasceńskie należy przycinać po przekwitnięciu, a ich glebę warto wzbogacić kompostem oraz nawozami mineralnymi.💟

Już w czasach starożytnych róża damasceńska była znana ze swych właściwości. Obecnie jest dość popularną rośliną ogrodową. Chcesz przekonać się, na czym polega uprawa tego gatunku róży? Nasz artykuł pomoże ci poznać zasady prawidłowej pielęgnacji tego kwiatu.

Róża damasceńska – sadzonki, uprawa i wymagania

róża damasceńska sadzonki, uprawa i wymagania
H. Zell via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Sadzonki róży damasceńskiej można kupić w dobrych sklepach ogrodniczych. Odpowiednią porą na sadzenie ich do gruntu jest wczesna jesień, przed nadejściem deszczów i pojawieniem się pierwszych przymrozków. Zadbaj o to, aby przed nastaniem zimy młode rośliny zdążyły się mocno ukorzenić. W tym celu regularnie je podlewaj, aby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Dzięki temu ułatwione będzie ich przetrwanie w okresie spoczynku.

Odpowiednie podłoże dla tego gatunku róży to przeciętna gleba. Nie musi być ona bardzo żyzna, ponieważ roślina toleruje ograniczoną ilość składników mineralnych w podłożu, a nawet jest w stanie przetrwać okresowe susze. Aby zapewnić obfite kwitnienie, pamiętaj jednak o umiarkowanym podlewaniu, ponieważ przesuszenie gleby powoduje stres rośliny i negatywnie wpływa na jej ogólną kondycję.

pielęgnacja róży damasceny

Jakie stanowisko dla róży damasceńskiej?

Róża damasceńska najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Toleruje także lekki półcień. Z tego powodu wygospodarowanie miejsca, w którym będziesz mógł posadzić swój okaz, nie powinno sprawiać żadnych problemów. Jeśli chodzi o stanowisko, róża ta nie jest wymagającą rośliną.

Jak pachnie Rosa damascena?

olejki i perfumy z róży damasceńskiej

Większość róż wydziela przyjemny i intensywny zapach, ale ten gatunek charakteryzuje się wyjątkowymi walorami pod tym względem. Duże, kilkucentymetrowe kwiaty Rosa damascena charakteryzują się wspaniałą wonią. Wyciągi z płatków pod postacią wody różanej oraz olejek różany to podstawowe surowce pozyskiwane z kwiatów. Oba produkty są ważnym elementem pielęgnacji skóry, znajdują szerokie zastosowanie w kosmetyce. Róża damasceńska jest też wykorzystywana w produkcji perfum. Wydzielany przez nią zapach opisywany jest jako słodki i kwiatowy, a przy tym zmysłowy. Przypomina zapach piżma. Woń róży damasceńskiej sprzyja ukojeniu nerwów i relaksowi. 

Od Redakcji

Olejek różany pozyskiwany z płatków róży damasceńskiej wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, a także antyoksydacyjne. Dzięki tym właściwościom, olejek różany jest często stosowany w pielęgnacji skóry, zwłaszcza w przypadku osób z cerą wrażliwą, problematyczną lub dojrzałą. Ponadto, róża damasceńska jest również wykorzystywana w aromaterapii ze względu na swój relaksujący i uspokajający zapach.

Choroby i szkodniki w uprawie róż damasceńskich

Róże bywają atakowane przez liczne mszyce. Ślady ich żerowania to lepka wydzielina, którą można znaleźć na pędach i liściach. Płatki są przysmakiem niektórych chrząszczy. Na zielonych częściach rośliny mogą się także pojawić przędziorki. Zbyt blisko posadzone krzewy często stają się podatne na choroby grzybowe. Aby zapewnić różom bezpieczeństwo, zachowuj między nimi odstępy, tak aby miały zapewnione dość przewiewne miejsce. Poza tym warto unikać polewania ich wodą. Zawsze usuwaj przekwitnięte kwiaty i połamane pędy oraz liście, aby nie przeistoczyły się w źródło infekcji. 

Najlepsze odmiany róży damasceńskiej do ogrodu

rosa damascena olejki różane

W sprzedaży znaleźć można dwie grupy róż damasceńskich. Pierwsza z nich to róże letnie, które kwitną raz w roku, w czerwcu. Druga grupa – róże jesienne – powtarza kwitnienie jesienią. Odmiany tego gatunku wytwarzają kwiaty różowe, łososiowe oraz białe. Do uprawy w ogrodzie najlepiej nadają się te krzewy, które charakteryzują się największą odpornością na mróz. Np. odmian „Kazanlik” o delikatnych jasnych płatkach wykazuje dużą tolerancję na niskie temperatury. Godną uwagi propozycją są też odmiany takie jak „Ispahan” i „Blush Damask”.

Krzew ozdobny z barwnych kwiatów to wyjątkowa ozdoba, której nie powstydzi się żaden ogrodnik. Zadbaj o to, by ta piękna, łatwa w uprawie roślina, jaką jest róża damasceńska, zadomowiła się w twoim ogrodzie i roztaczała wokół swój wspaniały zapach. Ty u Diora, Dior u Ciebie z ich Blooming Bouquet!

Najczęściej zadawane pytania

Czy woda różana to hydrolat?

Tak, woda różana to hydrolat pozyskiwany z destylacji płatków różanych.

Gdzie rośnie róża damasceńska?

Róża damasceńska rośnie głównie w krajach śródziemnomorskich, takich jak Bułgaria, Turcja i Maroko.

Jak stosować olejek różany?

Olejek różany można stosować na skórę twarzy i ciała, dodawać do kąpieli lub masażu, a także do aromaterapii, np. poprzez dyfuzję lub inhalację, aby zrelaksować się i poprawić nastrój.

Kiedy kwitnie róża damasceńska?

Róża damasceńska kwitnie zazwyczaj raz w roku, na przełomie maja i czerwca, tworząc przepiękne, intensywnie różowe kwiaty o niezwykle intensywnym i charakterystycznym zapachu.

Zobacz także:
Archiwum: maj 2023