Trzmielina, jeśli zapewnisz jej odpowiednie warunki, odwdzięczy się pięknie wybarwionymi liśćmi. Zobacz, jak dbać o trzmielinę krok po kroku i na który gatunek warto się zdecydować.
Zapamiętaj!
- Trzmielina dotarła do Polski z Azji, gdzie naturalnie występuje szczególnie w Japonii, Chinach oraz Korei.
- Najpopularniejsze uprawiane gatunki trzmieliny to trzmielina Fortune’a, oskrzydlona i wielkoowocowa.
- Trzmielinę należy posadzić na dużej powierzchni, w glebie żyznej i bogatej w składniki odżywcze.
- Przesadzanie trzmieliny powinno odbywać się jesienią lub wczesną wiosną.
- Trzmielina to trująca roślina, więc jest niewskazana dla osób, które mają dzieci i/lub zwierzęta.
Trzmielina – szczegółowy opis rośliny
Trzmielina – krzew niewielkich rozmiarów należący do rodziny dławiszowatych, z łac. Euonymus. Roślina ta jest niezwykle uniwersalna, a mnogość gatunków sprawia, że może przyjmować różne formy, dlatego z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Niektóre trzmieliny występują w formie pnączy i mogą piąć się na wysokość nawet 3 metrów. Jedne gatunki najlepiej sprawdzają się jako samodzielne okazy, inne stosowane są jako część żywopłotu.
Ciekawostka
Trzmielina dotarła do Europy z Azji, gdzie naturalnie występowała szczególnie w Japonii, Chinach oraz Korei. W Polsce popularnym gatunkiem jest Euonymus europaeus.
Najpopularniejsze gatunki trzmieliny uprawiane w Polsce
Choć w Polsce naturalnie można spotkać jedynie dwa gatunki trzmieliny, uprawianych jest wiele jej gatunków. Zobacz, które są szczególnie warte uwagi!
Trzmielina Fortune’a
Trzmielina Fortune’a w naturalnych warunkach najczęściej występuje w formie krzewu bądź pnącza, jednak w uprawie może być również rośliną płożącą. W naszym kraju jest zazwyczaj niższa niż w kraju swego pochodzenia i osiąga wysokość 20-100 m. Jest to trzmielina zimozielona.
Trzmielina oskrzydlona
Trzmielina oskrzydlona lubi się rozrastać, dlatego doskonale sprawdzi się na większych powierzchniach, gdzie ma zapewnioną odpowiednią przestrzeń do wzrostu. Najpiękniej prezentuje się w okresie jesiennym, gdyż jej liście są wówczas niezwykle pięknie wybarwione.
Trzmielina wielkoowocowa
To gatunek stosunkowo prosty w uprawie, dlatego świetnie sprawdzi się w przypadku amatorów ogrodnictwa. Roślina ta jest odporna na mrozy, dzięki czemu przetrwa nawet temperatury poniżej zera. Osiąga do 3 metrów wysokości i charakteryzuje się przepięknymi, zwisającymi owocami, które stanowią jej prawdziwą ozdobę.
Trzmielina – warunki niezbędne do prawidłowego wzrostu
Aby trzmielina rosła i rozwijała się prawidłowo, musisz zapewnić jej odpowiednie warunki. Różnią się one nieco w przypadku poszczególnych gatunków, jednak zwykle w uprawie można zastosować te same zasady.
Rodzaj gleby
Trzmielina doskonale odnajdzie się w każdej ziemi, jednak jeśli możesz wybrać, lepiej postawić na glebę żyzną bądź piaszczysto-gliniastą. Warto również, by była bogata w składniki odżywcze, które ułatwią roślinie odpowiedni wzrost i rozwój. Jeśli chodzi o pH, nie ma tu szczególnych wymagań i roślina będzie rosła zarówno na glebie kwaśnej, jak i tej bardziej zasadowej.
Nasłonecznienie
Niemal wszystkie gatunki trzmieliny uwielbiają dużo słońca. Najlepszym wyborem są więc dla nich miejsca nieosłonięte, gdyż nie grozi im zbyt duże nasłonecznienie. Dotyczy to szczególnie odmian o dobrze wybarwionych, kolorowych liściach. Gatunkiem, dla którego bardziej odpowiednim miejscem będzie cień, jest trzmielina europejska.
Podlewanie
Trzmielina potrzebuje dużej ilości wody, dlatego nie można zapominać o jej regularnym podlewaniu. W przeciwnym wypadku roślina narażona jest na stres, co prowadzić może do opadania liści czy utraty ich koloru. Ze względu na ich duże zagęszczenie w przypadku wielu gatunków, wyparowywanie wody odbywa się zdecydowanie szybciej.
W jaki sposób prawidłowo sadzić trzmielinę?
Trzmielina to roślina, której musisz zapewnić odpowiednio dużo miejsca do prawidłowego wzrostu. Przed sadzeniem upewnij się, że powierzchnia jest odpowiednio duża, a poza tym nie rosną tam żadne chwasty, które mogłyby utrudnić wzrost młodej rośliny. Jeżeli chodzi o optymalną odległość pomiędzy poszczególnymi okazami, wynosi ona najczęściej 40-50 cm, jednak wszystko zależy od gatunku.
Trzmielina należy do szybko rosnących roślin i może urosnąć nawet kilkanaście centymetrów w ciągu roku, więc nie musisz długo czekać, aż powstanie z niej dorosły okaz, który stanie się prawdziwą ozdobą.
W jaki sposób prawidłowo przycinać trzmielinę?
Przycinanie trzmieliny nie zakłóca jej wzrostu i nie wywołuje zbytniego stresu u rośliny. Zabieg ten najlepiej przeprowadzać wczesną wiosną bądź jesienią. Jako że trzmielina rośnie bardzo szybko, już w pierwszym roku po zasadzeniu możesz zdecydować się na mocne cięcie, dzięki czemu roślina nabierze kształtu. W kolejnych latach przycinaj wystające pędy tak, aby nadać trzmielinie odpowiedni kształt, gdyż będzie prezentować się wówczas zdecydowanie lepiej.
Prawidłowe nawożenie i przesadzanie trzmieliny
Jeżeli chodzi o nawożenie krzewów trzmieliny znajdujących się w ogrodzie, czynność tę warto wykonać dwa razy w roku, w marcu i w czerwcu. Najlepiej w tym celu sprawdzą się uniwersalne nawozy ogrodnicze. Natomiast w przypadku trzmieliny w doniczce nawożenie powinno odbywać się kilka razy w miesiącu przy użyciu płynnych nawozów.
Jeśli chcesz przesadzić swoją trzmielinę, najlepiej czynność tę przeprowadzić jesienią bądź wczesną wiosną. Odporne na przesadzanie są szczególnie młode okazy, jednak i starsze, po odpowiedniej późniejszej pielęgnacji, również świetnie sobie poradzą.
Czy uprawa trzmieliny to dobry pomysł, jeśli masz zwierzęta lub małe dzieci?
W tej sytuacji lepiej zdecydować się na inne rośliny, gdyż trzmielina jest niezwykle trująca. Największe stężenie glikozydów, czyli substancji odpowiadających za jej szkodliwość, znajduje się w owocach. Dzieci często myślą, że są jadalne i dlatego narażone są na ogromne niebezpieczeństwo. Po spożyciu owoców trzmieliny często pojawiają się wymioty, biegunka oraz ogólne osłabienie organizmu.
Trzmielina – prawidłowe rozmnażanie rośliny
Rozmnażanie trzmieliny, jak i cała jej uprawa, jest stosunkowo prosta. Roślina ta jest krzewem, więc najprostszą metodą jest ukorzenianie odkładów. Metoda ta polega na przysypaniu pędu ziemią. Po kilku miesiącach, gdy zaobserwujesz wzrost korzeni, możesz odciąć go od rośliny macierzystej.
Trzmielinę można wyhodować również z sadzonek pędowych bądź z nasion, jednak rozmnażanie przez ukorzenianie odkładów stanowi najpopularniejszą metodę.
Trzmielina pnąca, płożąca lub krzew. Możesz z niej stworzyć żywopłot. Do wyboru masz wiele opcji. Roślina ta, ze względu na uniwersalność, stanowić może prawdziwą ozdobę ogrodu, i to tylko od ciebie zależy, na który gatunek się zdecydujesz. Jeśli chcesz zająć się uprawą trzmieliny, koniecznie zapoznaj się z powyższym artykułem i zdobądź niezbędną wiedzę na temat tej rośliny!
Często zadawane pytania
Jak szybko rośnie trzmielina?
Trzmielina rośnie umiarkowanie szybko, około 60-100 cm rocznie.
Co lubi trzmielina?
Trzmielina lubi stanowiska słoneczne lub półcieniste, gleby wilgotne, żyzne i przepuszczalne.
Czy trzmielinę trzeba okrywać na zimę?
Trzmieliny nie trzeba okrywać na zimę, ale w pierwszych latach po posadzeniu warto zabezpieczyć korzenie ściółką.
Czy trzmielina jest zimozielona?
Większość odmian trzmieliny jest zimozielona.
Gdzie posadzić trzmielinę?
Trzmielinę warto posadzić jako roślinę ozdobną w ogrodzie, na rabatach, wzdłuż ogrodzenia lub jako żywopłot.