Trzmielina oskrzydlona znana jest również jako płonący krzew. Wszystko za sprawą mocno wybarwionych liści, które sprawiają, że krzew przyjmuje piękną, czerwoną barwę. Jednak aby trzmielina rozwijała się prawidłowo, niezbędna jest jej odpowiednia pielęgnacja.
Trzmielina oskrzydlona – szczegółowy opis rośliny
Trzmielina oskrzydlona (Euonymus alatus) to roślina pochodząca z Chin, Japonii i Korei. Może osiągać wysokość 2-3 metrów. Ma charakterystyczne liście, które zachwycają głównie jesienią, gdyż osiągają wówczas piękny, czerwony kolor. Wyróżnia się też czerwonofioletowymi owocami. Trzmielinę ognistą często można spotkać w różnego rodzaju parkach, gdyż stanowi prawdziwą ozdobę.
Trzmielina oskrzydlona – warunki uprawy
Aby trzmielina rosła i rozwijała się prawidłowo, konieczne jest zapewnienie jej odpowiednich warunków. Dobrą informacją jest to, że roślina ta nie ma zbyt dużych wymagań, dzięki czemu jej uprawą mogą się nawet zajmować amatorzy ogrodnictwa.
Nasłonecznienie
Trzmielina lubi dobrze nasłonecznione miejsca. Gdy słońca jest zbyt mało, nie może rozwijać się prawidłowo. Przy odpowiedniej ilości słońca jej liście dobrze się wybarwią i roślina osiągnie niezwykły kolor.
Rodzaj gleby
Również w przypadku gleby trzmielina nie jest zbyt wymagająca – sprawdzi się doskonale zarówno sucha, jak i świeża, o pH lekko kwaśnym bądź zasadowym. Jednak gdy pH będzie zbyt niskie, konieczne jest zastosowanie specjalnych środków, które sprawią, że stanie się ona bardziej zasadowa.
Podlewanie
Trzmielina oskrzydlona dobrze znosi okresy niedoboru wody, jednak nie oznacza to, że nie należy jej podlewać. Ze względu na płytki system korzeniowy roślina nie zawsze jest w stanie pobierać wodę z głębszych warstw ziemi i dlatego konieczne jest jej regularne podlewanie. Niezbędne jest to głównie w okresie letnim, gdy temperatury osiągają wysokie wartości. Warto pamiętać, by przy podlewaniu nie zmoczyć pędu i liści. Czynność tę najlepiej wykonywać wczesnym rankiem bądź wieczorem.
Jak prawidłowo nawozić i przycinać trzmielinę?
Ognisty krzew do prawidłowego wzrostu potrzebuje odżywienia w formie nawozu. Najlepiej sprawdzi się ten wieloskładnikowy, który dostarczy zarówno mikro- jak i makro-elementów. Powinno się nawozić trzmielinę na początku okresu wegetacyjnego.
Jeśli chodzi o przycinanie, nie wiąże się to ze zbyt dużym stresem dla rośliny. Aby nadać jej odpowiedni kształt, przycinanie trzmieliny powinno odbywać się raz bądź dwa razy do roku.
W jaki sposób należy rozmnażać trzmielinę ognistą?
Trzmielinę ognistą rozmnaża się za pomocą sadzonek pędowych. Początkowo, w okolicach sierpnia, należy odciąć pęd z rośliny macierzystej o długości około 10 cm i umieścić go w mieszaninie piasku i torfu. Przed przystąpieniem do tej czynności warto również użyć ukorzeniacza, gdyż cały system korzeniowy wytworzy się wówczas zdecydowanie szybciej. Wiosną, gdy zaobserwujesz już wytworzenie korzeni, roślinę należy przesadzić na stałe miejsce w ziemi.
Czy trzmielina ognista jest bezpieczna dla zwierząt i ludzi?
Jeśli chodzi o ptaki, owoce trzmieliny stanowią dla nich doskonały pokarm i są świetną formą pożywienia szczególnie w okresie zimowym. Czerwone i niezwykle atrakcyjne owoce trzmieliny nie są jednak odpowiednie dla ludzi, dla których są niezwykle trujące. Dlatego jeśli masz dzieci, musisz szczególnie zadbać o ich bezpieczeństwo, jeśli chcesz mieć trzmielinę w swoim ogrodzie. Jej owoce mogą stanowić dla nich pokusę ze względu na to, że przypominają te jadalne. Trzmielina oskrzydlona jest również trująca dla psów i kotów, po spożyciu przez nie owoców można zaobserwować wymioty, biegunkę oraz ogólne osłabienie organizmu.
Co jeszcze warto wiedzieć o trzmielinie oskrzydlonej?
Jeśli zdobyłeś już niezbędną wiedzę na temat pielęgnacji, zobacz, co jeszcze warto wiedzieć o trzmielinie oskrzydlonej!
Duża odporność na czynniki zewnętrzne i atmosferyczne
Trzmielina oskrzydlona to roślina niezwykle prosta w uprawie, odporna zarówno na mróz, jak i na suszę. Nie straszne jej zanieczyszczenia powietrza, dlatego niezwykle często można ją spotkać w parkach nawet w dużych miastach. Sprawdza się doskonale zarówno rosnąc osobno, jak również w otoczeniu innych roślin, na przykład iglaków. Może być też ciekawym elementem żywopłotów.
Nietypowe formy trzmieliny oskrzydlonej
Warto pamiętać, że trzmielina oskrzydlona ma swoje odmiany. Popularna jest odmiana „Compactus”, która wyrasta na wysokość zaledwie jednego metra, dlatego doskonale sprawdzi się w przypadku mniejszej powierzchni. Równie ciekawym rozwiązaniem jest trzmielina oskrzydlona na pniu, która prezentuje się naprawdę atrakcyjnie i świetnie sprawdzi się zarówno w ogrodach, jak i parkach.
Trzmielina czerwona to roślina, która ze względu na barwę swoich liści i atrakcyjne owoce stanowi prawdziwą ozdobę. Jeśli zastosujesz kilka zasad, będziesz mógł cieszyć się pięknie rozwijającą się rośliną. Koniecznie zapoznaj się z powyższym artykułem i zdobądź niezbędną wiedzę na temat pielęgnacji trzmieliny oskrzydlonej oraz poznaj jej nietypowe formy, które z pewnością odmienią wygląd twojego ogrodu!