Hortensja ogrodowa to popularny krzew, który charakteryzuje się obfitym kwitnieniem i pięknymi kolorami. Jak go uprawiać, aby rośliny stały się najbardziej efektowne? Podpowiadamy!
Hortensja ogrodowa kojarzona jest zwykle z ogrodami romantycznymi i utrzymanymi w sielskim stylu angielskim. Krzew ten z powodzeniem sprawdzi się jednak również w nowoczesnych aranżacjach! Sprawdź, jak dbać o tę roślinę, jakie warunki należy jej zapewnić i poznaj metody jej rozmnażania. Zapraszamy do dalszej lektury!
Hortensja ogrodowa – co warto wiedzieć?
Hortensja ogrodowa (łac. Hydrangea macrophylla) to roślina naturalnie występująca na terenie Azji, która rośnie głównie w Japonii, Korei i Chinach. Od lat jest jednak również niezwykle popularna w ogrodach na całym świecie. Warto wiedzieć, że odmiany ogrodowe rośliny to najczęściej mieszańce i gatunki celowo wyhodowane w celach ozdobnych.
Jak wygląda ta roślina?
Roślina dorasta do 1,5 metra wysokości, choć zdarzają się również odmiany niższe. Pokrój najczęściej jest kulisty albo rozłożysty, rzadziej nieregularny. Liście krzewów są ciemnozielone i mają jajowaty kształcie. Ich brzegi są delikatnie ząbkowane. Największą ozdobę hortensji ogrodowej stanowią jednak jej pełne, duże kwiatostany. Mogą przybierać wiele różnych kolorów (od białego, przez różowy i czerwony, aż po niebieski i fioletowy). Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kolor kwiatów zależy od odczynu gleby i może być dowolnie zmieniany. Warto wiedzieć, że na glebie z kwaśnym odczynem hortensja wyda niebieskie kwiaty. Hortensje ogrodowe kwitną od czerwca do sierpnia.
Odmiany hortensji ogrodowej
Hortensje ogrodowe można podzielić na podgrupy, a cechą różnicującą jest wygląd kwiatostanu. Najbardziej znane (kuliste) kwiatostany to cecha charakterystyczna hortensji wielkokwiatowych. Kwiaty hortensji, które wyglądem przypominają czepki, to tzw. grupa lacecaps. Ta grupa roślin jest jednak mniej popularna i trudniejsza w uprawie (bardzo silnie reaguje na mróz, co hamuje kwitnienie krzewów).
Najbardziej popularne odmiany tego gatunku hortensji to:
- „Bouquet Rose” – wysoki krzew (do 1,5 m wysokości) o kulistych kwiatostanach;
- „Hamburg” – kwiaty mają widoczne tzw. piłkowane podziały;
- „Masja” – o bardzo dużych, kulistych kwiatach.
Uprawa hortensji i pielęgnacja krzewów
Hortensje ogrodowe dobrze rosną na stanowiskach półcienistych i zacisznych (osłoniętych od wiatru). Można jednak umieścić je również na rabatach znajdujących się w miejscach słonecznych, jasnych i ciepłych. Gleba powinna być:
- lekka;
- żyzna;
- wilgotna;
- o kwaśnym odczynie (pH pomiędzy 4,5 a 5,5).
Krzewy nie lubią podłoży gliniastych i ciężkich. Hortensje są bardzo wrażliwe na suszę, więc regularnie sprawdzaj stan gleby i staraj się stale utrzymywać jej wilgotność!
Nawożenie i podlewanie roślin
Hortensja ogrodowa szybko więdnie i usycha, jeśli nie zapewnisz jej odpowiedniego poziomu nawodnienia, więc w okresie wzrostu i kwitnienia (od kwietnia do sierpnia) często podlewaj rośliny. Latem najlepiej robić to codziennie, aby gleba przez cały czas była wilgotna (ale nie przelana!). Hortensje podlewaj wczesnym rankiem albo późnym wieczorem. Strumień wody kieruj w dół, na glebę, a nie na liście, pąki kwiatowe czy rozwinięte kwiatostany.
A co z nawożeniem? Hortensje bardzo potrzebują odpowiedniej ilości składników odżywczych, aby mogły odwdzięczyć się obfitym kwitnieniem. Od wiosny do jesieni regularnie stosuj nawozy do hortensji albo różaneczników i roślin wrzosowatych. Dokarmiaj rośliny zgodnie ze wskazaniami producenta – po raz ostatni w roku pod koniec sierpnia albo na początku września. Jeśli zakupisz nawóz płynny, stosuj go co 7–10 dni.
Jak i kiedy przycinać hortensje?
Czy hortensje ogrodowe trzeba regularnie przycinać? Nie! Nie rób tego, jeśli nie masz wprawy. Jeżeli jednak zależy ci na podcięciu krzewu, bo chcesz nadać mu bardziej odpowiedni kształt, przytnij roślinę tuż po okresie kwitnienia. Ostrożnie usuń same przekwitłe kwiatostany, ale uważaj, by nie uciąć również znajdujących się poniżej pąków. To właśnie z nich wyrosną przyszłoroczne kwiaty (hortensja wypuszcza pąki już w sierpniu poprzedniego roku!). Nigdy też nie przycinaj krzewu tuż przy ziemi – w następnym roku odrośnie, ale nie zakwitnie.
Zimowa uprawa hortensji ogrodowej
Hortensja ogrodowa jest bardzo delikatna i źle znosi przymrozki. Zanim więc na dobre zaczną się jesienią, odpowiednio przygotuj krzewy do zimowania.
- Zwiąż je tak, aby utworzyły stożek.
- Następnie obsyp podłoże torfem lub korą. Możesz też obłożyć je gałązkami jedliny.
- Teraz pozostanie ci już tylko zadbać o odpowiednie okrycie roślin. Owijaj krzewy agrowłókniną albo słomianą matą.
- Wiosną z usunięciem jej z roślin poczekaj aż na pewno miną ostatnie przymrozki. Wówczas zyskasz pewność, że hortensja nie utraciła pąków i znów zakwitnie w okazały sposób.
Rozmnażanie roślin we własnym ogrodzie
Hortensje ogrodowe najlepiej rozmnażać przez pobranie sadzonek zielonych. Możesz zająć się tym w okresie od czerwca do sierpnia.
- Odetnij miękki, wciąż rosnący pęd o długości ok. 15 cm. Ważne jest, abyś ciął pod drugą parą liści.
- Następnie usuń dolne liście, a górne skróć do połowy.
- Sadzonki zanurz w ukorzeniaczu, a potem umieść w skrzyniach wypełnionych mieszanką torfu, piasku i ziemi (w proporcjach 1:1:1).
- Staraj się ustawić je w takim miejscu, aby stale móc utrzymywać w nim temperaturę 24°C.
- Podlewaj miękką (np. odstaną albo przegotowaną) wodą tak, aby podłoże przez cały czas było wilgotne.
Przesadzanie hortensji ogrodowej
Nie należy sadzić hortensji w ogrodzie w tym samym roku, nawet jeśli sadzonki już się ukorzeniły! Pozostaw je w skrzyniach na zimę przykryte aż po wierzchołek torfem. Na docelowe miejsca przesadź roślinki dopiero wiosną kolejnego roku. Najlepsze efekty osiągniesz, kiedy najpierw zahartujesz młode rośliny. Jak to zrobić? Wynoś skrzynie na dwór, pozostawiając je tam na coraz dłuższy czas. Dopiero po ok. 10–14 dniach przesadź hortensje do ogrodu. W ten sposób możesz być niemal pewien uzyskania pięknych krzewów ozdobnych!
Hortensje ogrodowe możesz też wyhodować z nasion. Ta metoda zabiera jednak znacznie więcej czasu i nigdy nie daje pewności pełnego sukcesu.
Choroby i szkodniki atakujące hortensję ogrodową
Pielęgnacja hortensji oznacza także ochronę krzewów przed szkodnikami i chorobami oraz szybkie zwalczanie ich, kiedy się pojawią. Szkodniki, które możesz zauważyć na hortensji, to mszyce, nicienie, przędziorki, pluskwiaki oraz ślimaki. Jeśli są nieliczne, zwalczysz je domowymi metodami (wystarczy np. opryskać krzewy gnojówką z pokrzyw albo mieszanką wody i octu). Większe kolonie szkodników lepiej zwalczać przeznaczonymi do tego środkami chemicznymi.
Krzewy mogą zostać zaatakowane także przez choroby grzybowe – mączniak prawdziwy hortensji lub plamistość liści. Mączniak pozostawia na roślinie biały nalot, który z czasem staje się szary lub brunatny. Plamistość liści objawia się owalnymi czerwonymi plamkami, które pokrywają coraz większe obszary liści. Obydwie choroby najlepiej zwalczyć środkami dostępnymi w sklepach ogrodniczych.
Ciekawostki i sposoby wykorzystania hortensji
- Skąd pochodzi nazwa rośliny? Geneza słowa nie jest jasna. Jedni utrzymują, że to przeniesienie na rośliny starego kobiecego imienia. Inni zaś, że nazwa hortensji wywodzi się od łacińskiego słowa oznaczającego ogród (hortus).
- Hortensja ogrodowa, mimo że jest krzewem, występuje także w formie miniaturowych roślin doniczkowych. Wówczas możesz hodować ją na okiennym parapecie albo na balkonie.
- Kwiaty hortensji można ścinać i umieszczać w wazonach jako ozdobę salonu. Duży bukiet świetnie prezentuje się w klasycznych i rustykalnych wnętrzach. Z kolei pojedynczy kwiat cięty w cienkim wazonie uzupełni nowoczesne aranżacje.
Hortensja ogrodowa, obok hortensji bukietowej i hortensji pnącej, jest jednym z bardziej popularnych gatunków tej rośliny. Jej bogato kwitnące kwiatostany z daleka przyciągają uwagę. Warto zaopatrzyć się w sadzonki hortensji i uzupełnić ogrodową aranżację o choć jeden krzew!