Dobry nawóz to podstawa przy uprawie roślin ozdobnych. Choć istnieją rodzaje, które go nie potrzebują, hortensje do nich nie należą. Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy artykuł, w którym dowiesz się jakie wymagania powinien spełniać nawóz do hortensji.

Hortensja (Hydrangea) to grupa pięknych, niskich ogrodowych krzewów ozdobnych z kwiatami. Należą do rodziny hortensjowatych. W skład całej grupy wchodzi 78 gatunków – w Polsce jest ich 37 i wszystkie znajdują się w ogrodach. Naturalnie wyrastają wyłącznie w Azji i obu Amerykach. Można spotkać je w lasach, przy brzegach i na skalistych stokach. Ten rodzaj roślin wymaga regularnego nawożenia, dlatego nawóz do hortensji jest konieczny.

Dlaczego hortensje powinny być nawożone? Z jaką częstotliwością należy je nawozić?

Nawozy są substancjami wytwarzanymi w celu wspomagania wzrostu i rozwoju roślin. Produkty te wzbogacają glebę o niezbędne składniki. Dzięki temu, właściwości chemiczne, fizyczne, biologiczne oraz fizykochemiczne gatunków stają się lepsze. W przypadku niektórych odmian, w tym hortensji, nawozy mogą zmieniać kolor kwiatów.

Nie wszystkie rośliny muszą być regularnie nawożone – w przypadku niektórych nie ma takiej potrzeby. Wszystko zależy od wymagań danego gatunku. Hortensje mają wysokie wymagania – dlatego nawożenie ich jest koniecznością.

Z pewnością zastanawiasz się, z jaką częstotliwością należy nawozić hortensje. Powinieneś dostarczać im nawóz tuż przed rozpoczęciem ich kwitnienia – w wiosnę i kontynuować aż do końca lata. Częstotliwość nawożenia zależna jest od rodzaju nawozu, który wybierzesz.

Nawóz do hortensji – wymagania glebowe rośliny

Idealna ziemia dla dowolnego gatunku hortensji jest żyzna, wilgotna, przypuszczalna i kwaskowa. Odczyn pH powinien mieścić się w zakresie od 5,5 do 6.0.

Hortensje najlepiej zaopatrzyć w wodę codziennie – gleba musi być stale wilgotna. Dlatego roślina potrzebuje regularnego podlewania. Uważaj jednak, aby nie przesadzić – powinna być podlana, ale nie zalana. Radzimy unikać lania wody bezpośrednio na kwiaty. Zalecamy podawanie jej na ziemię – organizm pobierze z niej potrzebne płyny.

Kwiatek potrzebuje wielu składników i minerałów. Powinieneś uzupełniać je nawożeniem. W większości podłoże nie jest zbyt bogate w azot i inne składniki odżywcze, których potrzebuje roślina. Aby uniknąć wystąpienia niedoborów, ważne jest jej odpowiednie nawożenie.

Rodzaje nawozów wykorzystywanych w uprawie

Nawozy można podzielić na dwie główne grupy – naturalne i sztuczne. Choć cel ich wykorzystywania jest taki sam – poprawa wyglądu i ogólnej kondycji roślin, to różnią się od siebie w działaniu.

Nawozy organiczne (naturalne)

Są to nawozy, które wykorzystuje się na niewielkich obszarach – działkach czy w prywatnych, domowych ogrodach. Składają się z naturalnych elementów (np. resztek warzyw, owoców) i nie są szkodliwe dla środowiska naturalnego.

Ogromnym plusem tego rodzaju nawozów jest możliwość ich domowej, produkcji. Choć istnieją także naturalne, sklepowe produkty, nie każdego na nie stać. Kolejna ich zaletą jest fakt, że zwiększają one próchnicę gleby, a także jej napowietrzenie oraz pojemność wodną.

Minusem natomiast jest słabsze działanie. Na jakiekolwiek efekty trzeba czekać dłużej. Z tego powodu nawozy naturalne nie znajdują zastosowania przy większych uprawach.

Produkty zaliczane do nawozów organicznych:

Nawozy sztuczne (chemiczne)

Mogą zdecydowanie lepiej zasilać rośliny w różne składniki odżywcze. Dostępność produktów chemicznych na sklepowych półkach jest tak duża, że znajdziesz wszystko, czego w danym momencie potrzeba twoim uprawom.

Największą zaletą substancji zaliczanych do grupy nawozów sztucznych, jest siła działania. Efekty nawożenia utrzymują się przez wiele dni, a szybszy wzrost roślin zauważalny jest gołym okiem. Z tego powodu zdecydowanie częściej wykorzystuje się ją na dużych uprawach rolnych. Środki te zawierają wiele składników odżywczych. Najczęściej wybieranym rodzajem nawozów sztucznych są nawozy mineralne, czyli:

  • nawozy azotowe,
  • nawozy potasowe,
  • nawozy fosforowe,
  • nawozy magnezowe

Głównym minusem tych chemicznych nawozów płynnych jest przenikanie, wgłąb gleby, aż do wód gruntowych, powodując ich zanieczyszczanie. Z tego też powodu co jakiś czas warto wykonać szczegółową analizę ziemi.

Nawóz do hortensji – czym nawozić hortensje? Podsumowanie

Gdy znajdziesz odpowiedni nawóz do hortensji dla swoich krzewów ogrodowych, zacznij nawozić je już wczesną wiosną. Przed rozpoczęciem uprawy kwiatów zwróć uwagę na glebę. Powinna ona mieć kwaśny odczyn i pH na poziomie mieszczącym się między 5,5 a 6,0.

Hortensje to rośliny ogrodowe – w związku z tym sugerujemy korzystanie z naturalnych, organicznych nawozów do hortensji. Może być to nawóz wytworzony w domu – kompost czy obornik bądź taki, który kupiony został w sklepie – np. nawóz granulowany. Pamiętaj, aby przed użyciem dokładnie przeczytać etykiety zawarte na opakowaniu i stosować się do zaleceń producenta.

Choć nawozy sztuczne są mocniejsze i ich działanie jest dłuższe, naturalne rozwiązania w zupełności spełnią oczekiwania każdego gatunku hortensji. W wystarczającym stopniu zakwaszą podłoże i dostarczą doglebowo wszystkich niezbędnych dla rośliny minerałów tak, aby nie wystąpiły niedobory.

Pamiętaj również o tym, że istnieje możliwość zmieniania koloru kwiatów, wykorzystując odpowiednie nawozy do hortensji.

Zobacz także:
Archiwum: październik 2022