Hortensja piłkowana to piękna i okazała roślina ogrodowa. Jednak aby twoja też taka była, należy odpowiednio o nią zadbać. Podpowiemy ci, jakie zabiegi sprawią, że krzew wyrośnie pokaźnych rozmiarów, a jego kwiaty olśniewały rozmiarem i barwą. Dowiesz się również, które typy gleby są przez nią tolerowane i jakie warunki najbardziej sprzyjają rozwojowi kwiatu.

Hortensja piłkowana (Hydrangea serrata) – pochodzenie i cechy charakterystyczne

Hortensja piłkowana jest mniejsza od innych gatunków pochodzących od hortensji ogrodowej. Wywodzi się rejonu wschodniej i południowej Azji. Charakteryzuje się lancetowatymi liśćmi o piłkowatych krawędziach w różnych odcieniach zieleni, które jesienią zmieniają kolor na czerwony a czasem złoty. Osiąga od 100 cm do 150 cm wysokości. Kwiatostany mają 10 cm średnicy i pojawiają się latem. Rozróżnia się kwiaty płodne o barwie niebieskiej lub białej otoczone przez kwiaty płonne koloru niebieskiego, lub różowego, w zależności od pH gleby.

Odmiany hortensji piłkowanej

W sklepach ogrodniczych znajdziesz ponad dwadzieścia różnych odmian hortensji piłkowanej. Różnią się między sobą między innymi wysokością, barwą kwiatostanu, kolorem liści czy okresem kwitnienia. Zapoznaj się z najpopularniejszymi krzewami i dobierz odpowiedni do swojego ogrodu.

Diadem

Roślina dorasta do 100 cm wysokości. Charakteryzuje się małymi kwiatostanami z intensywnie czerwonymi lub niebieskimi kwiatami o silnym zapachu. Kwitnie od czerwca do sierpnia, a jesienią jej liście przybierają purpurowej barwy.

Hortensja piłkowana Bluebird

Bluebird osiąga wysokość jednego metra. Kwitnie od lipca do września na różowo lub niebiesko, kolor kwiatów zależy od odczynu pH gleby. Krzew ma owalny przekrój charakteryzujący się jasnozielonymi liśćmi miejscami lekko zaczerwienionymi. Niektóre odmiany dobrze znoszą zimę, jednak nie Bluebird, który jest wrażliwy na mróz.

Golden Sunlight

Jest to krzew dorastający do 120 cm wysokości. Rośnie smukły i cechuje go biało czerwony kwiatostan. Liście mają barwę żółtą, ale pod koniec lata stają się ciemnozielone. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Ze względu na to, iż krzewy te są węższe niż typowa hortensja, można sadzić je nieco gęściej.

Kurenai – japońska odmiana

Osiąga zaledwie 75 cm wysokości, dzięki czemu nadaje się nie tylko do mniejszych ogrodów, ale też jako roślina doniczkowa. Dobrze znosi przymrozki oraz duże nasłonecznienie. Obfituje w jasnoróżowe kwiaty z ciemnymi brzegami. Na jednym metrze kwadratowym możesz posadzić nawet dwie rośliny.

Grayswood – olbrzym wśród hortensji

Odmiana hortensji piłkowanej o nazwie grayswood wyróżnia się rozmiarami na tle innych gatunków. Krzew potrafi osiągnąć nawet 200 cm wysokości. Latem na szczytach pędów pojawiają się biało-różowe kwiaty zmieniające później barwę na bordową.

Wymagania hortensji piłkowanej

Uprawę hortensji piłkowanej zaleca się osobom doświadczonym, ponieważ jest to wymagająca roślina. Najlepiej rośnie na świeżym, żyznym i wilgotnym podłożu. Gleba, w której będziesz rósł krzew, powinna mieć odczyn lekko kwaśny. Jeśli sadzisz hortensję na podłożu wapiennym, konieczne jest zakwaszenie go siarczanem glinu. Dość dobrze znosi przymrozki, ale najlepiej osłonić ją przed zimnym wschodnim wiatrem.

Jak sadzić krzewy hortensji?

Jak już wiesz, hortensja piłkowana ma wysokie wymagania glebowe, podobnie jest z nawodnieniem. Powinieneś zapewnić przepływ wody w glebie, nieco ją wzruszając łopatą lub mieszając ziemię ze żwirem, lub piaskiem. Warto także ułożyć wokół krzewu pięciocentymetrową warstwę ściółki co ograniczy parowanie.

Nawożenie, pielęgnacja i rozmnażanie hortensji

Hortensję piłkowaną rozmnaża się na dwa sposoby. Jeden z nich wymaga użycia sadzonek zielnych pobierane z wierzchołków krzewu. Druga metoda to rozmnażanie przez odkłady. Należy przygiąć długie pędy do ziemi i przymocować, wygięte części przysypujesz ziemią, a po 12 miesiącach powinny pojawić się ukorzenione sadzonki.

Hortensja wymaga wyboru odpowiedniego miejsca i przygotowaniem podłoża o właściwej wilgotności podłoża. Do nawożenia najlepiej sprawdzi się obornik oraz specjalny nawóz do hortensji. Jeśli zaniedbasz tę czynność, masz bardzo małe szanse na uzyskanie na lato kwiatostanu o średnicy 10 cm. Krzew będzie słaby i chorowity.

Hortensja piłkowana zdobyła popularność za sprawą swoich walorów estetycznych oraz długo trwającego okresu kwitnienia. W jej uprawę musisz włożyć sporo pracy, ale w zamian będziesz cieszył się pięknymi roślinami.

Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2022