Liliowiec powstał w wyniku krzyżówki różnych gatunków liliowatych. Twórcą tego gatunku jest George Yeld, który swoje starania podjął w 1893 roku. W wyniku krzyżowania gatunków dzikich udało się stworzyć odmianę o nazwie „Apricot”. Od tego czasu popularność tej rośliny rosła z roku na rok. Poznaj sposoby uprawy i zabiegi pielęgnacyjne dla liliowców.
Liliowiec ogrodowy – jak wygląda ta bylina?
Liliowiec nazywany jest również dzienną lilią lub pajęczą lilią. Osiąga wysokość do 80 cm i wytwarza liście wygięte, o łukowatym kształcie. Kłącza rośliny są mocne i grube, a korzenie mogą wrastać nawet na głębokość 80 cm w głąb ziemi. Liliowce to byliny wytwarzające duże kwiaty przypominające kształtem kwiaty lilii. Na jednym pędzie może wyrosnąć kilka kwiatów.
Są zróżnicowane kolorystycznie, spotyka się odmiany w kolorze pomarańczowym, czerwonym, żółtym, a także w pastelowych kolorach. Istnieją też odmiany o kwiatach dwubarwnych. Każdy z kwiatów kwitnie tylko jeden dzień, jednak roślina wytwarza ich na tyle dużo, że zdobią ogród do jesieni.
Jakich warunków w ogrodzie potrzebuje liliowiec?
Hemerocallis nie ma dużych wymagań jeśli chodzi o jakość ziemi. Rośnie najlepiej w glebach wilgotnych i próchniczych, o odczynie kwaśnym lub zasadowym. Jednak poradzi sobie równie dobrze na suchych stanowiskach. Aby móc podziwiać kwitnące do września kwiaty, można stworzyć mieszankę żyznej i przepuszczalnej ziemi. Można dodać niewielką ilość kompostu lub obornika. Sztuczne nawozy mineralne nie są polecane w dużych ilościach, gdyż mogą mieć znaczący wpływ na zdolność przetrwania rośliny w okresie zimowym.
Zapotrzebowanie na wodę
Choć liliowce to długowieczne kwiaty i całkiem dobrze znoszą okresową suszę, w okresie wytwarzania pąków potrzebują spore ilości wody. Należy je w tym czasie obficie podlewać, dzięki czemu zapewnimy im intensywne kwitnienie przez całe lato i początek jesieni. Jeśli sadzisz liliowce w słonecznej części ogrodu, powinieneś szczególnie pamiętać o ich regularnym i obfitym nawadnianiu.
Jakie stanowisko dla liliowca?
Liliowiec rośnie najlepiej na stanowiskach słonecznych. Ze względu na spore zapotrzebowanie na wodę, sprawdzi się jako roślina ozdobna w okolicy oczek wodnych. Rośliny posadzone w słońcu będą obfitowały w większą ilość kwiatów. Z kolei rosnące w bardziej zacienionych miejscach wytworzą bardziej mięsiste liście.
Liliowiec – sadzenie i rozmnażanie
Przed sadzeniem ziemię dla Hemerocallis można spulchnić i uzupełnić nieco przygotowaną wcześniej mieszanką ziemi. Należy pamiętać, że korzenie sadzonek nie mogą być wkopane zbyt głęboko. Wystarczy jedynie kilka centymetrów. Sadzenie można przeprowadzić już w kwietniu. Jeśli ziemia nadal jest zmrożona, należy z sadzeniem poczekać aż grunt całkiem odmarznie.
Dziennica – czy jest odporna na zimno?
Dziennica bez problemu może w gruncie przeczekać zimę. Sadzonki są odporne na naprawdę niskie temperatury. Niektóre odmiany są bardziej wrażliwe, jednak informację na ten temat można uzyskać w czasie zakupu w sklepie ogrodniczym. W przypadku delikatniejszych odmian wystarczy zabezpieczyć roślinę, tworząc okrycie w formie kopczyka z kory. To w zupełności wystarczy, by przetrwały najchłodniejszy czas w roku.
Liliowiec ogrodowy – najciekawsze odmiany do ogrodu
Liczne krzyżówki doprowadziły do powstania ciekawych, niższych odmian liliowców. Różnobarwne dziennice pięknie prezentują się na kwiatowej rabacie w ogrodzie w otoczeniu innych krzewów ozdobnych. Do najciekawszych odmian należą:
- „Little Paul” – odmiana o dużych, żółtych kwiatach z charakterystycznym różowym okręgiem wewnątrz;
- „Night embers” – posiada piękne kwiaty w kolorze ciemnoróżowym;
- „Holiday Delight” – najbardziej popularna odmiana o ognistych, pomarańczowych kwiatach;
- „Pardon me” – kwiaty w kolorze bordowym z żółtym okręgiem w środku;
- „Crimson Pirate” – posiada niezwykle atrakcyjne kwiaty w kolorze czerwonym z żółtymi paskami;
- „Frans Hals” – kwiaty intensywnie pomarańczowe i żółte z prążkami;
- „Berlin Talbox” – najwyższa odmiana, osiąga nawet 182 cm wysokości.
Miniaturowe odmiany liliowców na balkon lub do ogrodu
Jeśli nie masz możliwości zasadzenia dużych rozmiarów dziennicy, z powodzeniem możesz posadzić łatwe w uprawie sadzonki liliowców miniaturowych. Okres kwitnienia przypada, podobnie jak u pozostałych odmian na okres od czerwca do września. Miniaturowe liliowce osiągają wysokość do 40 cm, dlatego z powodzeniem mogą zdobić balkony i tarasy. Najbardziej popularne to:
- „Little Grapette” – o kwiatach w kolorze fioletu z żółtym paskiem na płatkach i falowanych brzegach;
- „Roswitha” – kwiaty o bordowym wnętrzu i kremowych płatkach;
- „Longsfield Pearl” – kremowe kwiaty z jasnozielonym okręgiem w środku;
- „Stella d’oro” – najdłużej kwitnąca odmiana, kwiaty pojawiają się nieprzerwanie od maja do nawet pierwszych przymrozków, wciąż wytwarza nowe pąki, w czasie jednego sezonu może wydać aż do 500 kwiatów.
Rozmnażanie liliowców
Aby uzyskać czystą odmianę, najlepiej jest rozmnażać dzienną lilię poprzez podział rośliny. Zabieg rozsadzania najlepiej jest przeprowadzić wiosną, przed kwitnieniem, lub jesienią, czyli tuż po nim. Roślinę należy wykopać, obciąć nieco korzenie na długość około 15 cm i zasadzić ponownie w innym miejscu. Takie odświeżanie może się również sprawdzić, gdy liliowiec kwitnie mniej obficie w danym sezonie.
Różnorodność barw pajęczej lilii sprawia, że są uwielbiane przez hodowców kwiatów i miłośników prac w ogrodzie. Liliowiec dobrze komponuje się w ogrodzie z innymi wysokimi bylinami i trawami ozdobnymi. Lubi towarzystwo innych roślin i krzewów ozdobnych. Najpiękniejsze kwiaty wydaje, gdy zostanie zasadzony na słonecznej rabacie osłoniętej od bezpośredniego wiatru. Karłowate odmiany można z powodzeniem sadzić w doniczkach.