Lilia słynie ze swojego intensywnego zapachu. Wiele odmian tych kwiatów będzie piękną ozdobą ogrodu, a ich urodę można podziwiać od maja do września. Dowiedz się, czy uprawa lilii może być wymagająca i poznaj ciekawe odmiany.
Lilie można spotkać niemal w każdym kolorze, a zliczenie ich odmian to trudne zadanie nawet dla pasjonatów hodowli kwiatów. Lilia należy do wymagających roślin, ale za odpowiednią pielęgnację odwdzięczy się pięknym wyglądem i zapachem. Kiedy ją sadzić? Jakiej gleby wymaga? Wśród jakich roślin może wyglądać najbardziej efektownie? Poznaj odpowiedzi już teraz!
Kiedy sadzimy lilie?
Kiedy przesadzać lilie i je sadzić? Większość gatunków lilii można sadzić na jesień (od września do listopada) lub wiosną – od końca marca do maja. Wyjątkiem od tej zasady są dwa gatunki lilii. Lilię białą i lilię złotogłów sadzi się dopiero w sierpniu. Cebule i wyhodowane sadzonki można przesadzić do gruntu lub do pojemnika z ziemią. Najczęściej jednak te kwiaty sadzi się wiosną ze względu na największy w tym okresie wybór cebulek w sklepach ogrodniczych. W przypadku przesadzania najlepszym terminem będzie jesień, gdy pędy zaschną lub nie będą już intensywnie zielone.
Sadzenie cebulki
Zanim przystąpisz do zasadzenia cebulki, starannie przygotuj miejsce pod lilie.
- Pozbądź się chwastów, glebę spulchnij i wymieszaj z kompostem na głębokość ok. 40 cm i dopiero po tym 3 tygodniach posadź w ziemi cebulki kwiatów.
- Głębokość sadzenia cebulki zależy od jej wielkości i powinna być równa jej obwodowi.
- Jeżeli gleba jest zwięzła, cebulki posadź płycej, jeżeli piaszczysta – głębiej.
- Jeśli chcesz utworzyć z lilii rabatę, cebule posadź w odległości ok. 30 cm.
- Nieco dalej, bo w odległości ok. 50 cm, sadzi się bujniej rosnące odmiany, np. lilie trąbkowe.
Wykopywanie cebulek
Cebule lilii wykop na początku września i od razu posadź we właściwym podłożu lub przechowuj do wiosny w temperaturze ok. 2 stopni Celsjusza. Pamiętaj, aby okryć je trocinami lub torfem. Cebulki zimujące w gruncie po ok. 3 latach uprawy warto wykopać, by usunąć martwe korzenie. Te, które mają najdłuższe korzenie, skróć o ok. 2 cm i posadź w nowym miejscu.
Lilia – wymagania i pielęgnacja
Lilie ogrodowe potrzebują słońca i chłodu jednocześnie. W cieniu powinny pozostawać korzenie, dlatego obszar nad bryłą korzeniową warto okryć za pomocą rozdrobnionej kory drzew. Chcesz jak najlepszego wyglądu lilii? Kwiat najpiękniej rozwija się w miejscu z dostępem do słońca, ale osłoniętym od wiatru.
Gleba do sadzenia lilii
Te kwiaty wymagają żyznego i próchniczego podłoża o lekko kwaśnym odczynie. Nie lubią podłoża zbyt wilgotnego, dlatego gleba musi być też przepuszczalna. Jeżeli zdarzą się obfite opady, nadmiar wody należy regularnie odprowadzać.
Pielęgnacja lilii
Lilie ogrodowe nie lubią suszy ani zbyt częstego nawadniania. Trzeba pilnować, aby gleba zawsze była lekko wilgotna. Podlewając kwiaty, najlepiej omijać liście. Do innych czynności pielęgnacyjnych lilii należą:
- nawożenie – aby kwiaty bujnie rosły. trzeba nawozić je preparatem wieloskładnikowym. Po raz pierwszy lilie nawozi się przed kwitnieniem, zwykle na początku czerwca, a następnie podczas kwitnienia i po jego zakończeniu, czyli w sierpniu;
- odchwaszczanie – usuwanie chwastów powinno odbywać się przez cały okres wegetacyjny. Chwasty pobierają z gleby składniki odżywcze, są siedliskiem mszyc i powodują, że szybciej rozwijają się wirusy i grzyby. Podczas wyrywania chwastów spulchnia się przy okazji podłoże;
- ochrona lilii przed zimnem – kwiaty te są bardzo wrażliwe na niską temperaturę. Te, które zostają na zimę w gruncie, trzeba starannie okryć. Po pojawieniu się pierwszych przymrozków na grządkach z cebulkami lilii trzeba rozłożyć warstwę trocin lub gałązek drzew iglastych. Jeżeli nadejdą silniejsze mrozy, warto dorzucić jeszcze jedną warstwę. Na wiosnę okrycie się zdejmuje.
Jakie rośliny lubią towarzystwo lilii?
Opisywane przez nas kwiaty można sadzić obok wielu bylin i kwiatów jednorocznych. Warto brać pod uwagę ocieniające glebę rośliny okrywowe, ponieważ to chronią korzenie lilii przed słońcem. Są to:
Lilie – przegląd gatunków
Do najbardziej atrakcyjnych odmian lilii należą:
- lilia żółta azjatycka – jest mało wymagająca w uprawie. Lilie żółte najlepiej posadzić w miejscu półcienistym. Nie powinno się ich przesadzać, ponieważ najlepiej kwitną pozostawione w tym samym miejscu przez kilka lat;
- lilia czerwona azjatycka – nazywana jest królową polskich ogrodów. Kwiaty te mają intensywnie czerwone kwiatostany. Lilie czerwone nadają się do wysadzania na rabatach, na trawnikach i przy zbiornikach wodnych. Po kwitnieniu trzeba usunąć przekwitłe kwiatostany, pozostawiając najdłuższą łodygę z liśćmi aż do całkowitego zeschnięcia;
- lilia złotogłów – gatunek ten występuje dziko w Europie i na terenach Azji. W Polsce jest pod całkowitą ochroną gatunkową. Lilia złotogłów uprawiana jest w ogrodach. Jej białe i fioletowo-różowe z bordowymi plamkami, intensywnie pachnące kwiaty są niezwykłą ozdobą ogrodu. Może osiągnąć nawet do 1 m wysokości. Preferuje glebę przepuszczalną o odczynie powyżej 7 pH.;
- lilie drzewiaste – są mieszańcami lilii orientalnych i lilii trąbkowych. Mogą osiągnąć nawet 2 m wysokości. Kwiatostany mają bardzo dużo kwiatów (nawet do 50 sztuk w jednej łodydze) i występują w różnych kolorach. Ich uprawa wymaga zastosowania podpórek, dzięki czemu wysokie kwiaty nie połamią się na skutek działania wiatru;
- lilia królewska – wywodzi się z grupy lilii trąbkowych. Jej pędy mogą osiągnąć długość do 150 cm, a na każdym z nich może pojawić się nawet 30 kwiatów. Kwitnienie lilii królewskiej trwa od początku lipca do końca sierpnia. Kwiaty osiągają 15 cm długości i średnicę ok. 12 cm. Są dwubarwne – od zewnętrznej strony płatki są fioletowe, a od zewnętrznej białe. Bardzo intensywnie pachną. Podłoże pod uprawę lilii królewskiej powinno mieć pH w granicach 5,5.
Sposoby na piękne lilie. Czy obcinać lilie po przekwitnięciu?
Aby lilie cieszyły oko, należy o nie odpowiednio dbać. Pamiętaj przede wszystkim o kilku kwestiach.
- Przekwitłe kwiaty usuwaj nie tylko ze względów estetycznych. Lilie zużywają na zawiązanie nasion bardzo dużo składników pokarmowych, co osłabia cebulę;
- Lilie często są atakowane przez nicienie. Szkodniki te nie są widoczne gołym okiem, ale okazują się bardzo groźne dla kwiatów. Aby zapobiec problemom, obok lilii posadź aksamitki, które są pułapką na te szkodniki;
- Aby uchronić lilie przed gryzoniami, posadź obok tych kwiatów cesarską koronę. Zapach tej rośliny działa odstraszająco na myszy.
Lilie na kwiaty – cięcie
Cięcie kwiatów najlepiej wykonać wczesnym rankiem lub wieczorem. Zwykle ścina się nie więcej niż ⅔ długości pędu. Ścięte kwiaty powinny jak najszybciej znaleźć się w wazonie z wodą. Aby przedłużyć świeżość i trwałość ciętych lilii, należy im codziennie zmieniać wodę, przycinać pędy i pamiętać o tym, aby część pędu zanurzona w wodzie była pozbawiona liści. Można też do wody dodać specjalny preparat przedłużający trwałość lilii.
Lilie to kwiaty, które z pewnością będą wyjątkową ozdobą twojego ogrodu. Warto posadzić kilka odmian i tworzyć z nich wielobarwne kompozycje. Znasz już kilka najważniejszych zasad dotyczących sadzenia, podlewania i przesadzania tych roślin, więc możesz przejść do uprawy i pielęgnacji lilii! Kwiat jest wymagający, ale efekty jego uprawy będą zachwycać.