Zapach lilii jest bardzo intensywny i zmysłowy. Nic dziwnego, że hodowla tych kwiatów w ogrodzie jest marzeniem wielu z nas. Lilia złotogłów jest gatunkiem o stosunkowo wysokich wymaganiach, jednak poleca się ją nawet tym ogrodnikom, którzy nie mają dużego doświadczenia w hodowli roślin ozdobnych. Sprawdź, jakie warunki wegetacji trzeba jej zapewnić, aby uprawa była satysfakcjonująca.
Lilia złotogłów – charakterystyka
Lilia złotogłów jest rośliną cebulową, która osiąga maksymalnie do 1,5 m wysokości. Jej łodyga jest sztywna i nierozgałęziona. W zależności od wieku owłosiona albo całkowicie naga. Na dole jest bezlistna i zdarza się, że ma czerwonawe zabarwienie. Siedzące liście są duże, mięsiste i lancetowate. Wyrastają w zbitych grupkach po 5-7 sztuk. Te górne są natomiast nieco mniejsze i skrętoległe.
W okresie od czerwca do lipca pojawiają się groniaste kwiatostany. Na długich i łukowatych szypułkach znajdują się drobne kwiatki w kolorze od białego do ciemnoróżowego. Pośrodku znajdują się pomarańczowe lub żółte pylniki. Kwiatostan często porównywany jest do kielicha i korony. Środkiem każdego platka biegnie rynienka, która jest wypełniona nektarem.
Lilia złotogłów występuje w przeważającej części Europy i Azji. Jest to jednak roślina dosyć rzadka i objęta ochroną. Ze względu na swój słodki nektar jest zapylana przez owady i motyle różnych gatunków.
Lilia złotogłów – odmiany
Lilia złotogłów uprawiana jest w kilku ciekawych odmianach, które różnią się przede wszystkim w okresie kwitnienia.
- Odmiana Nicotone ma żółte kwiaty nakrapiane plamkami.
- Odmiana Albumwyróżnia się białymi kwiatami.
- Odmiana Manitoba Morning – ma kwiaty różowe z plamkami.
Wszystkie z wymienionych wyżej odmian można z powodzeniem ze sobą łączyć, co sprawi, że rabatka w ogrodzie wyglądała naprawdę imponująco.
Lilia złotogłów – uprawa i wymagania
Opisywany gatunek spotykamy rosnący dziko w Sudetach i Karpatach. Można zobaczyć go przede wszystkim w widnych lasach i w zaroślach. Z powodzeniem może być uprawiany w przydomowych ogródkach i na działkach, trzeba jednak zapewnić mu odpowiednie warunki, przede wszystkim pod względem doboru gleby.
Cebulki lilii złotogłów nie lubią gleb o odczynie kwaśnym, czy obojętnym. Zasadowe pH zapewnisz obficie zaprawiając podłoże wapnem. Najlepiej sprawdzi się gleba próchnicza i mocno wilgotna. Aby długo cieszyć się pięknem tej niezwykłej rośliny, postaraj się zapewnić jej stanowisko nasłonecznione lub lekko zacienione.
W naturze roślina rozmnaża się za pomocą wiatru który rozsiewa liczne nasiona. Rozmnażanie lilii na własną rękę wykonuje się za pomocą podziału cebuli. Do ziemi można przenieść je pod koniec września. Co do zasady jest to roślina mrozoodporna, jednak w niektórych przypadkach przymrozki mogą zagrażać bardzo młodym egzemplarzom.
Uprawa tego gatunku polecana jest ogrodnikom, którzy cechują się dużą cierpliwością. W pierwszych latach jej wegetacji nie doczekamy się bowiem nie tylko samych kwiatów, co nawet pędów z liśćmi.
Lilia martagon – zastosowanie
Tak jak większość przedstawicieli rodziny liliowatych (Liliaceae) omawiana roślina prezentuje się w ogrodzie bardzo okazale. Bardzo często wykorzystywana jest przez osoby, które chcą w swoim otoczeniu mieć pięknie pachnące i efektowne kwiaty, które dodatkowo przyciągały motyle z rodziny zawisakowatych.
W okresie kwitnienia lilie wykorzystuje się w formie kwiatów ciętych, które przez jakiś czas ozdabiają dom. Warto jednak pamiętać, że są to rośliny silnie trujące dla domowych zwierząt. Ich spożycie, nawet w wyjątkowo małych ilościach może prowadzić do śmierci.
Pewną ciekawostką może okazać się fakt, że ze względu na sporą ilość skrobi Lilium martagon w dawnych czasach uchodziła za przysmak. Chętnie jedzono niemal wszystkie części tej rośliny. Jedzono ją na surowo, a także w formie pieczonej i gotowanej. Po wysuszeniu i skruszeniu wyrabiano niej coś w rodzaju mąki.
Podsumowanie
Lilia martagon to roślina wymagającą. Mowa tu nie tylko o warunkach, ale również o cierpliwości i dokładności ze strony ogrodnika. Każda zmiana stanowiska przywraca lilię do jej pierwotnego stanu, dlatego wybór miejsca dla niej powinien być skrupulatnie przemyślany. Rezultaty zapierają jednak dech w piersiach.